fbpx
08 Червня, 2022

В угорському селі створили “Майстерню чудес” – унікальну програму для ромських та неблагополучних сімей

В угорському селі створили “Майстерню чудес” – унікальну програму для ромських та неблагополучних сімей

Чобанка – маленьке село, у медьє Пешт, за 20 кілометрів від столиці Угорщини. Це досить колоритне село, де проживають мешканці п’яти національностей, приблизно чверть населення поселення — роми. Саме для них тут кілька років тому запровадили цікаву ініціативу, яка має назву “Майстерня чудес”.

Саме таку назву має асоціація, яка працює з ромськими мешканцями і допомагає як дітям, так і дорослим. Допомагає не грошима чи продуктами, а найчастіше порадами, які часто є важливішими за гроші.

Central 0694339701 Masolat 1024x681

Асоціація “Майстерня чудес”, яка нещодавно виграла цьогорічну Громадянську премію за найкращу місцеву ініціативу, працює за так званою Комплексною програмою можливостей. Вона заснована на підході, згідно з яким підтримка неблагополучних та/або ромських сімей здійснюється лише через їхню співпрацю та активну участь у процесі. Мета – дати шанс таким родинам самостійно подолати власні проблеми.

Своїми результатами асоціація завдячує спільній роботі багатьох ентузіастів та волонтерів.

Наприклад, Ката Мокроі педагог для людей з вадами слуху та з розумовими вадами, закінчила ELTE (відомий університет в Будапешті) як викладач спеціальної освіти та міжкультурний експерт, і вперше працює волонтером.

Юдіт Бочо переїхала до Чобанки із Сегеда два з половиною роки тому, і “тепер може називати себе місцевою”, — каже вона. Жінка раніше була керівником служби для педагогічних спеціалістів, а також працювала в центрі раннього розвитку дитини. Переїхавши, почала шукати підходящу роботу, а потім дізналася про “Майстерню чудес”.

Central 0694337499 Masolat 1024x681

Найдавніша з програм асоціації діє вже більше десяти років. Перші запити, що надійшли від місцевих сімей, які хотіли, щоб їхня дитина отримала допомогу зі шкільними завданнями. Пізніше з’явилися й інші програми.

Була також започаткована програма професійного навчання для батьків, а потім створена “група дівчат”, спеціально для дівчат-підлітків. Волонтери намагаються також допомогти місцевим мешканцям у різній громадській діяльності.

Деякі програми закрилися, оскільки люди перестали ними цікавитися. А найчастіше звертаються в офіс організації жінки з маленькими дітьми.

Дітям дуже подобається сюди приходити, адже вони одночасно можуть як вчатися, так і граються. Дорослі отримують поради від фахівців.

“Ми будуємо свої програми та матеріали так, щоб вони були зацікавлені, тому що також важливо їх мотивувати. Багато разів вони зазнають невдач у житті чи школі, їм потрібен досвід успіху”, – розповідає Юдіт.

Кожна наступна програмна ідея завжди йде від місцевої громади. Наприклад, нещодавно до них звернулося кілька людей, кажучи, що було б добре, щоб їхні діти отримали підготовку до школи. Адже дітям з бідних та ромських сімей часто важко адаптуватися до нових умов і навчання.

“Справа не в тому, що ми працюємо тут не для ромів, а з ромами. Це зовсім інший підхід. Програми завжди базувалися на виникаючих місцевих потребах. Ми спільно їх плануємо, впроваджуємо та контролюємо”, – каже Юдіт.

Асоціація “Майстерня чудес” сповнена планів і мрій, хоча не завжди є час і гроші, щоб їх здійснити. Фінансування постійно шукають і дістають з різних джерел, в основному від благодійників.

Central 0694339483 Masolat 1024x681

Утім угорські волонтери знають, що вони потрібні жителям Чобанки, і продовжують робити свою справу не дивлячись ні на що.

Раніше ми розповідали також історію про те, як у невеликому угорському селі Черег (Csörög) на 2 тисячі жителів працює вечірня школа, у якій допомагають ромським дітям здобути освіту і змінити своє життя. Тут працюють не тільки над традиційним навчанням, а й над зміцненням пізнавальних та соціальних навичок маленьких ромів, які допоможуть їм стати частиною суспільства.

 

InfoPost.Media за матеріалами 24.hu

Фото: Volner János / Facebook


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

 

Коментарі