fbpx
20 Жовтня, 2021

“Бандерівська” кава та діти вакцинованих з хвостами: головні фейки минулого тижня

“Бандерівська” кава та діти вакцинованих з хвостами: головні фейки минулого тижня

Минулий тиждень відзначився кількома доволі гучними фейками, розповсюдженими в соцмережах та телеграм-каналах. При цьому деякі з них навіть довелось спростовувати правоохоронцям.

На честь Дня захисників і захисниць України в Києві 14 жовтня пройшов “Марш захисників”. Участь у ньому взяли націоналістичні партії ВО “Свобода”, “Правий сектор”, “Національний корпус”, а також  “Рух ветеранів України”. Одночасно відбувся марш до 79-річчя від дня створення Української повстанської армії. Суттєвих інцидентів крім того, що учасники ходи запалювали фаєри та спалили опудала керівництва держави, не було, тож поліція просто спостерігала за правопорядком протягом дійства.

121212

Кава з присмаком УПА

Проте напередодні маршу кілька телеграм-каналів, доволі популярних серед користувачів в Україні, опублікували однотипне повідомлення. Воно стосувалось нібито розповсюдження націоналістичної продукції з погрозами в бік угорців, які проживають в Україні. Це, за твердженням авторів повідомлення, мало б відбуватись відразу у кількох великих містах – Києві, Дніпрі, Львові, Харкові, Вінниці, Ужгороді та Одесі.

“В четверг, 14 октября во время Дня защитников и защитниц Украины в местах проведения праздника будет распространяться националистическая продукция с угрозами в адрес венгров и прославлению УПА. В частности, на завтра планируется уже традиционный Марш УПА”, – йшлося в повідомленні.

Крім того у телеграм-канали повідомили, що кав’ярні “Coffee Shop” (яскравий приклад ноунейму, – ред.) буде продавати каву у стаканчиках з дизайном у стилістиці УПА. Загальна аудиторія каналів, які поширили цей фейк, складає майже 130 тисяч підписників, з яких, за статистикою переглядів, біля 35 тисяч це повідомлення прочитали. Оскільки телеграм не дає інформацію по країні, з якої походять підписники й читачі, а отже, складно сказати, яку частку з цих чисел становлять саме українці.

Звісно ж, жодних інцидентів, які анонсувались анонімними телеграм-каналами, не було зафіксовано.

Чудово про те, як працюють такі телеграм-канали в Україні та як вони займаються фейками, йдеться у матеріалі видання Тексти.

Screenshot 2

Фотоманіпуляції про дітей вакцинованих батьків

За кордоном минулий тиждень відзначився дезінформацією від так званих антивакцинаторів. На ймовірно фейковому словацькому аккаунті в соцмережі Facebook з’явилось посилання на турецьке видання з відео прес-конференції нібито трьох лікарів. Ті показували світлини дітей щеплених батьків, які мали хвіст, шерсть або три руки. Однак, за даними словацької поліції, прес-конференцію проводив не лікар, а турецький політик, голова ісламістської партії та затятий противник вакцинації Фатіх Ербака.

Повідомлення навіть довелось спростовувати спеціалізованому підрозділу поліції Словацької республіки по боротьбі з обманами та шахрайством в Інтернет-просторі. Сама соцмережа також у рамках боротьби з фейками приховала зображення та промаркувала публікацію як неправдиву і маніпулятивну за даними AFP Europe.

“У світі регулярно трапляються випадки, коли новонароджений народжується з хвостом. Це, звичайно, дефект, походження якого вчені поки не змогли пояснити. Його зв’язок із нинішньою вакцинацією проти COVID-19 не доведений”, – йдеться у повідомленні поліції.

Як ідеться у звіті AFP Europe, світлина, на якій зображена дитина з хвостом, створена за допомогою комп’ютерної графіки та доступна для купівлі на фотостоках. Інші фото зроблені задовго до пандемії та не мають відношення до процесу вакцинації.

Варто нагадати, що раніше видання The Intercept оприлюднило список “небезпечних людей та організацій”, яким користується у своїй організаційній роботі соцмережа Facebook (Facebook’s Internal List of Dangerous Individuals and Organizations – DIO). Це документ на 100 сторінок. Всього в списку більше 4000 тисяч прізвищ та назв організацій, партій, веб-сайтів тощо. Серед них є чимало угорських та українських музичних гуртів, громадських рухів та публічних осіб.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі