fbpx
11 Грудня, 2021

Мегаполіси чи містечка: у Польщі опублікували список міст із найбільш брудним повітрям

Мегаполіси чи містечка: у Польщі опублікували список міст із найбільш брудним повітрям

Польський сервіс Smog Alarm, опублікував щорічний рейтинг міст Польщі із найбільш забрудненим повітрям. За словами експертів, місто, яке очолило такий антирейтинг, всіляко намагається приховати жахливий стан повітря.

Рейтинг польського сервісу Smog Alert створюється щороку на основі офіційних результатів вимірювань Національної станції моніторингу навколишнього середовища (SEM), пише Rzeczpospolita.

Smog

Останній рейтинг містить дані за 2020 рік. Важливо, що дослідження стосується лише тих населених пунктів, де проводяться вимірювання SEM. Ситуація в інших населених пунктах невідома, але можна припустити, що якість повітря там також часто суттєво відрізняється від діючих стандартів.

– З тих пір, як ми почали аналізувати результати вимірювань та публікувати рейтинги лідерів смогу, не було ситуації, щоб одне місто перемагало у всіх категоріях, – каже Пьотр Сергій, речник польського Smog Alert.

Це змінилося за останній рік. І середня річна концентрація пилу PM10, і кількість днів з повітрям, яким неможливо дихати, і річна концентрація канцерогенного бензо (а) пірену підняли місто Новий Тарг неподалік Закопаного та польсько-словацького кордону на позицію безперечного лідера.

– Наш рейтинг не рекомендує відвідувати це місто. Більше того, з 2016 року, тобто з початку вимірювань бензопірену в Новому Таргу, концентрація цього канцерогенного забруднювача з кожним роком зростає і становить 1800 відсотків від середнього в Польщі, – додає Пьотр Сергій.

За словами дослідників, серед мешканців Нового Таргу з’являється нова тенденція. Деякі люди всерйоз замислюються над переїздом з міста в зимовий сезон, наприклад до Кракова.

Чи реагує місцева влада на забрудненість повітря?

Тим часом міська влада спільно з Головною інспекцією охорони навколишнього природного середовища (ГІОС) вирішили перенести станцію моніторингу повітря на околиці міста. Стара станція припинила роботу на початку грудня. Представники антисмогового руху не приховують свого обурення таким підходом міської влади та державних природоохоронних служб.

– Якщо ми вирішимо покласти термометр з-під пахви в кишеню, це не означає, що ми позбудемося лихоманки, – коментує Анджей Гула, лідер польської Smog Alert. 

Він додає, що така процедура є симптомом крайньої некомпетентності комунальної служби та ГІОС, адже порушення безперервності вимірювань унеможливить оцінку того, покращується якість повітря у місті чи ні.

За словами активістів, обурливо і вкрай непрофесійно, що Головна інспекція охорони навколишнього природного середовища не провела порівняльні заміри в обох місцях. Такі вимірювання слід проводити не менше трьох місяців в осінньо-зимовий період. У справу станції в Новому Таргу втрутився і уповноважений прем’єр-міністра з питань чистоти повітря Бартломієй Орзел, який вимагав пояснень від головного інспектора з охорони навколишнього середовища.

Хто ще входить до рейтингу

З 2019 року, коли набула чинності постанова про боротьбу зі смогом, Краків більше не входить до списку найбільш забруднених міст. Це найбільше покращення якості повітря в рейтингу PAS, а послідовна політика Кракова щодо боротьби зі смогом дає відчутні та вимірні наслідки.

У списку рекордсменів за кількістю смогу переважають невеликі містечка і навіть села, як-от Сілезький Годув чи Забежув поблизу Кракова. У рейтингу, однак, мало великих мегаполісів, які часто вважаються найбільш забрудненими районами країни. Серед найбільш забруднених міст за концентрацією канцерогенів, крім Нового Таргу, також є: Нова Руда, Новий Сонч та Суха Бескидзка. У рейтинг також увійшли здравниці Гочалковіце-Здруй та Рабка-Здруй, де концентрація канцерогенів становила аж 900% від стандарту.

Європейські країни-сусіди України б’ють на сполох не тільки через забрудненість повітря. Протягом останніх років набуває все більшого розголосу проблема забрудненості річки Тиса, що впадає до Дунаю. За останні роки з річки та її заплав в Угорщині вивезли 180 тонн відходів. Однак довкілля продовжує страждати від забруднення мікропластиком. Угорські фахівці стверджують, що відходи найчастіше потрапляють на територію країни від сусідів – з України та Румунії.

InfoPost.Media

Фото: Pexels


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі