У своєму подкасті Blue Planet (Kék bolygó) у вівторок президент Угорщини Янош Адер обговорив можливі альтернативи пластиковому посуду. Зокрема цього разу розмова була з Габором Вашко, співвласником Civita Group, виробника їстівних тарілок і чашок на основі кукурудзи.
За словами підприємця, кліматичні зміни зробили більшу частину Європи непридатною для вирощування кукурудзи без токсинів. Однак Угорщина все ще здатна поставляти продукцію високої якості з кукурудзи без ГМО та хімікатів.
Зокрема продукти переробки кукурудзи можна використовувати для виготовлення тарілок і чашок, які можна їсти після використання, і які розкладаються протягом тижнів, якщо їх утилізувати.
“Західноєвропейські країни готові платити вищу ціну за таку продукцію, але угорських споживачів ще потрібно буде навчати це робити”, – зазначив Габор Вашко.
Президент Угорщини зазначив, що продукт буде представлений на виставці екологічного розвитку Planet Budapest 2021, яка відбудеться з 29 листопада по 5 грудня.
У Словаччині пластик заборонили
Щодо сусідньої Словаччини, у постійних громадських закладах та закладах швидкого харчування одноразові пластикові вироби відтепер будуть заборонені. Їх також заборонять на масових заходах. Законодавчі зміни схвалили у вівторок, 2 листопада, депутати Національної ради (НР) Словацької Республіки.
Нині словацький уряд закликає супермаркети знайти біорозкладну альтернативу для пакетів. Адже за період з 2015 до 2018 року використовувати пластикові упаковки в країні стали на 30% частіше. Крім того виробників зобов’язали чіткіше маркувати продуктів та надавати інформацію для споживачів про те, як найкраще їх утилізувати.
Словаки використовували у 2019 році приблизно 105 пакетів на рік. На “першому” місці в ЄС — Литва, кожен мешканець якої за рік витратив 332 пакети. Найменше – у Португалії. На одну особу там припадає 8 пакетів на рік.
Нині у Євросоюзі на переробку потрапляє менше ніж 30% відходів. Однак у Словаччині на сміттєзвалища вивозять вдвічі більше сміття, ніж у середньому по ЄС. Пластикові пакети згодом розкладаються до мікропластику та шкодить навколишньому середовищу: ґрунту, воді та повітрю.
Утім у Словаччині вже з початку наступного року за кожну пластикову пляшку, повернуту до супермаркету, можна буде отримати 15 євроцентів.
InfoPost.Media за матеріалами Euronews та угорських ЗМІ
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.