fbpx
17 Травня, 2022

Більше 7 тисяч українських школярів складатимуть іспити у Польщі польською мовою

Більше 7 тисяч українських школярів складатимуть іспити у Польщі польською мовою

Українські школярі, які виїхали до Польщі через військове вторгнення Росії в Україну, складатимуть польську мову під час іспиту у восьмому класі. Отриманий результат може вплинути на навчання цих дітей.

Понад 7 тисяч українських дітей цього року складатимуть іспит до восьмого класу, тестування стартує 24 травня. Щоб закінчити початкову школу, біженці з України зобов’язані скласти іспит. Інакше школярам доведеться проходити програму восьмого класу повторно. Іспит враховується при зарахуванні до загальноосвітніх навчальних закладів. Про це пише Rzeczpospolitа.

українські школярі у Польщі

Подальша освіта цих дітей залежить, зокрема, від результату іспиту з польської мови.

Українським школярам іспит з польської спростили

Іспит для українських школярів у Польщі буде легшим – їм дадуть більше часу, інструкції українською мовою, вони зможуть користуватися словниками. Щоправда, відповідатимуть польською мовою. Міністерство освіти і науки не передбачає окремих критеріїв набору до загальноосвітніх шкіл для дітей-біженців.

“Це дискримінація за ознакою знання мови. Для українських учнів найкращим рішенням буде набір на основі іспиту з математики та іноземної мови. Додатковий іспит з польської мови вони мають складати пізніше”, – каже професор Ришард Піотровський (Ryszard Piotrowski) з Варшавського університету.

Польський омбудсмен також звернув увагу на проблему.

“Ігнорування можливостей і потреб дітей-біженців може призвести до нерівності в доступі до освіти, дискримінації та обмеження їхніх свобод і прав, тобто до порушення ст. 70, 32 і 37 Конституції Польщі”, – зазначив Марцін Вєчек (Marcin Wiącek) у листі до міністра освіти Пшемислава Чарнека (Przemysław Czarnеk).

Учень зараховується до вищої школи, коли він/вона набере відповідну кількість балів. Кожен учасник набору може долучитися до додаткового відбору, який проводиться у школах, де залишились вільні місця після основного набору. Якщо випускник початкової школи не пройшов процедуру зарахування, його зараховують до загальноосвітньої школи, де є вільні місця.

Рівний доступ

“Набір відбувається на основі рівності та загальнодоступності. Це означає, що подати заявку може кожен, хто відповідає однаковим умовам для всіх. Створення інших (пільгових) умов набору для однієї групи порушить конституційні правила набору, які поширюються на всю сукупність студентів та випускників, які претендують на вступ до середньої чи вищої школи”, – наголошує прессекретар Міносвіти Адріанна Калус (Adrianna Całus).

Однак з нею не згідний Ришард Піотровський.

“Українські діти не є громадянами Польщі. Ставлення їхнього освітнього майбутнього в залежність від результатів іспиту з польської мови означає, що або іспит буде фіктивним, або діти відчуватимуть нерівність. Зрештою, важко очікувати, що з 24 лютого вони вивчають польську мову. Тому варто подумати про раціоналізацію правил прийому на навчання. Унікальність ситуації дає можливість використовувати одноразове рішення”, – наголошує професор.

Навчатися онлайн вигідніше

Проте міністерство займає іншу позицію.

“Умови зарахування встановлені не для того, щоб бути бар’єром, а щоб мати гарантії, що учень, який їх подолає, має відповідні компетенції (в тому числі лінгвістичні), щоб почати навчання на наступному етапі та впорається з вимогами цього етапу”, – каже Адріанна Калус.

Проте багато українських студентів не здаватимуть екзамени. Це біженці, які зараз навчаються онлайн в українській школі. Вони зможуть подавати документи на вступ до загальноосвітніх навчальних закладів на підставі документів, виданих школою за кордоном, без здачі іспиту.

У Конвенції про боротьбу з дискримінацією у сфері освіти перераховані обов’язки держави щодо запобігання дискримінації. Вони включають надання іноземцям, які проживають на території даної країни, доступу до освіти, як і їхнім власним громадянам.

“Ці умови не виконуються, якщо здібності, знання та навички, здобуті учнями з України в нинішньому навчальному процесі, недостатньо враховані польською системою освіти”, – вважає польський омбудсмен Марцін Вєчек.

Варто додати, що з 24 лютого до Польщі з України за даними польської прикордонної служби в’їхало 3,416 млн. осіб. При цьому близько 102 тисяч українських біженців, які втекли до Польщі з початку війни в Україні, зуміли знайти роботу в країні.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі