fbpx
09 Червня, 2022

“Дешевих продуктів не буде” – у Хорватії оголосили про програму допомоги фермерам на суму 30 млн євро

“Дешевих продуктів не буде” – у Хорватії оголосили про програму допомоги фермерам на суму 30 млн євро

Підвищення цін на продукти харчування у Хорватії стало темою телепрограми HTV Otvoreno, під час якої міністр сільського господарства Марія Вучкович оголосила про нові заходи для фермерів. Зокрема уряд запустив програму допомоги на суму близько 30 мільйонів євро.

За останній рік у магазинах Хорватії суттєво подорожчали продукти харчування: кілограм пшениці на 80%, кукурудзи – на 61%, борошна – на 55%, олії – на 50%, молока – на 20%, яловичини – на 20%.

Zagreb: Ponuda Svježeg Voća I Povrća Na Trešnjevačkom Placu
11.08.2021., Zagreb – Velik izbor domaceg voca i povrca privukao malobrojne kupce na Tresnjevackom placu, vrucina i sparina koja danima traje ne odgovora ni trgovcima a niti kupcima. rPhoto: Robert Anic/PIXSELL

За словами Марії Вучкович уряд країни намагається реагувати – останній великий пакет допомоги громадянам і підприємцям набув чинності 1 квітня і становить 4,8 млрд кун.

“Звичайно, ми й надалі намагатимемося реагувати, як показували це за останні роки”, – додала вона.

Зараз зокрема передбачається допомога для тваринників, насамперед для захисту племінного стада, та сільгоспвиробників.

“Після цього буде додаткова програма допомоги, яка буде розрахована для різних секторів і стосується мікро-, малих та середніх суб’єктів зайнятих у сільському господарстві та переробці – приблизно 30 мільйонів євро”, – сказала Вучкович.

Президент Асоціації Baby Beef Звонімір Ширян зазначив, що працювати тваринникам в Хорватії все важче, оскільки ціна на ринку є значно нижчою за ціну самої продукції.

“Ми просто не можете покрити всі витрати”, – додав Ширян.

Зокрема невпинно піднімається ціна на кукурудзу. Також спікер зазначив, що війна в Україні завдала найбільшого удару – зокрема на ціни насамперед олійних, а потім і зернових культур.

 


Чому в Словенії та Угорщині в магазинах ціни на продукти є нижчими, ніж в Хорватії?


 

Радниця з питань харчової промисловості Зв’єздана Блажич зазначила, що в цій ситуації, яка торкнулася всієї Європи, Хорватія мала середнє зростання цін на продукти харчування, на відміну, скажімо, від Угорщини, де ціни на продукти зросли значно більше.

“У всіх країнах, які ближче до України, ціни виросли значно більше, ніж у Хорватії”, – додала вона.

Блажич також зазначила, що хорватські виробники набагато менш технічно оснащені, ніж деякі європейські сусіди.

“Таким чином, Німеччина є в шість разів продуктивнішою в сільському господарстві, ніж наші вітчизняні виробники. Відповідно наш продукт стає дорожчим і, отже, неконкурентоспроможним”, – сказала Блажич.

Утім за словами Звоніміра Ширяна, свинина та яловичина в Угорщині, Польщі чи Словаччині є приблизно такими самими як у Хорватії, або навіть трохи вищими.

 


Чи варто боятися, що деяких продуктів не буде на прилавках Хорватії?


 

Івіца Катавич, президент Асоціації торгівлі HGK абсолютно впевнена, що в Хорватії не буде дефіциту їжі.

Блажич додала, що дефіцит іноді виникає в Європі, навіть у високорозвинених країнах, таких як Німеччина. Тому вважає, що слід подумати і про те, щоб максимально зберегти їжу, а не викидати її.

Щодо подальшого зростання цін на продукти Івіца Катавич також зазначила, що безсумнівно, ціни зростатимуть. Але вона висловила сподівання, що після заспокоєння ситуації та стабілізації ціни можуть повернутися хоча б до того рівня, який був до початку війни в Україні.

Натомість Блажич, навпаки, вважає, що цінам на продукти харчування в Хорватії практично нереально повернутися до рівня, який був ще кілька років тому.

“Ще два роки тому їжа насправді була досить дешевою. Ми більше не повинні говорити про дешеву їжу”, – сказала міністр сільського господарства Хорватії.

Натомість Звонімір Ширян налаштований більш оптимістично і думає, що ціни на продукти все-таки не зростуть суттєво. І закликав вітчизняних споживачів купувати продукцію перевіреної якості від хорватських фермерів.

Нагадаємо, що у травні Угорщині зіткнулась із труднощами в закупівлі необхідної сировини у багатьох сферах виробництва в Угорщині через епідемію та ситуацію в Україні. Поки що найбільш помітна проблема виникла із соняшником і соняшниковою олією.

 

InfoPost.Media за матеріалами poslovni.hr


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі