Новини 15 Листопада 20:21

Жителі балканських країн протестують проти масового будівництва ГЕС на заповідних територіях

У той час як Європа почала перехід до відновлюваної енергії, Албанія, де гідроенергетика виробляє майже 100% електроенергії, стикнулася зі своїми специфічними проблемами. Громади, які постраждали від будівництва дамб ГЕС, чинять опір забудовникам і перемагають в судах.

Менш ніж за шість місяців албанські суди призвели до зупинки на трьох гідроенергетичних проектах в країні. Кожне призупинення відбувалося через тиск громадян, на переконання яких ці споруди нищать їхню культуру, засоби до існування та місцеве середовище.

Footbridge Across An Albanian River Bankwatch

“Припинення роботи ГЕС має вирішальне значення для захисту та збереження природного стоку річки та запобігання потенційно катастрофічному впливу на середовище проживання, флору та фауну”, – зазначає Кетрін Боне (Catherine Bohne), директор TOKA.

Саме ця група кампаній порушила кілька судових справ проти компаній, які будують ГЕС у Вальбоні, Північна Албанія.

“Бій далекий від завершення”, – додала вона, зауваживши, що активісти продовжуватимуть боротися всіма необхідними законними засобами.

Залежність Албанії від гідроенергетики

Залежність Албанії від гідроенергетики розвивалась протягом майже 50-річного комуністичного правління, як частина амбіцій диктатора Енвера Ходжи (Enver Hoxha’s) щодо енергетичної незалежності.

Сьогодні майже вся енергія в країні виробляється за рахунок гідроенергетики. Але оскільки електроенергію немає можливості зберігати, надлишкова її кількість продається в пік виробництва (весна та літо), а протягом зимових місяців тут купують з націнкою енергію з викопного палива.

Крім того, зміни клімату в регіоні сигналізують, що гідроенергетика не є довгостроковою. Менше снігу, менше опадів і довше та тепліше літо призводять до меншого рівня води в албанських річках.

Вже зараз виробництво електроенергії коливається від 6000 ГВт-год до менше 3000 ГВт-год. За оцінками, зміна клімату може призвести до подальшого зниження на 20% до 2050 року.

Про це йшлося також у минулорічному звіті Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики щодо Албанії . Натомість МЕА запропонувала енергію вітру та сонця як кращий спосіб виробництва електроенергії, оскільки в Албанії найбільше сонячних годин у регіоні. Та, незважаючи на це, уряд продовжує реалізовувати проекти з гідроенергетики, зокрема в національних парках і на заповідних територіях. Наразі він має близько 170 дамб і понад 300 станцій на різних стадіях завершення.

 

Ситуація у Вальбоні

Одним із символічних прикладів є річка Вальбона в Тропоє, одному з найбідніших регіонів Європи на крайній півночі Албанії. Багато місцевих жителів емігрували, а ті, хто залишився, залежать від сільського господарства та перспективи туризму.

Місцева компанія “Genr 2” виграла державні концесії на будівництво гідроелектростанцій вздовж річки, нібито корупційним шляхом. Місцеві жителі свідчили в суді, що імена їхніх померлих родичів були використані на документах на підтримку проекту ГЕС. Інші мешканці регіону виявили, що їхні імена використовувалися без їхнього дозволу.

ТОКА порушила низку судових справ проти причетних компаній, посилаючись на відсутність належної оцінки впливу на навколишнє середовище, погрози на адресу опонентів, а також на те, що подібне будівництво не повинно відбуватися в національному парку.

У липні Вищий суд Албанії постановив, що роботу двох заводів у регіоні необхідно призупинити, а місцевий судовий виконавець 8 листопада запевнив, що обидва заводи не працюють.

Але Боне попередила, що боротьба ще не закінчена, оскільки заводи, які керуються дистанційно, можуть підключатися до мережі одним натисненням перемикача.

Valbone

 

Національний парк Залл-Гйокай (Zall Gjocaj)

Протягом того ж тижня, коли ГЕС у Вальбоні зупинилися, Апеляційний суд Тирани підтримав анулювання ліцензії на будівництво ГЕС у заповідній зоні Залл-Гйокай (Zall-Gjocaj) на півночі.

Місцеві жителі протестують, стверджуючи, що на карту поставлені їхні засоби до існування, будинки та сільськогосподарська діяльність. Вони наполягають на тому, що територія, яка включає частину національного парку Лура Малі е Дежес (Lura Mali e Dejes), повинна залишатися недоторканою.

Також мешканці подали скарги на компанії та урядовців до спеціального антикорупційного суду, посилаючись на зловживання службовим становищем, підробку документів та будівництво на заповідній території. Наразі справа триває.

Img 1949 600x400

 

Національний парк Вйоса (Vjosa)

Однією з найвідоміших кампаній проти ГЕС була кампанія в національному парку Вйоса в центральній Албанії. На його протяжності заплановано будівництво кілька ГЕС, що викликало обурення екологічних активістів, які описують водойму як останню недоторкану річку в Європі.

Поряд із десятками електростанцій видобувна компанія Shell веде пошук нафти на берегах, а на іншій ділянці плануються аеропорт і розкішні готелі. Це викликало значну реакцію з боку неурядових громадських організацій як на місцевому, так і на міжнародному рівні. Долучились до кампанії і міжнародний бренд Patagonia та актор Леонардо ді Капріо.

Зображення білих аркушів із написом “Національний парк Вйоса зараз” з’явилися по всьому світу, від Сіднея до Парижа. Неодноразово публічно закликав припинити будівництво ГЕС на річці і актор ді Капріо.

Vjosa At Pocem C Gregor Subic

Активісти закликають зробити всю річку Вйоса, довжиною 272 км, національним парком. Це завадить будувати там будь-які ГЕС і дасть широкі туристичні можливості.

Уряд визначив частини річки “заповідною зоною”. Але це все ще залишає його відкритим для розвитку, оскільки вже узгоджені контракти на аеропорт і розкішні готелі, а також багатомільйонний контракт, підписаний з Shell у 2018 році.

Генеральний директор Patagonia Райан Геллерт (Ryan Gellert) заявив, що гідроенергетика є застарілою технологією і її не слід вважати відновлюваною.

“Гідроенергетика є єдиним відновлюваним джерелом енергії, який призводить до вимирання видів, витісняє людей і сприяє зміні клімату. Це не відновлювана енергія, це застаріле поняття. Албанія повинна шукати належну відновлювану енергію… Я б закликав уряд розглянути, які ще технології вони могли б використовувати”, – сказав він.

Наразі Вйоса в безпеці, оскільки місцеві жителі виграли суд про припинення будівництва дамби Калівац, яка працюватиме на притоці Вйоса.

На думку біолога з EcoAlbania Олсі Ніка (Olsi Nika), рішення суду “являє собою ще одне сигнал уряду [албанському] про те, що він повинен раз і назавжди відмовитися від будівництва гідроелектростанцій і якнайшвидше оголосити долину Вйоса національним парком”.

 

ГЕСи є і в інших регіонах Балкан

Опір гідроенергетиці в регіоні зростає дедалі більше. У Боснії та Герцеговині група місцевих жінок перешкодила будівництву заводів на річці Крущіца. У Косово Верховний суд припинив роботу трьох ГЕС австрійської компанії Kelag до остаточного рішення суду щодо оцінки екологічних ризиків.

В Європі під егідою фонду WWF працює кампанія, мета якої зупинити державні субсидії гідроенергетичних проектів. За словами активістів, дамби зменшили прісноводне біорізноманіття на 80% і популяції мігруючих риб на 55%.

Фонд також закликав витрачати державні кошти на “низьку вартість енергії, низький вміст вуглецю і низький рівень впливу”, які дають вітер та сонячні батареї.

Крім того, делегація ЄС в Албанії повідомила, що під час обговорення нових проектів гідроенергетики необхідно дотримуватися екологічних стандартів.

“Інвестиції в гідроенергетику повинні суворо відповідати національним і міжнародним зобов’язанням щодо охорони навколишнього середовища, охорони природи та водного господарства та включати високоякісні оцінки сукупного впливу на природу та біорізноманіття”, – заявили в делегації ЄС.

 

InfoPost.Media за матеріалами euractiv.com

Фото: iucn.org, citizens-channel.com, reporter.al


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі
Теги
Aldi Andrej Babiš ANO Baltic Pipe Bees Airline Cernăuți Charmsove Deti China-CEE Institute COVID COVID-19 Csillag D1 DC Comics DIO Ecaterina Teodoroiu Ed Sheeran eHranica Facebook fake fake news Fidesz Free Svydovets Gaz-System GLOBSEC GoCamp GoGlobal GPS GRUBB Henley Hofer Igor Matovič Infopost Ivan Korčok Juraj Jánošík Karpaty KMKSZ KÜRTŐSKALÁCS Latvia Lidl Liget Liget Budapest Ľudovít Štúr Luzhanka Malenykij robot MÁV media Milan Rastislav Štefánik Mistrál Nagyberegi National Geographic OLO Omega Omicron Panic Button Pentaxim PET Kupá Petr Fiala Pfizer Piráti+STAN Podzemne Hnutie Pretty Loud QR Rail Baltica Re:Open Zakarpattia RegioJet Rolling Stones Romania Ryanair SaS Scorpions Sinopharm SIS Skoda Škoda Auto SkyUp SPD SPOLU Sputnik Tatra Ice Dome Tetraxim Tid(y)Up Timothy Snyder Tokaj UCEF Unicum Urban Balkan Beats Verorab Via Carpatia VUC WIND ROSE windrose wizz air ZEVO аварія авіакомпанія авіалінії авіарейс авіасполучення авіація австрія авто автобан автобус автомагістраль автомобіль автострада агресія агрохолдинг адвент аеропорт аеропорт Ужгород АЕС азартні ігри Азов айкідо активіст актор акція Албанія Александр Колб алкоголь алфавіт Альберт Газда Альянс Анатолій Ткачук Ангелус англіцизми Андреа Бочкор Андреа дель Верроккйо Андрей Бабіш Андрій Любка Андрій Макаревич Андрухович аномалія анонім античність армія архітектура асоціація асоційоване тріо АТБ атомна енергія Бабель Бабіш Бабкіна Баганич Базанов Байден Байстрюк сатани Балкани Банік банк банкнота батяр Бая Маре безвіз безпековий форум безробіття Безславні кріпаки Бела Ковач Белград Берегово Берлін Бернадетт Сель Бетмен бетяр бібліобус бібліотека бідність біженці бізнес білборд Білецький білінгвальність Білорусь Блінкен блокування Богдан Хмельницький богослужіння бограч Бодрог Болгарія Большая рыба Борша борщ Боснія Боснія і Герцеговина ботанік ботсад Бразилія Братислава Брензович Брюссель Будапеш Будапешр Будапешт будинок будівлі будівництво Бузарест Буковель Буковина Бундестаг Бураш Бурштинська ТЕС Бухарест В'єтнам в'язниця в'язні ваакцина Вадаш Вадул-Сірет вакансії вакцина вакцинація вакцинація Угорщина валюта вантаж вартість Варшава Василь Брензович Василь Вишиваний Ватикан Вашингтон Велика Добронь Великі Береги Великобританія велосипед велосипедист Венера Верховина Ветеранська миля взуття вибори виборчий туризм видавництво Комора викладання Винничук Виноградів виплада виробництво виселення Високі Татри вистава виш Вишеградська четвірка Вишиваний Вишиваний. Король України Вишне Немецке Вишнє Нємецке Відень відкрите небо відкрити бізнес відкрити бізнес у Словаччині відпочинок Відродження відходи віза візит війна війська військо вікенд Віктор Орбан Вікторія Нуланд Вільгельм фон Габсбурґ вільна торгівля Віола фон Крамон Віталій Портников ВНЗ вода водій вокзал Володимир Зеленський Ворожбит вплив Вроцлав ВУЗ вчитель Габсбург Габсбурґа газ газопровід газосховище Газпром галичани Галичина Ганг гастрономія Геґер Гей гектар Гельсінкі генконсульство генсек генсек НАТО геотермали Герцеговина ГЕС гірлянди гірськолижний курорт Гобітхіл Гогольфест Гойс Головко голодомор Голокост голосування гонведи госпіталізація ГРА гральні заклади грант Греція громадянство Грузія Гуйяш гумор Гуморина гунгарікум гурт дамба Данілов Данніган Данте Аліг'єрі ДахаБраха Дебрецен дезінформація Делі Дельта демографія демократія демонтаж депортація депутат дерева держава Держдеп держдума Держмитслужба дефіцит децентралізація Дещиця джинси дзьодо диверсант диверсія диктант диплом дипломат дипломна робота дипустанова дисидент дискаунтер дистанція дифтерія діаспора Діброва діджиталізація діти Діти Хармса Дія Дмитро Кулеба Дмитро Тужанський Дні України Дніпропетровщина додаток Долежал Донбас донор донорство допомога дорога дослідження ДПСУ дрон Друга світова війна ДТП Дубровник Дуда Дулеба Дунай Дюрчань Дяківці е-вибори е-демократія Еган Еде Ед Ширан Еде Еган Едуард Гегер Едуард Хегер екологія експерт експорт експрес електрика електроенергія електронна комерція емігранти еміграція Емінеску енергетика епідемія Ерош Пішта Естонія Євангеліє євро євроасоціація євроінтеграція Єврокомісія Європа Європарламент Європейський Союз Євросоюз ЄП ЄС Жиліна житло життя жінка жінки жовтень Жолт Немет журналісти Забруднення Забужко завод Загайкевич Загонь Закарпатська область Закарпаття закон закон про освіту Закрапаття залізниця замки замок заробітна плата заробітчани зарплата Захонь заява збірка згуртованість Зеленський Земан землетрус земля зірки зловмисник злочин ЗМІ змова знижки Ryanair знижки на квитки ЗНО Золтан Бабяк Золтан Мігай Нодь Золтан Мігаль Нодь Золтан Нодь зона Зоя Казанжи Зріні зростання іайдо ігри ігроманія ідентичність Ізмаїл Ізраїль Ілдіко Орос ілюмінація імміграція імпорт Індія іноземці інспекція інститут інтеграція інтернат Інтерсіті інформація інфраструктура іпотека Ірак історія Італія Іштван Ійдярто Іштван Сабо Йоббік Кабмін кава кадри Казанжи казки Калуська ТЕЦ Канада канал карантин картка Катерина Бабкіна католики Каунас квартира у Будапешті квитки квитки на літак квитки потяг КГБ Кенія кепм Кетрін Винник Київ Київська Русь Китай кібербезпека кіно кінорежисер кінофестиваль Кіра Рудик Кішварда класик клімат кліматолог Клуж КМЄС КМКС КМУ книга книги КНР коаліція ковід козаки колорит Колумб Комаром компанії композитор комунізм комуністи Конгрес США конкуренція Конституція консульство контрабанда конфесії конфлікт концерт кордон Королівське Євангеліє коронавірус коронаірус Корчок Косино коснпірологія Косово коференція Кошице Кошицький край КПП Краків Красноїльськ кредит Кривий Ріг криза Крим кримські татари Кубраков Кулеба культура купити житло купівля курорт курси курси словацької кухар кухня Кюртешколач Лаборець лазні Ласло Зубанич Ласло Палкович Ласнамяє Латвія латиниця ЛГБТ ЛГБТК Легинь Ленінград летовище лижі Литва лід лікар лікарі лікарня Лілія Гриневич літак література літка логістика логогтип локдаун Лорінц Ночо лоукост лоукостер Луганськ Лукашенко Лунык Львів Львівщина Любка Людовит Велислав Штур Ляшко магістраль Маккартні Макрон маніпуляція Марго-2021 Маріуполь-Рахів Маркі-Зай Марсель Онисько марш маршрут маска Матович медик медики медицина медична сестра медіафорум медперсонал медсестра медсестри Мей Маск меморандум меншина меншини мер Меркель МЗС Мирослав Жбірка митниця мито Мишка Япончик мігранти міграція Мідянка Мікеланджело Мілан Растіслав Штефаник Міллер Мілош Земан Мінінфраструктури міністр Мінрегіон Мінськ Мінфін Мінцифри місіонери міст місто місцеві вибори Міхай Емінеску Мішкольц мова МОЗ МОК Молдова молодь Москва музей музика музичний гурт Мукачево мультикультуралізм муніципалітет навчання надзвичайний стан наративи народжуваність населення НАТО Нафтогаз національні меншини нація нацменшина нацменшини Недитячі казки нелегали нерухомість Нижнє Селище Нижня Апша Нідерланди Ніжна революція Ніїредьгаза Німеччина Нова Зеландія Новий рік новини Новоросія Нолан НУШ обгін область обмеження обсерваторія обшуки ОДА Одеса озера окупація Олександра Саєнко олімпійські ігри Ольга Кобилянська Омікрон Онисько онлайн ООС опади опалення опера опитування опозиція Орбан освіта освітній закон Офіс президента Охрид палац палінка пандемія Папа Римський паприка ПАР Пардубіце парк парламент партизан партія паспорт паспортизація Пекін пендлер пенсійна система пенсія Первый балтийский канал перевезення переклад перекриття Перемишль перепис переробка Перечин персонал Петер Саган Петер Фіала петиція Петро Мідянка Пийтерфолво письменник письменниця Північна Македонія Північний потік Північний потік - 2 підготовка Підкарпатська Русь підпал підприємці підробка підтримка пісня пістолет плагіат пластик ПЛР повітря повстання податок події подорож подорожі поезія пожежа пожертви поїзд покупки Полачек поліомієліт політик політика політики політінформація поліція пологи польори Польща поляки понтифік Портников послуги посол посольство посуха Потапі потяг поштовх правила Прага працевлаштування працевлаштування в Польщі праця президент прем'єр прем'єр-міністр премія прикордонники проби продукти проект пропаганда протест протидія дезінформації професійно-технічна освіта Прудентополіс Пряшів пункт пропуску Путін Радек Матула радіо радіодиктант Радянський Союз Ракоці ранов-над-Топльоу Растіслав Трнка ратифікація Рахів революція регіон рейс рейс Київ Ужгород рейс Ужгород Київ рейтинг реклама рекрутинг релігія реліквія ремонт ресторан Реткозі реформа Рига ріелтор Різдво різдвяні знижки річки рішення РНБО робота робота в Польщі роботи робоча сила Роза Вітрів розвиток ром роман роми ромська школа Росвигово російська мова Росія румуни Румунія русини Русь РФ С14 Сабо Сабольчверешмарт салямі саміт самоізоляція Самош САП Сату Маре Саудівська Аравія СБУ Свидівець Свидовець свято сейсмологи секретар село Сенат США Сенцов сепаратизм Сербія Сергій Жадан Сергій Квіт сертифікат сигарети Сібіу Сійярто Сікура сіль сім'я Сіярто сказ сканер скульптор скульптура скульптури слова словаки словацька культура Словаччина слоган смаколики смертність сміттєзвалище сміття собор Соваччина соколи! Солотвино сортувальна лінія сортування соціалізація соціологія соцопитування Союз спецслужба спиртне Спліт Спутник СРСР ССС СССР ставлення Стамбульська конвенція Станіца стартап статистика стереотип стерилізація стічні води столиця Столтенберг страви студенти супермаркет супкультура Сучава Схід Опера Східне партнерство США табір табори Тайвань Таллін Таллінн тариф тарифи Тарту Татри театр Теб та НС телебачення телеграм теорія тепло теракт Теребле-Ріцька ГЕС термінал Тернопіль тероризм терористичний акт ТЕС тестування Тиса Тімішоара Тімоті Снайдер ткацтво товари товарообіг ТОП торгівля традиції трамвай транзит Трансильванія трансляція трансплантація транспорт тренер тривалість трилер Триль Трнава трубопровід трудова міграція трудові мігранти Тужанський ТУКЗ – КМКС тунель Турда Турецький потік Туреччина туризм Туро Руді Тячів УГКЦ угода угорська угорська мова Угорське королівство угорці Угорщина Ужгород Ужгород-Одеса УжНУ Україна українська мова українці Укренерго Укрзалізниця університет УПА Урсула фон дер Ляєн уряд фабрика фактчекінг фарцовщики Федерація футболу Білорусі Федір Корятович фейк Фенешлітке Ференц ІІ Ракоці Ференц Лість фестиваль Фіала Фідес фільм фінансування Фінляндія Фльонц фольклор фонд фортеця форум фото фотограф Франциск Франція футбол хакери Харі Крішнан Харків Хегер Херсонський хоббіти Хоббітон Хорватія художник Хунгарія Це дитя Центральна Європа церква цигарки цифровізація ціна ціни ЦПТО Чапутова Чебі-Погань червона зона черга черги Чернівці Чеська республіка четвірня Чехія Чехословаччина Чоп Чорногорія Чубай Чубаров Шандор Петефі Шанта Шарль Мішень шахта Шаштин шваби Швейцарія Швеція швидкість Шеремета Шкода школа школярі Шкураков Шмигаль Шовковий шлях Шон Пенн шосе шпигунство штам штраф штрудель штучний інтелект щеплення Юморина ЮНЕСКО Юрай Яношик юрист Юрій Андрухович Юрій Винничук Ялта Яніка Мерило Янош Адер Янош Кобор ярмарка ярмарки ярмарок Ярослав Грицак