fbpx
18 Вересня, 2023

Дайджест тижня: вибори у Словаччині, заборона українського зерна у Європі і проросійські мітинги у Празі

Дайджест тижня: вибори у Словаччині, заборона українського зерна у Європі і проросійські мітинги у Празі

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України.

Українське зерно: експорту (не) бути?

У п’ятницю, 15 вересня, Європейська комісія прийняла рішення не продовжувати заборону на імпорт українського зерна, яка діяла відносно Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії та Болгарії.

Однак вже наступного дня Польща, Угорщина та Словаччина заявили, що введуть власні заборони на імпорт українського зерна після рішення Єврокомісії.

«Бюрократи в Брюсселі знову закривають очі на проблеми європейських фермерів», – зазначив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у суботу на сторінці в X (колишній Twitter). – «Час взяти справу в свої руки! Українська сільськогосподарська продукція, призначена для Африки, заповнює ринки Центральної Європи».

Знімок екрана 2023 09 18 о 11.58.57
Фото: Pierre Crom/Getty Images

Угорщина ввела заборону на імпорт 24 українських продуктів, зокрема зернових, насіння ріпаку та соняшнику, деяких м’ясних продуктів, меду та яєць.

Польща заборонила імпорт української сільськогосподарської продукції, зокрема пшениці, кукурудзи та ріпаку.

«Ми не погоджуємося з рішенням Європейської комісії та в інтересах польських фермерів і споживачів ми запроваджуємо національні заходи», — сказав речник польського уряду Пьотр Мюллер.

Уряд Словаччини вирішив заборонити імпорт чотирьох товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України, повідомив прем’єр-міністр Людовіт Одор.

Як ми вже розповідали, болгарський уряд заборону вирішив не продовжувати, а в уряді Румунії заявили, що чекають, поки Київ представить свій план запобігання викривленням ринку в понеділок. Тоді вже прийматимуть рішення, як захистити румунських фермерів.

У Празі пройшов 10-тисячний мітинг позапарламентської проросійської партії

В суботу, 16 вересня близько 10 тисяч прихильників проросійської чеської опозиційної партії вийшли на протест проти правоцентристського уряду Петера Фіали. Головними претензіями до влади були погане управління економікою та військова підтримка України.

Знімок екрана 2023 09 18 о 11.57.51
Фото: REUTERS/David W Cerny

Акцію протесту організував рух PRO, який не представлений у парламенті та має націоналістичну, проросійську й антизахідну позицію.

Лідер руху PRO Їндріх Райхль (Jindrich Raichl) під час акції назвав політику прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана прикладом для наслідування та закликав створити альянс країн Центральної Європи для протидії Брюсселю. Він також висловив підтримку експрем’єр-міністру Словаччини Роберту Фіцо, який намагається виграти вибори 30 вересня, використовуючи антизахідну позицію.

Проросійська партія Роберта Фіцо продовжує лідирувати у Словаччині за 12 днів до виборів

Партія Smer-SD має шанс виграти парламентські вибори 30 вересня. За неї проголосували б майже 19% респондентів опитування агенції Focus для TV Markíza (дослідження проводили з 6 по 13 вересня на вибірці 1001 респондент). Загалом же розклад політичних сил не змінився – наступною йде  Progresívne Slovensko, яка трохи покращилася в порівнянні з минулим місяцем і отримала підтримку в 16,5%.

Партія Hlas-SD посідає третє місце з майже 15%, випередивши праворадикальну Republika з її 8%. Також до парламенту проходять SNS (6,4), KDH (6,2) і заледве – SaS.

Знімок екрана 2023 09 18 о 12.02.42

Румунія будує сховища і готова збивати російські безпілотники

Румунія, залежно від «рівня загрози», готова використовувати протиповітряні системи проти російських безпілотників і використовуватиме «всю військову міць» для захисту національної території. Про це заявив тризірковий генерал Георгіце Влад, заступник начальника штабу оборони. Також румунська армія направила 600 солдатів і розмістила радари в районі дельти Дунаю на кордоні з Україною.

Також румунське Міноборони вирішило обмежити польоти з повітряного простору північної Добруджі, що на кордоні з Україною. Крім того, міністерство вирішило побудувати два протиповітряних укриття в районі Плауру-Чеаталькіой, куди за останні дні впали щонайменше три безпілотники російської армії після інтенсивних атак на інфраструктуру українських портів на Дунаї.

 

Infopost.Media

Коментарі