fbpx
09 Грудня, 2021

Китай оголосив економічний бойкот Литві: як реагуватиме Євросоюз

Китай оголосив економічний бойкот Литві: як реагуватиме Євросоюз

Китай закликав транснаціональні компанії розірвати зв’язки з Литвою, застерігши їх відключенням від китайського ринку. Такий крок Пекін зробив після погіршення дипломатичних відносин з Литвою у відповідь на відкриття представництва Тайваню у Вільнюсі.

Китай розглядає Тайвань як свою територію і посилив тиск на країни, щоб вони понизили або розірвали свої відносини з островом, пише Reuters.

Lituania

Речник міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь заявив, що Китай дотримується правил міжнародної торгівлі і знову розкритикував Литву за її позицію щодо Тайваню.

“Це створило хибне враження про відокремлення Тайваню від Китаю, серйозно зашкодило суверенітету та територіальній цілісності Китаю та стало кричущим прецедентом серед міжнародної спільноти”, – сказав він. – “Китай буде твердо захищати свій суверенітет, територіальну цілісність і основні інтереси”.

У Тайваню є інші офіси в Європі та Сполучених Штатах, але вони використовують назву міста Тайбей, уникаючи посилання на сам острів.

Чим економічна блокада загрожує Литві

Пряма торгівля Литви з Китаєм є скромною, але її експортна економіка є домівкою для сотень компаній. Ті виробляють такі продукти, як меблі, лазери, продукти харчування та одяг для транснаціональних компаній та продають в Китай.

“Вони (Китай) надсилали повідомлення транснаціональним корпораціям про те, що якщо ті будуть використовувати запчастини та матеріали з Литви, їм більше не дозволять продавати на китайський ринок або отримувати там постачання”, – зазначив віце-міністр закордонних справ Литви Мантас Адоменас. – “Ми бачили, як деякі компанії розірвали контракти з литовськими постачальниками”.

Однак назвати компанії чи постачальників, які постраждали, він відмовився.

Литовська конфедерація промисловців підтвердила, що деякі транснаціональні компанії, які купують товари у постачальників з Литви, стали мішенню Китаю.

“Цього тижня ми вперше помітили прямий тиск Китаю на постачальника, щоб він відмовився від товарів литовського виробництва”, – сказав президент Конфедерації Відмантас Янулявічус. – “Раніше у нас були лише погрози, що це могло статися, тепер вони стали реальністю”.

За його словами, найболючішим є те, що це європейська компанія, а багато литовських підприємств є постачальниками для таких фірм.

Однак жодних компаній він також не назвав.

Захист Литви

Литва розглядає можливість створення фонду для захисту місцевих компаній від китайської помсти, – цитує Reuters високопоставленого урядовця. Уряд країни веде переговори з компаніями, яким загрожує суперечка щодо Китаю, про пропозицію можливої ​​фінансової підтримки, наприклад, позик.

Литва також звернулася за підтримкою до Європейської комісії.

Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс у листі, надісланому вищим посадовцям Комісії, попросив підтримки у відсічі Китаю.

“Потрібна сильна реакція на рівні ЄС, аби дати сигнал Китаю, що політично мотивований економічний тиск є неприйнятним і не буде допускатися”, – йдеться в листі.

Європейська комісія у своїй заяві відповіла, що ЄС готовий протистояти всім видам політичного тиску та примусових заходів, що застосовуються проти будь-якої країни-члена.

“Розвиток двосторонніх відносин Китаю з окремими державами-членами ЄС впливає на загальні відносини між ЄС і Китаєм”.

За словами Джорджа Магнуса з Китайського центру Оксфордського університету, Китай “безперервно викидає іграшки з коляски”. Однак націлювання на сторонні компанії було незвичайним і не спостерігалося раніше.

За словами віце-міністра закордонних справ Литви Мантаса Адоменаса, китайська влада також згортає експорт до Литви. В тому числі зупиняються експортні кредитні гарантії для литовського імпорту з Китаю.

“Це вплинуло на продукти харчування, лазери, сировину, фармацевтику, меблі, одяг”, – зазначив він.

Однак, за словами посадовця, Литва не планує піддаватися цьому тиску і рішення називати Тайвань Тайванем залежить від Литви, а не від Пекіна.

Варто нагадати, що офіційний Пекін продовжує втрачати партнерів у Центральній та Східній Європі. До Чехії, Естонії та Литви у зміцненні своїх зв’язків з Тайванем приєдналася також Словаччина. Це може стати ще одним знаком втрати впливу Китаю в Центральній та Східній Європі, а також Балтії.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі