fbpx
27 Листопада, 2022

Хід королевою

Хід королевою

Візит президентки Угорщини Каталін Новак до української столиці та її переговори із Володимиром Зеленським та іншими українськими керівниками — подія сама по собі символічна на тлі тієї позиції, яку Угорщина зайняла після нападу Росії на Україну.

309247415 2085305118523985 1375462481796012214 N

Фото: Наталія Радченко

Збереження контактів із Кремлем.

Прем’єр-міністр Угорщини прилітав до російської столиці якраз напередодні нападу Путіна на Україну, 1 лютого і тоді його поїздка, за оцінками західних медіа, викликала в Європі «відчуття зради» – як відчуття зради викликали у Києві газові домовленості Росії та Угорщини, згідно з якими Угорщина погодилася купувати російський газ, оминаючи українську газотранспортну систему.

Востаннє Орбан прилітав до Москви вже після початку війни, у вересні — формальним приводом була участь у похороні Михайла Горбачова. А його міністр закордонних справ Петер Сіярто за час війни відвідував російську столицю вже двічі з офіційними візитами — останнього разу заради такого візиту очільник угорського зовнішньополітичного відомства навіть демонстративно залишив неформальну зустріч міністрів енергетики країн Європейського Союзу.

18264722 1006

Фото: Reuters

Спроби блокування санкцій проти Росії й затягування домовленостей.

Й ефективні спроби — ЄС так і не спромігся запровадити санкції на російську трубопровідну нафту, а прізвище Володимира Гундяєва — московського «патріарха війни» Кирила — так і не з’явилося у санкційних списках Євросоюзу.

Зрештою, відсутність політиків із сусідньої країни в Києві — в той час, як в Україну дістаються навіть візитери з Нової Зеландії — все це говорить про те, як насправді Орбан, я сказав би — Угорщина Орбана — ставиться до цієї війни.

І ось у цій ситуації президентка Угорщини їде до Києва.

Навіщо? А тому, що Орбан, як досвідчена «політична тварина», не хотів би опинитися поруч із Путіним, якщо російський президент програє. Йому потрібні будуть докази, що Угорщина підтримувала Україну та дотримувалася спільної європейської політики – просто захищала свої інтереси та прагнула миру. Адже й останні парламентські вибори Орбан вигравав саме як прем’єр-міністр миру, а не як друг Путіна. Приїзд до української столиці президентки Угорщини – наочна демонстрація такої позиції.

D053eb3fcfe68b36c29ff0bf11b04878 1669469805 Extra Large

Фото: president.gov.ua

Ще одна демонстрація – нещодавня зустріч прем’єрів країн Вишеграду. Ще недавно здавалося, що «квартет» остаточно похований саме через позицію, яку займає Угорщина в Європі. Але попри критику з боку колег, причому критику відверту та публічну, Орбан вважає за краще перебувати поряд з ними, а не опинятися в ізоляції.

Водночас Орбан не поспішає остаточно поривати з Москвою — а може, й не може цього зробити з причин, про які залишається тільки здогадуватися.

Саме тому до Києва за дев’ять місяців після початку війни їде саме президентка Угорщини, а не її прем’єр-міністр. Прем’єр-міністр все ще резервує право спостерігати за ситуацією з Будапешта. Він приїде тоді, коли буде впевнений, що йому ніхто не дорікне у підтримці Путіна, як це недавно робив Володимир Зеленський, проте його схвалення потребуватимуть — так, як зараз голосування в угорському парламенті потребують Швеція і Фінляндія, які не зможуть без згоди Угорщини приєднатися до НАТО.

Але цей час для Орбана ще не настав.

 

Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media

 

Рекомендуємо прочитати авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання

 

* Текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

** Матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі