fbpx
07 Грудня, 2021

Це російсько-українська війна: у прощальному листі до Меркель Орбан згадав про Україну

Це російсько-українська війна: у прощальному листі до Меркель Орбан згадав про Україну

У понеділок, 6 грудня, на офіційному сайті прем’єр-міністра Угорщини з’явився лист за підписом Віктора Орбана, в якому той візійно описував співпрацю Угорщини та власні політичні відносини з Ангелою Меркель за 16 років її перебування на посаді канцлера Німеччини, з якої вона йде 8 грудня. 

Цей лист було опубліковано у форматі “Саміздату” (Samizdat), що є даниною традиції угорської опозиційної діяльності, насамперед студентства, в останні 2 десятиріччя радянського періоду в Угорщині. Віктор Орбан особисто був частиною цього антирадянського опозиційного руху.

H 51779015 1160x858 Orb Merk

У цьому не надто довгому листі Віктор Орбан описує ключові віхи співпраці з Ангелою Меркель, і серед них називає фінансову кризу 2010 року, звісно ж міграційну кризу 2015-го, а також війну в Україні. 

Більше того, чи не вперше у своєму житті Віктор Орбан публічно назвав ситуацію в Україні “російсько-українською війною”.

Пряма мова

Дослівно цитата з листа зі цим фрагментом звучить так: 

Ми разом працювали над тим, щоб впоратися з фінансовою кризою 2010 року, боролися за Європейський Союз і безпорадно спостерігали за початком трагічної для Європи російсько-української війни. 

Угорська версія цього речення:

Majd először ő, aztán öt évvel később mi tértünk vissza a kormányrúdhoz. Együtt csináltuk végig 2010-ben a pénzügyi válságkezelést, harcostársak voltunk az Európai Unió egyben tartásáért folyó küzdelemben, és együtt néztük tehetetlenül és eszköztelenül az Európa számára tragikus orosz–ukrán háború kitörését.

Screenshot 2021 12 07 At 16.43.20
Скрін з сайту угорського прем’єра з визначеним фрагментом тексту

Ні про яку помилку в перекладі чи випадковість йтися не може, адже цей лист одночасно було опубліковано також англійською та німецькою мовою, і в цих версіях також використовується формулювання відповідно “the Russian-Ukrainian war” та “russisch-ukrainischen Kriegs”.

Чому це заслуговує на окрему увагу? Справа у тім, що Віктор Орбан має репутацію відверто проросійського політика, не приховує своєї зацікавленості в тісних відносинах з Москвою та не цурається дружби з Путіним. Натомість, версія Росії щодо подій в Україні, – що це внутрішній український конфлікт, громадянська війна і так далі, але точно не “російсько-українська війна”.

Уточнення

У своїх публічних висловлюваннях з 2014-го року редакції Infopost не вдалося знайти жодних згадок про те, щоб Віктор Орбан називав ситуацію в Україні війною, а тим паче російсько-українською війною. 

  • Слід також зауважити, що формулювання “orosz–ukrán háború”, тобто “російсько-українська війна”, не часто зустрічається не те, що в прямих мовах угорських політиків чи лідерів країни. Таке формулювання не часто обирають навіть найбільш ліберальні та прозахідні угорські медіа, віддаючи перевагу “конфлікт на Донбасі”, “конфлікт на сході України”, і як максимум “російсько-український конфлікт”.

Контекст

Слід зауважити також, що цьогоріч у липні міністр МЗС Угорщини Пийтер Сійярто в якості голови комітету міністрів Ради Європи відвідав разом з українським колегою Дмитро Кулебою зону ООС на сході України, на власні очі побачивши масштаби війни та ситуацію на передовій. Опісля Сійярто назвав КПВВ у Станиці Луганській “одним з найсумніших місць у Європі”. 

Разом з тим, додамо, що Угорщина продовжує наполягати на тому, що продовжить блокувати зближення України з ЄС і НАТО допоки угорській громаді України не повернуть її мовні та освітні права, які начебто були відібрані після ухвалення нового українського освітнього та мовного законодавства.

 

This publication is also available in English: This is the Russian-Ukrainian war: in a farewell letter to Merkel, Orbán mentions Ukraine

 

InfoPost.Media

Фото EPA


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі