07 Лютого, 2023

Бандера на двох

Бандера на двох

Перекриті вулиці центру македонської столиці, збій системи на державному кордоні Північної Македонії та Болгарії, обмежений доступ до історичної церкви Святого Спаса та полеміка в медіа… Так проходили церемонії, пов’язані із вшануванням знаменитого балканського революціонера Гоце Делчева — і це був навіть не ювілей, а 151-а річниця від дня народження.

Однак саме ця річниця мала стати важливою частиною розвитку домовленостей між Північною Македонією та Болгарією про врегулювання історичних проблем.  Саме ці домовленості дозволили розблокувати процес переговорів щодо вступу Північної Македонії до Європейського Союзу.  Однак будь-яке їхнє втілення в життя на інституційному рівні призводить до численних конфліктів просто тому, що від урядових домовленостей уявлення суспільства про історію не змінюється.

040dd7ab9bfb9bae17f48a2ef8bf67fda01672c8

І ось чудовий приклад – день народження Гоце Делчева.  Для македонців Делчев – апостол національної свободи.  Головна постать, яка розпочала боротьбу за майбутній суверенітет македонського народу.  А для болгар Делчев – один із найважливіших героїв у національному пантеоні, а ніякий не македонський апостол.

Це все одно, щоб поряд з Україною існувала б ще одна країна, жителі якої стверджували б, що Степан Бандера – апостол її власної національної боротьби і до українців він жодного стосунку не має.  Взагалі.  І якщо вони хочуть увійти до Європейського союзу, вони мають це визнати.

 


Саме тому цей текст зовсім не про Гоце Делчева і не про Степана Бандеру.  Він про українську євроінтеграцію


 

Після нещодавнього саміту Україна – Європейський Союз знову розпочалися дискусії про те, як ця інтеграція проходитиме.  Потроху у Києві починають розуміти, що прискорена євроінтеграція, за якої ЄС заплющить очі на невідповідність країни європейським стандартам – це мрія.  Що членство в ЄС – це не кандидатство і його навряд чи нададуть авансом, як це було зі статусом кандидата у члени Європейського Союзу.  І тому нам доведеться закривати один розділ за одним, змінювати законодавство, демонструвати незалежність судової системи та антикорупційних органів.

 


 Але є ще один важливий аспект, про який треба було задуматися вже вчора — це взаємини України із сусідніми країнами, від думки яких залежить процес її європейської інтеграції


 

Ми добре знаємо, як Греція блокувала вступ Північної Македонії до НАТО та ЄС до зміни конституційного імені.  Але про близькість між Грецією та Північною Македонією говорити не доводиться. Однак на Балканах, мабуть, немає ближчих країн, ніж Північна Македонія та Болгарія.  Саме Болгарія першою визнала незалежність Македонії ще тоді, коли багато країн Європи мали серйозні сумніви щодо цього суверенітету.  Проте саме Болгарія блокувала переговори про вступ Північної Македонії до ЄС до досягнення компромісних домовленостей, розроблених третіми країнами.

Тому важливим завданням української дипломатії є зрозуміти, якими можуть бути механізми знаходження компромісів із сусідніми країнами ще до того, як ми дізнаємося про блокування процесу переговорів про вступ України до ЄС.  Мова, звісно ж, насамперед  про Угорщину.  Але не лише про Угорщину.  Але й про Румунію, але й про Польщу.  Навіть у ці непрості дні військової небезпеки безневинна фотографія Валерія Залужного під портретом Степана Бандери викликала шквал коментарів у Варшаві.  І не треба думати, що після війни ситуація з історичною дискусією покращиться.  Ні – погіршиться.  Тож про механізм покращення та взаєморозуміння треба думати вже сьогодні.  Якщо, звичайно, завтра ми не хочемо роками чекати на свою долю біля відкритих дверей Європейського Союзу.

 

 Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media

Фото: lentata.com

 

Рекомендуємо прочитати авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання

 

* Текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки насамперед заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

** Матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі