fbpx
07 Травня, 2023

Об’єднання на референдумі, захист від Росії та президентка Санду: як румуни ставляться до Молдови

Об’єднання на референдумі, захист від Росії та президентка Санду: як румуни ставляться до Молдови

Тільки 31% румунів проголосував би за об’єднання з Молдовою, якби референдум про це відбувся найближчим часом. При цьому половина опитаних громадян Румунії проголосували б проти можливого союзу двох країн. 

Про це йдеться у результатах опитування, яке у квітні провів інститут маркетингових досліджень «Grupul de Studii Socio-Comportamentale Avangarde».

За даними соціологічного дослідження, уніоністські настрої серед румунів знизились протягом останніх років. Так, зараз 50% респондентів проголосували б проти можливого союзу Румунії з Республікою Молдова, якби референдум на час проведення опитування. Підтримали б такий союз 31% опитаних. Водночас 33% вважають, що Румунія та Республіка Молдова мають об’єднатися в майбутньому, тоді як 54% підтримують протилежне.

Group 2

Що стосується особистого ставлення румунських респондентів до Молдови, то 57% мають нейтральне ставлення. 31% румунів мають скоріше позитивне ставлення і тільки 9% – скоріше негативне.

 


Попередні опитування громадської думки зазвичай показували, що в Румунії більшість є уніоністами. Водночас в Молдові прихильники об’єднання завжди були в меншості. Так, опитування, проведене соціологічним інститутом INSCOP у червні 2020 року, показало, що 73,7% дорослого населення Румунії погоджуються з об’єднанням Румунії та Молдови. Такий результат виявився на 5% більшим порівняно з 68% у 2019 році.


 

Євроінтеграція та НАТО для Молдови

Проте майже половина опитаних румунів вважає, що Республіку Молдова необхідно терміново прийняти до Європейського Союзу – 41%, тоді як 30% мають протилежну думку. Відсотки дещо змінюються, коли йдеться про екстрене прийняття до НАТО – 31% вважають, що це має відбутися, а 40% стверджують протилежне.

Group 1

Також думки румунів розділились при відповіді на питання, яким вони бачать населення Молдови — проросійським чи прозахідним. Так,  14% опитаних вважають Молдову спрямованою на Захід, тоді як 16% бачать жителів Молдови проросійськими. 46% респондентів відповіли, що молдовське суспільство розділене навпіл у своїх вподобаннях.

Санду як президентка Румунії

Оскільки час від часу серед румунського та молдовського політикуму циркулюють припущення можливості балотування президентки Молдови на пост президента Румунії у 2024 році, то у жителів Румунії спитали їхню думку щодо Майї Санду. Проте переважна більшість румунів не вірить, що кандидатура Санду була б хорошим варіантом для Румунії.

Однак власне думка румунів про президентку Санду хороша або дуже хороша, так відповіли 40% респондентів. Погану думку про неї мають 19%, а дуже погану – 2%. Проте, коли йдеться про її кандидатуру на пост президента Румунії, лише 5% вважають, що це буде хорошим варіантом, тоді як 76% виступають проти.

Group 3

Захист Молдови від Росії

У разі військового вторгнення Росії проти Республіки Молдова більш ніж половина опитаних вважають, що Румунія не повинна допомагати молдовській державі військовим шляхом. 29% вважають, що Румунія повинна це зробити.

Що стосується підтримки виключно військовою технікою, то все змінюється – 48% погоджуються, а 35% не погоджуються.

Group 33

Опитування Grupul de Studii Socio-Comportamentale Avangarde проводилось методом CATI (телефоном) на вибірці з 850 осіб, що репрезентує доросле населення країни. Зважена оцінка була зроблена на основі таких критеріїв, як рівень освіти та стать. Максимальна похибка вибірки при довірчому рівні 95% становить плюс/мінус 3,4%.

 

Infopost.Media

Коментарі