fbpx
06 Березня, 2022

У Польщі готують законопроєкт щодо статусу біженців з України

У Польщі готують законопроєкт щодо статусу біженців з України

За тиждень війни, за даними Організації Об’єднаних Націй, Україну вже залишили близько мільйона наших співвітчизників. Найбільше українців прийняла до себе Польща – близько 500 тисяч.

У країнах ЄС громадяни та резиденти України можуть жити, працювати, отримувати медичну допомогу, житло та освіту впродовж одного року. Якщо конфлікт затягнеться або повернення на батьківщину вважатиметься небезпечним, цей термін можуть продовжити ще на два роки. Для перетину кордону достатньо мати будь-яке посвідчення особи з фотографією або закордонний паспорт. Інші країни теж послабили вимоги до вʼїзду пише український Forbes.

Польща біженці

Нагадаємо, що оскільки Україна оголосила мобілізацію, з країни не можуть виїжджати чоловіки віком 18–60 років.

Наступного тижня польський уряд внесе у Сейм спеціальний законопроект, який стосуватиметься прав та гарантій для біженців з України.

Законопроект має дати відповідь на ключові питання, що стосується правових підстав перебування українців у Польщі. Що дозволено робити мігрантам? Скільки часу вони можуть легально перебувати в Польщі та які у них права?

Зважаючи, що ця проблема виникла лише в останні дні, законопроект готується в терміновому режимі. Тому поки невідомо, які саме соціальні гарантії плануються надати українцям, пише Українська правда.

Відомо, що наразі на статус біженця можуть претендувати лише ті, хто прибув у Польщу від початку агресії РФ (24 лютого 2022 року).

Що не так із законом?

Однак як виявилося, у цього проекті є серйозний недолік, який може зашкодити деяким людям, які тікають з розореної війною країни. Адже ті українці, які знаходилися у Польщі раніше такого права не матимуть. Але більшість з них не можуть повернутися до України, до рідної домівки – через небезпеку.

Спеціальний акт, підготовлений урядом, не дає їм майже жодних прав, окрім законності перебування (на території Польщі) – так зазначають польські експерти. І вважають таке розмежування просто безглуздим.

“Повинні бути комплексні рішення щодо українців. Якщо на їх батьківщині триває війна після російського вторгнення, то в Польщі до них мають однаково ставитися, незалежно від того, коли він приїхав до нашої країни”, – наголошує Вітольд Клаус, професор Інституту правових наук Польської академії наук.

Уряд пропонуватиме соціальні виплати польським родинам, що взяли до себе дітей з України. Утім виникає інша проблема – захист дітей, що прибули до Польщі без документів. Наразі про них у законопроєкті ані слова, повідомляє Оnet.

“Як суспільство, поляки поводяться зразково, допомагаючи українцям, але їхні зусилля не розумно керуються представниками влади”, – каже професор Клаус.

Отже, закон про біженців з України у Польщі цілком можливо відкоригують на вимогу правників та представників громадських організацій.

Нагадаємо, в Управлінні Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) заявили, що більш ніж половина біженців залишаються у Польщі. Ще 156 тисяч біженців перебувають в Угорщині, 67 тисяч – у Словаччині, 65 тисяч – в Молдові, 45 тисячі – у Росії, 38 тисяч у Румунії та 350 людей у Республіці Білорусь.

 

InfoPost.Media

Фото: minfin.com.ua


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі