02 Серпня, 2021

Ідея для наслідування: 30 років села східної Словаччини обслуговує бібліотека на колесах (ФОТО)

Ідея для наслідування: 30 років села східної Словаччини обслуговує бібліотека на колесах (ФОТО)

Це пересувна бібліотека на колесах, яка працює з 1993 року, обслуговуючи віддалені села району Свидник у східній Словаччині, де проживає чимало місцевих русинів-українців. “Бібліобус” вдалося запустити свого часу у рамках голландсько-словацького співробітництва.

Сьогодні без нього місцеві мешканці не уявляють собі своє повсякдення.

“Наразі  ми єдині, хто надає такі послуги для населення у Словаччині. Спочатку у нас було дві пересувні бібліотеки, які працювали з інтервалом в тиждень. А коли у 2008 році сталася горезвісна криза, нам довелося залишити лише один бібліобус”, розповів директор Піддуклянської бібліотеки у Свиднику Каміль Бенько.

Нещодавно самоврядний регіон Прешова отримав позику Європейського інвестиційного банку, частину з якої вирішили спрямувати на підтримку культури. Тому вирішили придбати новий бібліобус за 230 000 євро. 

На даний час бібліобус відвідує 58 населених пунктів районів Свидник та Стропков. У кожному робить зупинку від 15 до 60 хвилин, протягом якої люди можуть взяти або повернути книги. Муніципалітети сплачують за послуги бібліобусу від 60 до 200 євро, залежно від кількості населення.

Водій бібліобусу є одночасно і бібліотекарем. За кермом пересувної книгарні вже 27 років. 

“На жаль, у селах залишається все менше людей. А у бюджетах грошей мало, на будівництво та утримання бібліотек їх не вистачає. Тому бібліобус найкращий і найекономніший варіант”, каже Юрай Черніцкі.

У середньому в селах бібліобус систематично відвідує від 8 до 25 людей (там де є школа). Водій-бібліотекар каже, що дітей найбільше цікавить пригодницька література та казки. А дорослі, переважно жінки, читають любовні романи та різноманітну художню літературу.

Зауважимо, що схожа ініціатива діє, до прикладу, в закарпатському селі Нижнє Селище, що входить до складу Хустської ОТГ: там не так давно відкрили магазин локальних продуктів, в якому заразом діє і бібліотека.

Eastsl 5
Відкрита бібліотека у Нижньому Селищі, Закарпаття

 

InfoPost.Media

за матеріалами словацьких ЗМІ, фото TASR та редакції


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

 

Коментарі