У 2020 році Угорщина видала 54 835 дозволів на проживання громадянам країн, які не входять до ЄС. Основна їх частина припала на резидентів десяти країн, в тому числі й України. Загалом посвідку на проживання в Угорщині отримали 20 744 українців (37,8 % від загальної кількості).
Іншими країнами, громадяни яких отримали можливість проживати в Угорщині, стали Китай (у тому числі Гонконг як окремий адміністративний регіон КНР – 10,9%), В’єтнам (5,5 відсотка), Сербія і Південна Корея (3,8 %), Туреччина, Індія, США та Росія.
Основними причинами переїзду стало працевлаштування в Угорщині та навчання. Так, 58 % мігрантів отримали роботу на фабриках кількох компаній-гігантів, а 16% вступили до місцевих ВНЗ для отримання диплому європейського зразка. За даними Євростату, більшість українців та сербів зазвичай приїжджають на роботу, дві третини китайців і половина росіян наводили інші причини. Дві третини сирійців приїхали в Угорщину на навчання, а третина іракців – за сімейними обставинами.
Загалом за 2020 рік у Європейському Союзі було видано 2,2 мільйона дозволів громадянам країн, які не є членами ЄС (на 706 тисяч менше, ніж у 2019 році). Таким чином в основному через пандемію та пов’язані карантинні обмеження перервалась тенденція до зростання, що тримала з 2012 року. Найбільше видів на проживання видали в Польщі (близько чверті від загальної кількості), в Німеччині (313 тисяч) та Іспанії (312 тисяч). Найбільше скорочення виданих дозволів відбулося в Чехії, тут їх кількість зменшилась на 54 відсотки (з 117 тисяч у 2019 році до 54 тисяч у 2020-му).
Якщо розглядати всі країни ЄС, то найбільше дозволів на проживання за 2020 рік країни-члени видали саме українцям (понад 600 тисяч, переважна більшість з них видала Польща). Більшість з дозволів були пов’язані з працевлаштуванням. Раніше Єврокомісія також публікувала доповідь про явище цієї весни, коли посвідку на проживання в Польщі мали 250 тис. українців. При цьому 80% дозволів були тимчасовими, тобто українці не могли залишатися в країні довше, ніж три роки. Загалом, за даними Управління у справах іноземців Польщі, наприкінці жовтня, тут проживало приблизно півтора мільйона українців.
Нагадаємо, що раніше ми розповідали про ситуацію на угорському ринку праці. Через карантин та підвищення заробітних плат все більше угорських заробітчан не повертається на попередню роботу за кордоном, наприклад до Австрії. За останній рік десятки тисяч угорців застрягли всередині країни через закриття кордонів, і все більше з них намагаються знайти роботу у своїй країні.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.