fbpx
01 Грудня, 2021

Небо над Європою: у яких містах України, Словаччини та Угорщини найбільш забруднене повітря

Небо над Європою: у яких містах України, Словаччини та Угорщини найбільш забруднене повітря

Європейське агентство з навколишнього середовища порівняло дані з 323 міст за 2019 і 2020 роки і виявило, що тільки в 127 з них рівень дрібних твердих частинок (PM 2,5), були нижче меж, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Саме частинки PM 2,5 викликають понад 400 тис передчасних смертей на рік по всій Європі.

За інформацією The Guardian, міста в Східній Європі, де вугілля як і раніше є основним джерелом енергії, страждають найбільше.

železiarne U. S. Steel Košice Dym Komíny

Міста Європи з найбільш забрудненим повітрям

Так, найбільш забруднене повітря Європи – у польському місті Новий Сонч. За ним слідує Кремона (Італія) і Славонський Брод (Хорватія).

Щодо Словаччини – суворі рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щодо наявності в повітрі найменших частинок пилу PM 2,5 перевищують усі обласні центри. Найгірша за рік ситуація з повітрям у Жиліні. А найбільше смогу спостерігається в районі Кошице, де діє металургійний комбінат US Steel Košice.

Порівняно з сусідніми країнами, у словацьких містах ситуація гірша за австрійські та чеські. Її можна порівняти хіба з сусідньою Угорщиною та Польщею. До того ж, вже згадане місце з найгіршим повітрям в ЄС – Новий Сонч, знаходиться лише за двадцять кілометрів на північ від словацького кордону.

За результатами моніторингу Національний центр громадського здоров’я визнав небезпечним рівень забрудненості повітря у чотирьох угорських містах. “Червоний” рівень небезпеки присвоїли містам Ніїредьгаза, Дорог, Казінцбарцика та Сайосентпетер.

Повітря ще кількох міст – зокрема Будапешта, Татабані, Мішкольца та Дебрецена також визнано нездоровим.

NNK попереджає, що погана якість повітря може погіршити симптоми у людей з респіраторними захворюваннями. А там, де якість повітря визнано небезпечною, дітям, вагітним жінкам, людям похилого віку, людям із хронічними респіраторними та серцево-судинними захворюваннями рекомендується уникати перебування на вулиці.

 

Wwqauamqpxwg

 

Яке повітря в Україні?

Не дивлячись на те, що пандемія COVID-19 і локдауни загалом призвели до зменшення забруднення повітря, показники України за рік лише погіршилися: у 2019 році наша країна займала 60 місце, а в 2020 році – 43-тє у світі.

У 2020 році Україна опинилася на 8 місці за забрудненістю повітря в Європі, – згідно звіту World Air Quality Report-2020.

Серед країн Європи раніше Україна була на 13-й позиції. Серед світових столиць Київ перебував на 49 місці, а тепер опинився на 39-му за забрудненістю повітря.

А у “п’ятірку” українських міст з найбільш забрудненим повітрям за показниками І-го півріччя 2020 року увійшли: Маріуполь, Кам’янське, Одеса, Дніпро та Кривий Ріг.

Столиця Київ – на шостій позиції, Львів – займає 14-у позицію. Обласний центр Закарпаття – Ужгород – на 21 місці у індексі забруднення.

Найбільш чисте повітря серед великих міст України виявилося у Іван-Франківську, Харкові та Чернівцях.

Головним джерелом забруднення атмосферного повітря, скажімо, в Україні – від викидів стаціонарних джерел є підприємства паливно-енергетичного комплексу – 36% від загального обсягу викидів, підприємства обробної – 35% та видобувної промисловості – 25%.

Вугільні теплові електростанції України також є лідерами за масштабами забруднення повітря у Європі. Такі результати дослідження міжнародного аналітичного центру EMBER.

Українські ТЕС продукують 72 відсотки усіх викидів зольного пилу в Європі. Це більше, ніж виробляють аналогічні електростанції країн ЄС, Туреччини і Західних Балкан разом узятих.

При цьому Бурштинська ТЕС посідає перше місце за обсягами забруднення двоокисом сірки та друге місце – за обсягами забруднення зольним пилом. Вона є найстарішою серед найбільших подібних станцій, які забруднюють атмосферне повітря у Європі, її введено в експлуатацію ще у 1964 році.

Дрібні тверді частинки надходять з таких джерел викидів як автомобільний транспорт, промислове виробництво або сільське господарство. Саме ці джерела забруднення повітря пов’язані з найбільшим впливом на здоров’я людей, що призводить до серцево-судинних та респіраторних захворювань.

 

Забруднення повітря і COVID

До речі, нові дані пов’язують забруднення атмосферного повітря із захворюванням, викликаним коронавірусом COVID-19. Зокрема забруднене повітря погіршує перебіг хвороби у людей, які мешкають у великих містах або промислових регіонах.

Нещодавнє дослідження 4000 зразків крові в Каталонії показало, що люди, які тривалий час (принаймні два роки) живуть у районах з високою концентрацією мікроскопічних частинок пилу (так званих PM 2,5), піддаються ризику ускладненого перебігу COVID-19. При цьому ризик самого зараження не збільшився.

 

InfoPost.Media

Титульне фото: металургійний комбінат в Кошице


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

 

Коментарі