Гучні відставки в Угорщині, падіння безпілотника в Молдові, зрізання пломб на українських зерновозах польськими протестувальниками та пропозиція Орбана про Україну як «буферну зону».
Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 5 по 11 лютого.
Президентка Угорщини подала у відставку через скандал щодо помилування обвинуваченого в причетності до сексуального насильства над дітьми
Каталін Новак, близька соратниця прем’єр-міністра Віктора Орбана, оголосила про свою відставку 10 лютого після розголосу в ЗМІ справи про помилування, яке вона надала чоловікові, причетному до справи про сексуальне насильство над дітьми.
Майже відразу після цього інша прихильниця Орбана, ексміністерка юстиції Юдіт Варга, оголосила, що також складає повноваження депутата та першої особи у списку від Fidesz до Європарламенту.
Ці заяви відбулися після зростаючого тиску з боку опозиційних політиків і протестів біля президентського палацу 9 лютого. Відставки відбулись через помилування колишнього заступника директора дитячого будинку, який допоміг приховати сексуальне насильство свого начальника над дітьми. Рішення про помилування Каталін Новак прийняла у квітні минулого року під час візиту Папи Франциска до Будапешта.
За словами лідера фракції Fidesz в угорському парламенті, якщо парламент прийме відставку, то новий глава держави має бути обраний протягом тридцяти днів. Це означає, що в Угорщині в березні має бути обраний новий глава держави.
Віктор Орбан запропонував залишити Україну «буферною зоною» між Росією та Європою
Прем’єр Угорщини Віктор Орбан у спілкуванні з колишнім канцлером Австрії Вольфгангом Шусселем заявив, що Україну не варто приймати у ЄС чи НАТО. На думку Орбана, її краще залишити як «буферну зону» між Росією і рештою Європи, надавши певні безпекові гарантії.
Також Орбан зазначив, що не вірить у те, що членство України захистило б Європу, оскільки майже всі члени ЄС вже є членами НАТО і цей альянс сильніший за Росію.
За словами угорського прем’єра, Росія ніколи не прийме Україну як партнера по переговорах, тільки США і, можливо, Євросоюз, «якщо ми будемо розумні».
Поляки відновили протести проти українського імпорту і висипали зерно з українських вантажівок на пункті пропуску
Тисячі тракторів виїхали на польські вулиці під час масштабної загальнонаціональної демонстрації 9 лютого. Місцеві фермери відновили свій протест проти Європейської зеленої угоди та імпорту з України.
Польські фермери перекрили своїми тракторами близько 260 основних доріг по всій країні. До протесту до них приєдналися далекобійники, пасічники та лісники, яких, за даними польських ЗМІ, підтримали чи не всі фермерські профспілки країни.
А 11 лютого перед пунктом пропуску «Ягодин — Дорогуськ», де третій день заблокований рух вантажівок, польські фермери висипали частину зерна з трьох українських фур, спилявши пломби на них.
Польські правоохоронці повідомили, що українці не складали заяв до поліції на протестувальників. За інформацією польського порталу farmer.pl, фермери відібрали проби висипаного зерна та нібито мали надати їх на перевірку на вміст заборонених речовин.
У Молдові знову впали уламки збитого російського безпілотника
У Молдові 11 лютого в районі молдовсько-українського кордону прикордонна поліція виявила фрагменти безпілотного літального апарату типу Shahed. Як повідомили молдавські прикордонники, район, де знайшли уламки бойового безпілотника, оточили.
«Є підозра, що виявлені уламки дрону є одним із безпілотників, збитих українською зенітною установкою», — зазначили у прикордонній поліції Молдови.
Влада Молдови засудила атаки Росії проти України, які зачіпають і Молдову. На інцидент відреагували президентка Мая Санду, прем’єр-міністр Дорін Речан та глава МЗС Міхай Попшой.
«Війна Росії з Україною знову підступила близько до Молдови. Виявлення сьогодні уламків безпілотника Shahed на півдні Молдови стало ще одним суворим нагадуванням про похмуру реальність, з якою ми стикаємося. Агресія Росії ставить під загрозу континент. Необхідно продовжувати надавати підтримку Україні», – написала Санду в X (exTwitter).
Європа мілітаризується: Угорщина, Румунія та Словаччина збільшать військові витрати до 2%
Кількість союзників по НАТО, які витрачають щонайменше 2% свого валового внутрішнього продукту (ВВП) на військові витрати, цього року зросте.
За оцінками НАТО, принаймні 11 союзників мають досягти мети, встановленої трансатлантичним військовим альянсом. Вважається, що лише сім країн досягли мети у 2022 році.
Разом із трьома балтійськими країнами, Грецією, Польщею, Великою Британією та США досягнути цілі в 2% цього року мають Угорщина, Румунія, Словаччина та новий союзник Фінляндія.
Путін озвучив старі наративи про приєднання Закарпаття до Угорщини
Президент Росії Владімір Путін у інтерв’ю американському політичному оглядачу Такеру Карлсону торкнувся теми Закарпаття, озвучивши один зі старих наративів.
За його словами, угорська меншина в Закарпатті прагне об’єднання з Угорщиною, а територіальні претензії Угорщини якщо і не обґрунтовані юридично, то «принаймні зрозумілі».
Однак, за його словами, він ніколи не обговорював це з Орбаном.
У Словаччині українська громада організувала прибирання міста Кошице
Прибирання громадського простору в Кошицях продовжило серію заходів української громади в рамках ініціативи #ĎakujemeSlovensko. Її мета – віддячити Словаччині через волонтерську роботу за прийняття та допомогу у скрутні часи. У цьому заході в Кошице взяли участь близько 40 українських волонтерів.
Крім того, у Банській Бистриці українська громада допомагає центру для дітей з аутизмом. Ще один із заходів ініціативи #ĎakujemeSlovensko має відбутись у Братиславі, де українці висаджуватимуть дерева.