fbpx
07 Липня, 2024

«Мирні вояжі» Орбана, повернення Фіцо та безпекова угода з Чехією – що було у сусідів минулого тижня

«Мирні вояжі» Орбана, повернення Фіцо та безпекова угода з Чехією – що було у сусідів минулого тижня

Лідером медійних згадок та інформаційних приводів минулого тижня у Європі і не тільки став угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан. Двома основними треками, які спричинили таку популярність став початок головування Угорщини в Європейському Союзі з 1 липня і «вояжі» Орбана у новому статусі до Києва та Москви, а також формування ним нової ультраправої коаліції у Європарламенті. Крім того, у дайджесті — повернення словацького Роберта Фіцо, кількість військової техніки для України від чеської міністерки оборони та електрика з Молдови.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 1 по 7 липня.

Gettyimages 2160016134 Copy
Фото: Alexander Nemenov/AFP/Getty Images

«Патріоти» Орбана мають намір стати третьою силою в Європейському парламенті разом із Ле Пен

Так, наприкінці тижня стало відомо, що політичний рух прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана залучив достатню кількість партій, щоб отримати визнання з боку Європейського парламенту. Ще 30 червня лідер націоналістів оголосив про свій намір створити нову парламентську групу ЄС під назвою «Патріоти Європи», пообіцявши «нову еру», яка «змінить європейську політику». Першими до його ініціативи приєднались австрійська ультраправа Партія свободи (FPÖ) і центристська ANO експрем’єр-міністра Чехії Андрея Бабіша. Наступними стали нідерландська Партія свободи (PVV) Герта Вілдерса, ультраправа португальська партія Chega та іспанська Vox. Останніми приєднались Датська народна партія та Фламандська націоналістична партія «Vlaams Belang». Таким чином «Патріоти Європи» виконали поріг формування політичної групи у Європейському парламенті — 23 депутати з семи країн.

Режим «переговорника»: вояжі Орбана до Києва та Москви

До того, 2 липня прем’єр-міністр Угорщини завітав до Києва та закликав президента України Володимира Зеленського розглянути питання про припинення вогню, щоб прискорити припинення війни з Росією. Також він заявив, що хоче великої угоди про співпрацю з Києвом.

Орбан пов’язав несподіваний візит до України з тим, що 1 липня Угорщина прийняла шестимісячне головування в Європейській раді.

«Мета угорського головування – сприяти вирішенню викликів, які стоять перед Європейським Союзом. Тому моя перша поїздка була до Києва», – написав Орбан у Facebook після прибуття до Києва.

Про поїздку до України, до речі, команда Орбана зняла короткометражний гостросюжетний фільм, достойний Голлівуду.

Після того Орбан вирушив з напівтаємним візитом до Москви, позиціонуючи себе «переговорником заради миру», однак не маючи на то повноважень від ЄС, про що заявили і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, і головний дипломат ЄС Жозеп Боррель, і президент Європейської ради Шарль Мішель.

 

Детальний розбір намірів угорського прем’єра у колонці Велика гра Віктора Орбана зробив публіцист Віталій Портников. Тут про політичний шпагат, Джорджу Мелоні, Дональда Трампа, Владіміра Путіна та тінь голови КНР Сі Цзіньпіна. Радимо прочитати, щоб розуміти контексти.

 

750x422 Cmsv2 6021b789 8305 5fa6 Bd3a 101b9df6e55a 8555630

Фіцо повернувся та пожалкував, що не був з Орбаном у Москві

Інший європейський популістичний прем’єр — глава уряду Словаччини Роберт Фіцо 5 липня вперше після замаху на нього виступив на публіці. У Братиславі з нагоди Дня святих Кирила і Мефодія, національного свята в Словаччині, він говорив про необхідність побудувати бар’єр проти прогресивізму, який, за його словами, поширюється «як рак».

«Це ідеології, які завдають шкоди цій країні. Це ідеології, які були створені, можливо, лише позавчора. Я не хочу, щоб Словаччина була однією з країн, які роблять карикатуру на західну цивілізацію. Ми горда нація», – сказав він.

Не оминув він і тему України, застерігши від переростання війни Росії в Україні у ширший регіональний конфлікт.

До речі, у своїй першій промові в прямому ефірі після нападу Фіцо повторив заклик до мирних переговорів щодо українсько-російського конфлікту та сказав, що приєднався б до Орбана під час його візиту до Москви, якби дозволяло здоров’я.

«Недостатньо, я повторюю, недостатньо мирних переговорів, мирних ініціатив», — сказав Фіцо.

300518374 10160054230891236 2227582918182177203 N
Фото: Jana Černochová / Facebook

Військова техніка на 270 млн євро і це лиш початок: Чехія підпише безпекову угоду з Україною

Чехія та Україна мають намір найближчим часом підписати двосторонню угоду про безпеку. Для цього чеська делегація на чолі з офіційним представником МЗС провела черговий раунд переговорів у Києві.

Угода, ймовірно, охоплюватиме постачання зброї, навчання українських військових, обмін розвідданими та співпрацю в оборонній промисловості, а підпишуть її до саміту НАТО.

Варто додати, що міністерка оборони Чехії Яна Чернохова вперше оприлюднила список військової техніки, яку передала Україні чеська армія з лютого 2022 року. Так, Чехія передала 62 танки, 131 бойову машину піхоти, 13 гаубиць, 12 реактивних систем залпового вогню, 41 тисячу одиниць вогнепальної зброї та 4,2 мільйона боєприпасів на загальну суму 6,75 млрд чеських крон (близько 270 млн євро).

8 Main V1720220905

Молдова зможе постачати електрику до України

Молдова висловила готовність забезпечити постачання електроенергії до України у рамках проекту «газ на електроенергію». Про це йдеться у спільній заяві міністрів закордонних справ Молдови, України та Румунії за підсумками зустрічі у Кишиневі 5 липня.

Молдова може розмістити на своїй території генераційні установки, щоб постачати електроенергію в Україну, використовуючи природний газ, що надходить для цього обміну. З цією метою держави мають намір зробити газову інфраструктуру «комерційно надійною».

Молдова, Румунія та Україна також домовилися збільшити пропускну спроможність Транс-Балканського газового шляху як частини Вертикального газового коридору.

 

Infopost.media

Коментарі