fbpx
15 Листопада, 2021

Жителі балканських країн протестують проти масового будівництва ГЕС на заповідних територіях

Жителі балканських країн протестують проти масового будівництва ГЕС на заповідних територіях

У той час як Європа почала перехід до відновлюваної енергії, Албанія, де гідроенергетика виробляє майже 100% електроенергії, стикнулася зі своїми специфічними проблемами. Громади, які постраждали від будівництва дамб ГЕС, чинять опір забудовникам і перемагають в судах.

Менш ніж за шість місяців албанські суди призвели до зупинки на трьох гідроенергетичних проектах в країні. Кожне призупинення відбувалося через тиск громадян, на переконання яких ці споруди нищать їхню культуру, засоби до існування та місцеве середовище.

Footbridge Across An Albanian River Bankwatch

“Припинення роботи ГЕС має вирішальне значення для захисту та збереження природного стоку річки та запобігання потенційно катастрофічному впливу на середовище проживання, флору та фауну”, – зазначає Кетрін Боне (Catherine Bohne), директор TOKA.

Саме ця група кампаній порушила кілька судових справ проти компаній, які будують ГЕС у Вальбоні, Північна Албанія.

“Бій далекий від завершення”, – додала вона, зауваживши, що активісти продовжуватимуть боротися всіма необхідними законними засобами.

Залежність Албанії від гідроенергетики

Залежність Албанії від гідроенергетики розвивалась протягом майже 50-річного комуністичного правління, як частина амбіцій диктатора Енвера Ходжи (Enver Hoxha’s) щодо енергетичної незалежності.

Сьогодні майже вся енергія в країні виробляється за рахунок гідроенергетики. Але оскільки електроенергію немає можливості зберігати, надлишкова її кількість продається в пік виробництва (весна та літо), а протягом зимових місяців тут купують з націнкою енергію з викопного палива.

Крім того, зміни клімату в регіоні сигналізують, що гідроенергетика не є довгостроковою. Менше снігу, менше опадів і довше та тепліше літо призводять до меншого рівня води в албанських річках.

Вже зараз виробництво електроенергії коливається від 6000 ГВт-год до менше 3000 ГВт-год. За оцінками, зміна клімату може призвести до подальшого зниження на 20% до 2050 року.

Про це йшлося також у минулорічному звіті Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики щодо Албанії . Натомість МЕА запропонувала енергію вітру та сонця як кращий спосіб виробництва електроенергії, оскільки в Албанії найбільше сонячних годин у регіоні. Та, незважаючи на це, уряд продовжує реалізовувати проекти з гідроенергетики, зокрема в національних парках і на заповідних територіях. Наразі він має близько 170 дамб і понад 300 станцій на різних стадіях завершення.

 

Ситуація у Вальбоні

Одним із символічних прикладів є річка Вальбона в Тропоє, одному з найбідніших регіонів Європи на крайній півночі Албанії. Багато місцевих жителів емігрували, а ті, хто залишився, залежать від сільського господарства та перспективи туризму.

Місцева компанія “Genr 2” виграла державні концесії на будівництво гідроелектростанцій вздовж річки, нібито корупційним шляхом. Місцеві жителі свідчили в суді, що імена їхніх померлих родичів були використані на документах на підтримку проекту ГЕС. Інші мешканці регіону виявили, що їхні імена використовувалися без їхнього дозволу.

ТОКА порушила низку судових справ проти причетних компаній, посилаючись на відсутність належної оцінки впливу на навколишнє середовище, погрози на адресу опонентів, а також на те, що подібне будівництво не повинно відбуватися в національному парку.

У липні Вищий суд Албанії постановив, що роботу двох заводів у регіоні необхідно призупинити, а місцевий судовий виконавець 8 листопада запевнив, що обидва заводи не працюють.

Але Боне попередила, що боротьба ще не закінчена, оскільки заводи, які керуються дистанційно, можуть підключатися до мережі одним натисненням перемикача.

Valbone

 

Національний парк Залл-Гйокай (Zall Gjocaj)

Протягом того ж тижня, коли ГЕС у Вальбоні зупинилися, Апеляційний суд Тирани підтримав анулювання ліцензії на будівництво ГЕС у заповідній зоні Залл-Гйокай (Zall-Gjocaj) на півночі.

Місцеві жителі протестують, стверджуючи, що на карту поставлені їхні засоби до існування, будинки та сільськогосподарська діяльність. Вони наполягають на тому, що територія, яка включає частину національного парку Лура Малі е Дежес (Lura Mali e Dejes), повинна залишатися недоторканою.

Також мешканці подали скарги на компанії та урядовців до спеціального антикорупційного суду, посилаючись на зловживання службовим становищем, підробку документів та будівництво на заповідній території. Наразі справа триває.

Img 1949 600x400

 

Національний парк Вйоса (Vjosa)

Однією з найвідоміших кампаній проти ГЕС була кампанія в національному парку Вйоса в центральній Албанії. На його протяжності заплановано будівництво кілька ГЕС, що викликало обурення екологічних активістів, які описують водойму як останню недоторкану річку в Європі.

Поряд із десятками електростанцій видобувна компанія Shell веде пошук нафти на берегах, а на іншій ділянці плануються аеропорт і розкішні готелі. Це викликало значну реакцію з боку неурядових громадських організацій як на місцевому, так і на міжнародному рівні. Долучились до кампанії і міжнародний бренд Patagonia та актор Леонардо ді Капріо.

Зображення білих аркушів із написом “Національний парк Вйоса зараз” з’явилися по всьому світу, від Сіднея до Парижа. Неодноразово публічно закликав припинити будівництво ГЕС на річці і актор ді Капріо.

Vjosa At Pocem C Gregor Subic

Активісти закликають зробити всю річку Вйоса, довжиною 272 км, національним парком. Це завадить будувати там будь-які ГЕС і дасть широкі туристичні можливості.

Уряд визначив частини річки “заповідною зоною”. Але це все ще залишає його відкритим для розвитку, оскільки вже узгоджені контракти на аеропорт і розкішні готелі, а також багатомільйонний контракт, підписаний з Shell у 2018 році.

Генеральний директор Patagonia Райан Геллерт (Ryan Gellert) заявив, що гідроенергетика є застарілою технологією і її не слід вважати відновлюваною.

“Гідроенергетика є єдиним відновлюваним джерелом енергії, який призводить до вимирання видів, витісняє людей і сприяє зміні клімату. Це не відновлювана енергія, це застаріле поняття. Албанія повинна шукати належну відновлювану енергію… Я б закликав уряд розглянути, які ще технології вони могли б використовувати”, – сказав він.

Наразі Вйоса в безпеці, оскільки місцеві жителі виграли суд про припинення будівництва дамби Калівац, яка працюватиме на притоці Вйоса.

На думку біолога з EcoAlbania Олсі Ніка (Olsi Nika), рішення суду “являє собою ще одне сигнал уряду [албанському] про те, що він повинен раз і назавжди відмовитися від будівництва гідроелектростанцій і якнайшвидше оголосити долину Вйоса національним парком”.

 

ГЕСи є і в інших регіонах Балкан

Опір гідроенергетиці в регіоні зростає дедалі більше. У Боснії та Герцеговині група місцевих жінок перешкодила будівництву заводів на річці Крущіца. У Косово Верховний суд припинив роботу трьох ГЕС австрійської компанії Kelag до остаточного рішення суду щодо оцінки екологічних ризиків.

В Європі під егідою фонду WWF працює кампанія, мета якої зупинити державні субсидії гідроенергетичних проектів. За словами активістів, дамби зменшили прісноводне біорізноманіття на 80% і популяції мігруючих риб на 55%.

Фонд також закликав витрачати державні кошти на “низьку вартість енергії, низький вміст вуглецю і низький рівень впливу”, які дають вітер та сонячні батареї.

Крім того, делегація ЄС в Албанії повідомила, що під час обговорення нових проектів гідроенергетики необхідно дотримуватися екологічних стандартів.

“Інвестиції в гідроенергетику повинні суворо відповідати національним і міжнародним зобов’язанням щодо охорони навколишнього середовища, охорони природи та водного господарства та включати високоякісні оцінки сукупного впливу на природу та біорізноманіття”, – заявили в делегації ЄС.

 

InfoPost.Media за матеріалами euractiv.com

Фото: iucn.org, citizens-channel.com, reporter.al


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі