fbpx
12 Липня, 2022

Anti-FAKE: Від імені КМКС розіслали фейковий лист про допомогу “примусово мобілізованим угорцям”

Anti-FAKE: Від імені КМКС розіслали фейковий лист про допомогу “примусово мобілізованим угорцям”

Невідомі розіслали до закарпатських ЗМІ лист із начебто офіційною заявою ГО «ТУКЗ-КМКС» і ЗАТ Фонду ім. Габора Бетлена (Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.). У ній йшлося про те, що «уряд Угорщини вирішив надавати матеріальну допомогу примусово мобілізованим до української армії закарпатським угорцям та їх сім’ям».

Надавачами матеріальної допомоги, начебто, мали бути Фонд Бетлена Габора та Закарпатська реформаторська церква. У супровідному листі йдеться також про те, що відповідне повідомлення було надіслане Товариством угорської культури Закарпаття до Закарпатської обласної ради та кількох територіальних громад, де проживають етнічні угорці.

2022 07 12

Ключовими елементами цього повідомлення були національна складова та наголос на «примусовій» мобілізації.

Однак вже згодом з’явилось спростування Президії ГО «ТУКЗ-КМКС».

«Громадська організація «Товариство угорської культури Закарпаття.» (ГО «ТУКЗ-КМКС»), офіційно повідомляє, що не поширювало жодної інформації про надання матеріальної допомоги окремим категоріям мобілізованих громадян, тому як така не відповідає дійсності. Зазначена вище провокативна інформація була розіслана з електронної поштової скриньки, яка частково схожа на офіційну електронну поштову скриньку громадської організації «Товариство угорської культури Закарпаття.», однак зареєстрована на іншому доменному імені в мережі Інтернет».

Відреагував на фейкове повідомлення і голова Товариства угорської культури Закарпаття Василь Брензович на своїй сторінці у Facebook.

«Товариство угорської культури (КМКСЗ) було шоковане, почувши про нову провокацію проти угорців. Невідомі від імені КМКС та Фонду ім. Габора Бетлена з фіктивної електронної адреси зробили неправдиві повідомлення з провокаційним контентом, який надіслали місцевій пресі та державній адміністрації. Наша асоціація повідомить про це владу».

Офіційних заяв щодо провокативної розсилки від закарпатських органів влади та правоохоронців наразі не надходило. Крім того, за наявною у Infopost.media інформацією, фейкове повідомлення в органах влади не отримували. Тобто, скоріш за все, воно було спрямоване виключно на закарпатські регіональні інтернет-видання. До слова, фейк поширило тільки одне видання, яке згодом це повідомлення видалило, опублікувавши натомість заяву КМКС.

Українські гонведи

Додамо також, що електронна адреса, з якої надходили фейкові листи до ЗМІ, реально існує, що підтверджують відповідні інтернет-сервіси.

Screenshot 8

Крім того в соцмережі Facebook зареєстровано профіль Attila Árpád, назва якого відповідає цій електронній адресі та, ймовірно, може бути пов’язана з нею. Цей профіль має ознаки інтернет-бота і активно поширює відео зі зверненнями зі сторінки Українські гонведи/Ukrán honvédek. Сторінку відстежують 29 користувачів Facebook і перша активність на ній зафіксована 1 червня.

Screenshot 7

На відео зі сторінки відео людина у екіпіруванні та з нашивками, які носять українські військові, звертається до угорського уряду начебто від імені українських угорців, які беруть участь у військових діях у складі ЗСУ, з вимогою надати Україні зброю. Голос автора відео змінено за допомогою спеціальної програми.

За рахунок поширень в групи закарпатських угорців на Facebook відео починає набувати ознак вірусності та отримало вже 4,8 тисяч переглядів.

Screenshot 6

***

Варто додати, що подібні фейкові розсилки не є винятковою подією, особливо протягом останніх тижнів.

До прикладу, за даними урядової команди реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA, протягом останніх днів відбувається масована розсилка листів із фейкових та зламаних електронних адрес органів державної влади (часто тих, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях). Одним з таких був лист із темою «Об’єднаний офіційний звіт про гуманітарну ситуацію. Україна».

Він містив вкладення у вигляді XLS-документу з назвою «Гуманітарна катастрофа України з 24 лютого 2022 року.xls». Згаданий документ містить макрос, активація якого призводить до ураження комп’ютера шкідливою програмою Cobalt Strike Beacon.

Інформація оновлюється.

 

InfoPost.Media

Фото з відкритих джерел


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі