fbpx
13 Жовтня, 2022

На Закарпатті відновлять пошкоджений знак географічного центру Європи: чому це важливо?

На Закарпатті відновлять пошкоджений знак географічного центру Європи: чому це важливо?

У Рахівському районі Закарпаття під час робіт з благоустрою пошкодили географічний знак центру Європи. Після проведених робіт зі знаку у Діловому зникли золоти літери напису латиною, зробленого у 1885-1887 роках, – їх заштукатурили.

Цей монумент важливий тим, що після його встановлення усталилась думка про те, що саме тут було визначено координати центру Європи.

311407888 3076225296011278 6709824385153848836 N

На пошкодження знаку відреагували журналісти, місцеві політики та активісти. Після резонансу відреагували і у обласній владі – голова Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита зазначив, що підрозділ ОВА, котрий відповідає за охорону культурної спадщини, вже займається цим питанням, а самоврядування, в зоні відповідальності якого перебуває ця пам’ятка, вже планує заходи з відновлення.

Чому цей знак важливий?

Власне пам’ятний знак встановили географи з Імператорсько-Королівського військово-географічного інституту Австро-Угорщини під час геодезичних досліджень та визначення точних координат села Ділове на Рахівщині. Роботи проводили під час підготовки проекту побудови залізниці з Рахова в Сигіт-Мармароський (сучасна Румунія). Відкриття супроводили монументом із висіченими координатами  47°57′ пн. ш. 24°11′ сх. д. та написом:

“Locus Perennis

Delicentissime cum libella librationes quae est in Austria et Hungaria confectacum mensura gradum meridionalum et paralleloumierum Europeum.

MD CCC LXXXVII”

“Це постійне, точне вічне місце,

визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині,

в Європейській системі широт і довгот у 1887 році” (переклад з латини).

1665586532 660x495

Однак крім Ділового на звання центру Європи претендують і інші локації Європи:

  • село Кремницьке Бане або сусіднє село Крагуле поблизу Кремниці в центральній Словаччині;
  • село Гірія поблизу Вільнюса в Литві;
  • острів Сааремаа в Естонії;
  • локація під Полоцьком, або у Вітебську, або під Бобруйськом, або біля озера Шо в Білорусі;
  • локація біля міста Талля, на північному сході Угорщини.

При цьому розташування географічного центру Європи змінюється залежно від визначення кордонів Європи. Основним критерієм є те, чи включені віддалені острови для визначення крайніх точок Європи та як змінюються кордони Європи з часом. Також точність визначення географічного центру Європи залежить від методу розрахунку кінцевого результату.

Метод, який використовували у розрахунках австроугорські, а згодом і радянські дослідники при визначенні координат у Діловому достеменно невідомі. Існує гіпотеза, що для визначення цього центру Європи шукали геометрично середню точку між крайніми паралелями та меридіанами Європейського континенту. Однак зараз він вважається недосконалим.

Однак для перерахованих країн заяви про знаходження на їх території географічного центру Європи більше, ніж просто гарна легенда. Це економічний, а також символічний спосіб показати, що вони також є частиною Європи, як і їхні більш процвітаючі західні сусіди.

Так, наприклад, для Литви звіт 1989 року Французького національного географічного інституту, у якому йшлось про те, що географічний центр Європи саме тут, став додатковим активом у відновленні незалежності від Радянського Союзу. Так, за даними інституту, Європа простягається від Ісландії на заході до найвищої вершини Уралу в Росії на сході. Південна частина материка простягається до найвищої вершини Кавказьких гір.

Метод вимірювання центру Європи, який використали у Французькому національному географічному інституті полягає в тому, що якщо вирізати європейський континент на карті, то “центр тяжіння” і буде центром Європи. Шляхом вимірювання дослідники прийшли до висновку, що він знаходиться саме у Литві.

 

 InfoPost.Media

за матеріалами rferl.org

Фото: Сергій Прокоп, Raimond Spekking/Wikipedia


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі