fbpx
12 Липня, 2022

Особливий статус поляків в Україні: що це означає для Польщі і України

Особливий статус поляків в Україні: що це означає для Польщі і України

Поляки матимуть особливий статус в Україні – відповідний законопроект до Верховної Ради 11 липня направив Президент України Володимир Зеленський. Про це під час церемонії з нагоди «Національного дня пам’яті жертв геноциду, скоєного українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої» заявив польський президент Анджей Дуда.

Закон має полегшити працевлаштування та присвоєння полякам, які проживають в Україні, еквівалента польського номера PESEL.

Andrzej Duda

За словами Дуди, «десятиліттями між нашими народами точиться надзвичайно важка дискусія». 

«Важкий час для нас, поляків. […] З великим болем і розпачем наголошуємо, що це життя [поляків] забрали сусіди, часто родичі. Це був факт. Ми це пам’ятаємо і пам’ятатимемо, тому що це частина нашої нелегкої історії», – зазначив він.

Як зазначив Дуда, не йшлося і не йдеться про помсту і кращого доказу цьому, ніж теперішня позиція Польщі щодо України, немає. 

«Те, що зараз відбувається між поляками та українцями, є найкращим доказом цього», – наголосив польський президент, маючи на увазі як військову, так і гуманітарну допомогу Україні.

Про що законопроект?

Запропонований Зеленським законопроєкт називається «Про встановлення правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України». Його запропонували на розгляд парламенту як крок «на знак подяки польському народові за солідарність і підтримку України в умовах повномасштабної збройної агресії Росії та з урахуванням принципу взаємності».

При цьому законопроєкт позначений як невідкладний.

Нормативний акт є дзеркальною відповіддю на ухвалений у березні цього року в Польщі закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни».

Відповідно до нього громадяни Польщі та члени їх сімей зможуть легально перебувати в Україні протягом 18 місяців з дати ухвалення закону. 

Окремим привілеєм є право поляків на працевлаштування, здійснення господарської діяльності, навчання в закладах освіти, медичне обслуговування на території України та окремі соціальні виплати згідно з українським законодавством:

  • отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків;
  • працевлаштування без дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
  • соціальний захист у разі втрати працездатності або втрати годувальника;
  • провадження господарської діяльності;
  • здобуття освіти на рівні з громадянами України;
  • соціальні виплати;
  • отримання допомоги з Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю;
  • медичне обслуговування.

Як у Польщі відреагували на пропозицію особливого статусу

Речник польського уряду Пьотр Мюллер заявив, що пропозиція українського президента покликана «сприяти економічній і соціальній співпраці в майбутньому».

«Це особливо важливо, враховуючи плани відбудови України та роль Польщі в цьому плані», – сказав Мюллер. 

За словами директора варшавського Центру східних досліджень (OSW) Адама Еберхардта, пропозиція Зеленського надати полякам більше прав на ведення бізнесу в Україні дійсно є «цікавою в контексті реконструкції».

Fw4lzxqx0aeeyxr

Крім того Польське агентство інвестицій і торгівлі (PAIH) оголосило, що сотні польських фірм заявили про інтерес до державної програми, спрямованої на допомогу Україні у відновленні після війни. Уряд України також назвав Польщу однією з країн, яка допоможе її післявоєнному відновленню.

Анонсував президент України цей законопроєкт ще 22 травня під час виступу в парламенті після промови президента Польщі Анджея Дуди.

Перемишль – місто-рятівник

Також Володимир Зеленський присвоїв місту Перемишль почесне звання «Місто-рятівник» «за безпрецедентну солідарність місцевої влади, мешканців міста та волонтерів з українським народом, за величезну допомогу, надану українцям, вимушеним покинути рідну землю після російського вторгнення та за рішучу підтримку України у захисті своєї незалежності та суверенітету».

Перемишль був першою зупинкою для багатьох із тих, хто в’їжджав до Польщі через прикордонний пункт «Медика». На кілька тижнів його вокзал перетворився на гуманітарний центр, де офіційні особи, НУО та волонтери надавали інформацію, їжу, одяг, ліжка та іншу допомогу прибулим.

Раніше подібну честь удостоєно інше південно-східне польське місто Жешув.

 

InfoPost.Media за матеріалами PAP

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі