07 Грудня, 2021

Китай втрачає партнерів у Центральній та Східній Європі, наступна Словаччина – Еmerging Еurope

Китай втрачає партнерів у Центральній та Східній Європі, наступна Словаччина – Еmerging Еurope

Офіційний Пекін продовжує втрачати партнерів у Центральній та Східній Європі. Словаччина приєдналася до Чехії, Естонії та Литви у зміцненні своїх зв’язків з Тайванем. Це може стати ще одним знаком втрати впливу Китаю в Центральній та Східній Європі, а також Балтії.

Китай у відповідь погрожує вжити заходів проти країн, які співпрацюють з острівною державою, пише Еmerging Еurope.

China Us Economy Trade

Китай претендує на суверенітет над Тайванем, який був де-факто незалежним від Пекіна з 1949 року, і став демократичною державою з початку 1990-х років.

Виступаючи на інавгураційному засіданні тайвансько-словацької комісії з економічного співробітництва в Тайбеї у грудні, державний секретар міністерства економіки Словаччини Кароль Галек заявив, що Тайвань є другим за величиною азіатським інвестором в країні.

“Тайвань є успішним прикладом того, що навіть маленький гравець може стати світовим лідером у галузі досліджень і розробок”, – сказав Галек.

Китай, Чехія та Естонія

Візит, ймовірно, спровокує гнівну реакцію з материкового Китаю, як це вже було з подібними ініціативами з Чехії, Естонії та Литви.

У жовтні Китай назвав Чехію “негідною” за те, що вона запросила міністра закордонних справ Тайваню Джозефа Ву виступити перед сенатом країни.

Спікер сенату Мілош Вистрчіл раніше очолював делегацію на Тайвані, а згодом закликав Європу об’єднатися у своїх стосунках з островом. Він заявив, що “Китай робить все можливе, щоб тримати [Тайвань] ізольованим”.

Минулого тижня естонський депутат Мадіс Міллінг у складі делегації трьох балтійських держав взяв участь у Форумі відкритого парламенту Тайваню. Міллінг заявив, що Естонія повинна рухатися “крок за кроком” до визнання Тайваню. Не ставлячи під сумнів політику ЄС “Єдиний Китай”, яка офіційно визнає Тайвань частиною Китаю, Міллінг сказав: “це не означає, що ми не можемо розвивати всі види відносин з Тайванем”.

Китай і Литва

Минулого місяця Тайвань відкрив фактичне посольство в Литві під виглядом представництва Тайваню, на що Китай у відповідь знизив рівень своїх дипломатичних відносин з Литвою до рівня нижче рівня посла.

Міністерство закордонних справ Китаю минулого тижня попередило Литву, що суверенітет Китаю є “непорушним” і що “підрив суверенітету Китаю має отримати належну оцінку”. Через кілька днів, 3 грудня, Литва заявила, що Китай заблокував весь імпорт з країни.

Офіційний Вільнюс заявив, що Пекін виключив його з переліку як країну походження. Це означає, що товари не можуть розмитнитися, і всі заявки на імпорт відхиляються. Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс засудив “неоголошені санкції” і сказав, що Литва звернеться за допомогою до Європейської комісії.

“Це безпрецедентний випадок, коли одна країна-член ЄС підпадала під часткові санкції”, – сказав він.

Ще більше дратує китайських чиновників той факт, що розквіт відносин Литви з Тайванем слідують за її рішенням на початку цього року вийти з ініціативи Пекіна 16+1. Вона прямована на сприяння торгівлі та інвестиціям з Центральною та Східною Європою, але у нинішньому форматі виглядає мертвою.

Співробітництво між деякими країнами Центральної та Східної Європи та Тайванем не є новим явищем – Тайвань відкрив представництва в Угорщині, Польщі та Чехії ще в середині 1990-х років.

“Випадок Литви є симптомом ширшої тенденції охолодження відносин Центральної та Східної Європи з Китаєм”, – сказав професор китайсько-євразійських відносин у кампусі Ноттінгемського університету в Нінбо (Китай) Еміліан Кавальскі на початку цього року. – “Ця тенденція відображає загальне невдоволення нижчим, ніж очікувалося, рівнем торгівлі та китайськими інвестиціями”.

Роль нового німецького уряду

Більша частина Центральної та Східної Європи тепер буде звертатися за підтримкою до нового німецького уряду. У його 177-сторінковій програмі згадується про Китай і стан прав людини в країні більше десятка разів. Це свідчить про більш жорсткий підхід, ніж той, який застосувала канцлер Ангела Меркель.

Новий міністр закордонних справ країни Анналена Бербок з партії Зелених заявила німецькій газеті Die Tageszeitung (TAZ), що обмеження імпорту слід використовувати як важіль впливу на Китай на європейському рівні.

Попри все, трансконтинентальні залізничні вантажні перевезення на маршруті Китай-Європа переживають безпрецедентне зростання. Словаччина, в свою чергу, має величезну можливість бути важливою частиною Шовкового шляху.

 

InfoPost.Media

Фото: brinknews.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі