fbpx
04 Лютого, 2022

Що міжнародні партнери можуть зробити для нас?

Як західні донори можуть допомогти Україні? 

Створювати можливості “соціальних ліфтів” для справді достойних лідерів, які можуть бути на чолі громади. Передумовою успішного розвитку територіальних громад є саме некорумповані представники різних політичних сил та органів влади. Рік тому, перед місцевими виборами, ми проводили “Марафон з кандидатом”, коли підтримували гідних представників різних політичних сил, які балатувалися до місцевих рад. Це важливо, тому що значно дешевше підтримати чесних і достойних людей, які прийдуть в органи місцевого самоврядування, ніж потім боротися з корупціонерами, які будуть красти з місцевих бюджетів.

Re Open2021 32

Дуже часто донори вимушено співпрацюють з представниками місцевого самоврядування, які пов’язані з олігархами. Як, наприклад, у Маріуполі з Ахметовим. Не завжди на тому високому рівні є підтримка для екологів. Ми розуміємо, що є багато програм грінвошінгу, але немає реальних дій, зокрема від великих індустріальних підприємств, які є найбільшими забруднювачами, щоб побачити як їхня корпоративна соціальна відповідальність втілюється на практиці, інвестуючи мільйони в очисні споруди чи фільтри. 

Ще одна порада – шукати нових “зірок”

Дуже часто ми бачимо, як донорська спільнота має вже зручних партнерів, які вміють показати себе та гарно писати звіти. Я б хотіла закликати, щоб вже існуючі “зірки”, світили для нових та ділилися досвідом, а донори не боялися приходити до тих, хто, наприклад, поки не вміє писати заявки. Ми в “АНТС” нещодавно зробили опитування серед органів місцевого самоврядування, бо якраз готували форум “Рік після місцевих виборів». Ми зумисне поставили їм наступне питання – що ви очікуєте від міжнародної співпраці та міжнародних донорів? Найбільше місцеве самоврядування цікавить, як покращити інвестиційну привабливість своїх регіонів, підтримка малого і середнього бізнесу, навчання з написання проєктів, ефективність комісій в облрадах, міських радах з міжнародної співпраці. 

Ми побачили, як під час ковіду міжнародні партнери запустили багато гарних програм, дякуємо за це. Зараз, у час енергетичної кризи, бачимо неспроможність територіальних громад забезпечити обігрів шкіл через високу вартість енергоносіїв, низький рівень енергоефективності приміщень. Тому нам здається, що зараз потрібна технічна підтримка з енергомодернізації комунальних будівель, закупівлі котлів. Це те, що може допомогти якраз місцевим громадам. Бо є, наприклад, обіцянка Президента, що тарифи залишаться на тому ж рівні, але спілкуючись з головами ТГ бачимо величезну стурбованість з цього приводу.

Тimber mafia

Ще одна порада, у продовження того, що було сказана про timber mafia. Багато активістів, які вирішують місцеві проблеми, часто отримують погрози своєму життю, ми неодноразово  бачили напади на активістів. Якщо взяти Херсонську область, то маємо згадати трагічну загибель Каті Гандзюк. Якщо згадаємо Одесу, то бачимо, що робить мафія навколо мера Труханова. І я думаю, що тут на Закарпатті теж є небезпечні для активістів теми.

Права людей теж мали б бути у фокусі міжнародних донорів. Підсумовуючи, це також – соціальні ліфти для достойних людей, їх підтримка на місцевих виборах, рівномірний розподіл цієї підтримки, а не просто допомога зручним партнерам. Це важливо, адже в перспективі буде подолано цей розрив у розвитку між регіонами та територіальними громадами, а також це допоможе зменшити кількість дотаційних громад, яких зараз в Україні близько 75%.  

Дуже часто ми чуємо від представників місцевого самоврядування: “Нам забагато консультантів, нам хочеться більше реальних коштів”. Тут треба реально балансувати – не більше 30% на консультації, а решта – пряма підтримка регіонів, гранти для продемократичних місцевих команд, ремонти інфраструктурних об’єктів у громаді:  ЦНАПИ, будинки культури, бібліотеки. Тобто така підтримка зробить реформу децентралізації більш візуалізованою. 

А також youth engagement та всі речі, які пов’язані з youth hubs creativity, тому що молодь має бачити  перспективу тут, а не виїжджати за кордон в сусідню Угорщину чи інші країни ЄС. 

 

Ганна Гопко,  голова правління Мережі захисту національних інтересів «АНТС»

 

Запрошуємо прочитати також інші колонки відомих авторів для нашого видання.

 

Цей матеріал створений на основі виступу Ганни Гопко на форумі Re:Open Zakarpattia 2021 https://reopen.zakarpattia.org.ua , організованого Інститутом Центральноєвропейської Стратегії https://ices.org.ua. Відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі