Ніхто точно не знає, скільки ромів зараз проживає в Угорщині. За офіційним переписом в країні всього 310 тисяч ромів, але в це важко повірити. Справа у тім, що багато хто з них не називає себе ромами, оскільки розмовляють угорською та належать до угорської більшості.
За іншими розрахунками та соціографічним аналізом, в Угорщині проживає щонайменше 850-900 тисяч ромів. Однак у них не буде свого представника серед депутатів угорського парламенту 2022-2026 років, пише azonnali.hu.
Згідно з дослідженням, опублікованим Університетом Дебрецена та Угорською академією наук у 2018 році, кількість ромів, які проживають в Угорщині, зросла з 400 тисяч до 876 тисяч. Цей розрахунок був заснований на дослідженнях, проведених між 2010 і 2013 роками, тому фактична кількість, ймовірно, є ще вищою.
Згідно з поглибленим аналізом на сайті azonnali.hu, опублікованим у 2019 році, на той час ця цифра могла б зрости до 950 тисяч. Слід зазначити, що рівень народжуваності серед ромських жінок значно вищий, ніж серед іншого населення країни. Тому в статті стверджується, що в 2034 році в Угорщині буде більше ромських дітей, ніж угорських. В результаті роми досить швидко стануть основною етнічною групою в Угорщині.
Незважаючи на те, що в країні проживає майже 1 мільйон ромів, які могли б мати до 10 депутатів угорського парламенту, вони не матимуть свого представника в наступній каденції Національних зборів Угорщини.
Це сталося тому, що самоврядування меншини не змогло висунути кандидатів до парламенту до 31 січня 2022 року. Під час заходу делегати загальних зборів влаштували бійку.
Відповідно до законодавчої бази Угорщини, кожна з 13 визнаних етнічних меншин в країні може направити одного представника до парламенту. За умови, що їхній список отримує не менше 0,27% від загальної кількості бюлетенів, поданих за партійними списками. У 2018 році ця цифра становила 23 829 голосів. Тому Імре Ріттер став депутатом від німецької меншини, яка проживає в Угорщині. Угорські роми отримали лише 5703.
Вони можуть отримувати таку ж зарплату, як і обрані депутати, наймати помічників або орендувати офіси в будь-якій точці країни. Проте вони не мають права голосу під час розгляду законопроєктів.
В останній день подання списків кандидатів до парламенту Угорщини, 31 січня, коли відбулося засідання місцевого самоврядування угорської ромської громади, делегати не змогли домовитися про спільний список, – повідомляє hvg.hu.
Згідно із законом, список має містити щонайменше три прізвища кандидатів. Перший з них стає представником від меншини і депутатом, якщо набирає достатньо голосів.
Загальна асамблея самоуправління угорських ромів поставила Яноша Агоча замість Фелікса Фаркаша на початок свого списку ще у листопаді минулого року. Однак Lungo Drom, близька до уряду ромська організація, відкинула це рішення. Будапештський суд відхилив їхню заяву, але Конституційний суд Угорщини її прийняв і скасував попереднє рішення.
Тому організації довелося провести повторні вибори, які мали відбутися 31 січня. Однак домовитися не вдалося, тому угорські роми не матимуть свого представника на наступній сесії парламенту. Відповідно керівництво ромського самоврядування планує розпуск цього органу.
Раніше ми розповідали про те, як у невеликому угорському селі Черег (Csörög) на 2 тисячі жителів працює вечірня школа. Тут допомагають ромським дітям здобути освіту і змінити своє життя. У школі працюють не тільки над традиційним навчанням, а й над зміцненням пізнавальних та соціальних навичок маленьких ромів, які допоможуть їм стати частиною суспільства.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.