fbpx
06 Грудня, 2022

Литва пережила свою блокаду. Переживе й Україна

Литва пережила свою блокаду. Переживе й Україна

Нагадую коротеньку історію. Економічна блокада Литви – період з 18 квітня 1990 р., коли влада Радянського Союзу припинила постачання сировини (в першу чергу нафти) до Литви. Блокада тривала загалом 75 днів.

У 1990 році 13 квітня Михайло Горбачов і голова Ради Міністрів СРСР Микола Рижков висунули ультиматум, в якому вимагали у дводенний термін скасувати ухвалені закони про незалежність і відновити колишнє становище.

2121212

18 квітня о 21:30 загроза була реалізована: всі поставки нафти в Литву були припинені, поставки газу скорочені на 80%, обмежений продаж палива, зупинені ешелони з уже відправленими товарами і сировиною, фінансові розрахунки, іноземним підприємцям, які бажають приїхати до Литви з діловими цілями, не видавались візи.

 


У результаті економічної блокади рівень виробництва в Литві протягом 3-ох місяців впав на 5%.


 

Найбільше постраждали промисловість і транспорт, позаяк вони не отримували в необхідній кількості нафтопродуктів, металу, деревини та ін.

D8bbc8

Генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і голова Ради міністрів СРСР Микола Рижков / Фото: Горбачов-фонд

Коли Андрій Любка звернувся з проханням написати колонку про мої спогади пов’язані з економічною блокадою Литви 1990 року, я всіляко його переконувала, що до справи необхідно залучити письменника або журналіста, який не тільки «на «ти» з пером, але і за віком був би старший за мене, який представив би українському читачеві загальну картину тих 75 днів.

Але з Андрієм сперечатися було марно… Його не переконав навіть той факт, що мені було всього 15 років.

Гаразд, таки напишу! Пропускаю подробиці паніки, яка мене охопила відразу, як тільки я відкрила свій ноутбук. У голові був повний розгардіяш: думки і спогади лізли одна на одну.

Так, треба заспокоїтися і зателефонувати мамі. Вона ж куди краще пам’ятає, як наша сім’я пережила той час.

– Мамо, привіт. Ти ще не вдома? (ні, не вдома) А говорити можеш? (так) Любку ти ж пам’ятаєш? (ну як же не пам’ятаю!) От він просить спогади про блокаду (вона і не перепитала, про яку саме йдеться). Мене цікавить, що ти особисто можеш розповісти про ті місяці.

Мені, наприклад, особливо запам’ятався холод в квартирі, холод в школі. Дуже відчувалася відсутність гарячої води.

Уявляєш, що означало для 15-річної дівчини залишитися без гарячої води?!

Мама скоромовкою починає розповідати, як Москва хотіла нас зламати, змусити відступити, і що Горбачов влаштував у відповідь на проголошення незалежності 11 березня 1990.

Kovo 11oji 1p

Литва, 1990 рік / Фото: giruzis.lt

Отже, вона згадала – і про холод (а жили ми тоді в панельному будинку в одному зі спальних районів столиці), і про те, як одягалися в усе тепле, як діти сиділи в школі (а дорослі на роботі) в куртках, про величезні черги біля бензоколонок, і як бензин видавали лише по 20 літрів на машину, про зникнення деяких ліків з продажу і так далі, і тому подібне.

– АЛЕ! (раптово зойкнула мама) я зрозуміла, куди ти хилиш. Скажи Любці, що не будеш нічого цього писати! По-перше, за вікном був квітень, хоча і холодний. По-друге, хіба на наші голови падали бомби, вибухали снаряди і міни? Хіба гинули діти?! Про будь-які порівнянні не може бути й мови. Так йому і скажи! Навіть соромно зараз про це згадувати… У нас навіть було світло. Так, нам було важко, але скоріше це були не тяготи, а тимчасові незручності. Ні, не погоджуйся, не пиши…

Мамо, я написала, але лише з однією метою, аби підкреслити: людина заради свободи і майбутнього, може багато чого винести. Вона навіть сама не усвідомлює, скільки здатна витерпіти. Із завмиранням серця, з молитвами на устах ми чекаємо на неминучу перемогу українців.

«Але ж одного дня ми засяємо так, що ви осліпнете всі!», – каже один мем у соцмережі. І це чиста правда. Ніхто і ніщо не зупинить Неньку Україну.

Все Буде Україна, все Буде Україна!

 

Завжди ваша Доната Рінк’явічене,
акторка, перекладачка, Литва
спеціально для Infopost.Media

 

Рекомендуємо прочитати колонки інших авторів для нашого видання

 

* Текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки насамперед заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

** Матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі