fbpx
01 Серпня, 2022

На Балканах вчергове напружились відносини між Косово і Сербією

На Балканах вчергове напружились відносини між Косово і Сербією

Косово відкладе імплементацію нових правил, які зобов’язують сербів на півночі країни подати заявку на номерні знаки для автомобілів, видані Приштиною. Це сталось після того, як на вихідних зросла напруженість у відносинах із Сербією, аж до заяв перших політиків та провокацій зі стріляниною. Це спонукало місію під керівництвом НАТО заявити, що вона «готова втрутитися, якщо стабільність опиниться під загрозою».

Ознаки початку силового протистояння на Балканах зросли в неділю, коли етнічні серби заблокували дороги на знак протесту проти правил, які вимагають від сербів у північному Косово використовувати автомобільні номерні знаки, видані Приштиною, а відвідувачі з Сербії повинні отримувати документи, видані Косово.

Kocovo

«Уряд Республіки Косово рішуче засуджує перекриття доріг на півночі Косова та стрілянину там зі зброї озброєними особами сьогодні», — заявив прем’єр-міністр Косова Альбін Курті у неділю.

Поліція Косова повідомила, що стріляли «в бік підрозділів поліції», але ніхто не постраждав, повідомляє Reuters.

«Ми молимося і просимо миру», – написав президент Сербії Александар Вучич у Twitter у неділю ввечері. – «Якщо вони посміють переслідувати і вбивати сербів, Сербія переможе».

У зв’язку з ескалацією напруженості в неділю, 31 липня, міжнародна миротворча місія під проводом НАТО KFOR підтвердила свої наміри щодо збереження стабільності у регіоні.

«Загальна ситуація з безпекою в північних муніципалітетах Косово є напруженою», — йдеться в заяві KFOR. – «Місія уважно стежить і готова втрутитися, якщо стабільність опиниться під загрозою, відповідно до свого мандату».

Президентка Косово Вйоса Османі закликала сербів не піддаватися пропаганді Белграду.

«Захід взаємності спрямований не проти когось, а на користь громадян незалежно від актуальності. Тому я закликаю сербських громадян Республіки Косово не ставати жертвою белградської пропаганди».

За її словами, косовські інституції наполегливо працюють над підтримкою верховенства права та свободи пересування, додавши, що «спроби Вучича дестабілізувати Косово методами його наставника Путіна, проваляться».

Варто зауважити, що президента Сербії Александра Вучича справді часто критикують за підтримку тісних відносин з Росією, незважаючи на те, що Сербія є кандидатом на вступ до ЄС. Тут варто також додати, що вперше за два десятиліття кількість противників вступу до Європейського Союзу серед сербів вища, ніж кількість тих, хто підтримує євроінтеграцію країни.

Ніби на підтвердження цього, речниця МЗС Росії Марія Захарова звинуватила в підвищенні напруги «безпідставні дискримінаційні правила», запроваджені косовською владою.

Однак після консультацій з офіційними особами США та ЄС уряд Косово пообіцяв «відкласти імплементацію» нових правил до 1 вересня, «як тільки всі барикади будуть зняті та повна свобода пересування буде відновлена ​​на всіх дорогах на півночі» Косова.

Після війни наприкінці 1990-х років Косово оголосило про свою незалежність у 2008 році, але Приштина та Белград намагалися домовитися про технічні питання в рамках діалогу під проводом ЄС з 2011 року. Суперечки щодо номерних знаків уже підігріли напругу минулого року. Близько 50 000 сербів, які живуть на півночі, користуються номерними знаками та документами, виданими сербською владою, відмовляючись визнавати установи столиці Приштини.

Нагадаємо, у листопаді минулого року прем’єр-міністр Косова Альбін Курті закликав ЄС до посередництва у перемовинах між Косово та Сербією. На його думку, поведінка Сербії на Західних Балканах мало чим відрізняється від поведінки Росії щодо України та Білорусі.

 

Infopost.media за матеріалами Politico, Balkaninsight, Euractiv

Фото: aa.com.tr


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі