07 Червня, 2022

Ромів у словацькому Кошице вчать цінувати власне житло – у кварталі Лунік IX триває новий експеримент

Ромів у словацькому Кошице вчать цінувати власне житло – у кварталі Лунік IX триває новий експеримент

У житловому масиві Лунік IX (Lunik IX) у словацькому місті Кошице, де компактно проживають переважно місцеві роми, вже з’явилися перші сімейні будинки. Це черговий експеримент в рамках проєкту “Збудуємо надію для Лунік IX”.

Тепер ромів намагаються навчити цінувати власне житло. Бажаючі жити в комфортних умовах мають довести це, зокрема, відкладаючи гроші та виконуючи інші необхідні умови.

Розпочали будівництво торік на початку жовтня, перші будинки мають завершити за кілька місяців.

111 1

У понеділок 6 червня відбулася інспекція за участі міського голови Кошице Растислава Трнки. Разом із представниками громадської організації ETP Slovakia перевірили як відбувається процес будівництва та погодилися, що роботи йдуть за планом.

У селі Ранковце (Rankovce) роми власноруч побудували 27 будинків, за якими вони доглядають. Саме це село стало натхненням для розширення Лунік IX. Фінансування та допомогу в будівництві надають громадські об’єднання, зокрема неурядова організація ETP Slovakia.

 

Як працюватиме проект

Мешканці, які хотіли взяти участь у проєкті, повинні були виконати декілька умов.

Сім’я не повинна мати боргів, і два роки відкладали 50 євро на місяць, а їхні діти мають регулярно ходити до школи.

Перша збудована будівля буде виконувати роль громадського центру. Також заплановано, що у житловому масиві побудують чотири нові багатоквартирні будинки, в яких буде 50 квартир. Масштабне будівництво фінансуватиметься за рахунок єврофондів, орієнтовна сума – 2,5 млн євро.

Проєкт має спонукати та мотивувати людей дотримуватися правил та обов’язків, а перш за все цінувати власне житло.

Директор ETP Slovakia Вероніка Поклембова розповіла:

“Кандидати спочатку проходять співбесіду, ми аналізуємо їхні фінансові можливості. Крім того, вони повинні щорічно відкладати узгоджену суму, і лише при виконанні цих умов вони мають право подати заявку на отримання позики на земельну ділянку від міста Кошице. Тоді їм залишається лише отримати дозвіл на будівництво”.

Позику отримають лише ті, хто може заощадити певну суму на рік. Вони виплачуватимуть її протягом наступних 20 років. Однак лише одна сім’я з десяти претендентів виконала умови для отримання пільгового кредиту для будівництва.

Кошицька влада також долучилася до впровадження проєкту.

Місто Кошице, як один із партнерів, надає землю майбутнім забудовникам у формі довгострокової оренди.

 


За словами віце-мера Кошице Люсії Гурбалової, на сесії міської ради затвердили оренду на 30 років за 1 євро.


 

Мер району Лунік Марсель Шаня бачить у цьому проєкті великі позитиви та мотивацію для інших сімей, які все ще не бажають долучатися до проекту.

Переважно новими можливостями забажали скористатися молоді родини, які не мають власного житла і змушені часом жити в одному помешканні, де живе до 20 осіб.

Тема інтеграції ромів у Словаччині є дуже актуальною вже багато років. Аналогічно, як і у сусідніх країнах, наприклад, в Угорщині та в Україні – насамперед на Закарпатті.

Що таке Luník IX

Житловий масив Luník IX – досить відомий експериментальний проєкт з інтеграції ромів у суспільство, вперше запроваджений у Словаччині.

У районі Лунік, на околицях міста Кошице, у таборі мешкало близько 2000 ромів. У 1995 році міська управа вирішила збудувати для них комплекс, оснащений всім необхідним. Роми безкоштовно отримували квартири у багатоповерхівках. Однак згодом від оснащення комфортних квартир не залишилося практично нічого. Меблі, сантехніку, навіть вікна і двері виносилися на продаж.

лун9 (1)

Отже, експеримент, який передбачав переселення словацьких ромів у багатоповерхові будинки, зазнав невдачі. А район через кілька років вже практично відрізали від комунікацій, від газу, електрики і води – через велику заборгованість: адже мешканці не сплачували за оренду та комунальні послуги.

Згодом у міській раді Кошице вирішили перепланувати цей район. Аварійні багатоповерхівки вирішили зруйнувати, а мешканців переселити у індивідуальне житло сімейного типу. Було оголошено конкурс на оптимальне архітектурне рішення, аби збудувати недорогі, але комфортні котеджі.

лун8 (1)

Візит Папи Франциска до цього ромського поселення поблизу Кошице, який відбувся минулого року, також привернув увагу світових ЗМІ до проблеми ромів у Словаччині.

 

InfoPost.Media

Фото: sme.sk


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі