fbpx
08 Листопада, 2022

До Словаччини можуть перенести офіс об’єкта ЮНЕСКО, який відповідає за букові праліси Карпат

До Словаччини можуть перенести офіс об’єкта ЮНЕСКО, який відповідає за букові праліси Карпат

Словаччина може стати місцем розташування постійного координаційного офісу об’єкта Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО – «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». Про готовність до проекту заявив міністр навколишнього середовища Ян Будай на засіданні Уряду Словацької Республіки.

Наразі тривають обговорення, яке місто з червня 2024 року замінить Брюссель у якості штаб-квартири. Зацікавленість у створенні координаційного офісу виявили також сусідні Австрія та Бельгія.

До Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як розширення існуючого транснаціонального природного об’єкта в Європі – букових пралісів Карпат – у східній Словаччині входять п’ять місцевостей: Пралес Гавешова, Рожок, Вігорлат, Удава та Стужиця – Буковське Врхи в Пряшівському краї.

1644418506 Pralisy 4

Всесвітня спадщина букових пралісів на карті Європи / Голос України

Крім перерахованих місцевостей до об’єкту мав би увійти Кийовський Пралес (Kyjovský Prales) – в ЮНЕСКО рекомендували Словаччині розширити охоронну зону та з’єднати її з Вігорлатом. Таким чином можна буде усунути труднощі з охороною місцевості.

«Компоненти цього міжнародного об’єкта на території Словаччини охоплюють майже 4000 гектарів найбільш охоронюваних рідкісних букових пралісів з буферною зоною ще 15 000 гектарів», — повідомили в міністерстві.

Українські букові праліси у списку ЮНЕСКО

У 2007 році букові праліси на території Карпатського біосферного заповідника, як єдиний природний об’єкт України, були занесені до переліку об’єктів Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. Туди вони потрапили у складі українсько-словацької номінації «Букові праліси Карпат».

До складу української частини об’єкта входять ділянки Карпатського біосферного заповідника, природних заповідників «Горгани» та «Розточчя», національних природних парків «Ужанський», «Синевир», «Зачарований край» й «Подільські Товтри» загальною площею 26985,98 га. Саме Україна займає перше місце за площею об’єкта. За нею йдуть Румунія та Болгарія.

Про Букові праліси Карпат

Об’єкт Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО – «Букові праліси Карпат та інших регіонів Європи» має спільну систему координації між країнами з 2010 року. Двічі на рік проходять засідання спільного керівного комітету, членами якого виступають представники міністерств навколишнього середовища країн-учасниць.

Окрім Словаччини, об’єкт охоплює території Албанії, Австрії, Бельгії, Боснії та Герцеговини, Болгарії, Хорватії, Чехії, Франції, Німеччини, Італії, Північної Македонії, Польщі, Румунії, Словенії, Іспанії, Швейцарії та України. З цих 18 країн до списку ЮНЕСКО входять 94 компоненти, де розташовані букові праліси.

Map Whc

Компоненти об’єкта спадщини ЮНЕСКО, де розташовані букові праліси / Карпатський біосферний заповідник

У 2011 році об’єкт ЮНЕСКО, до якого на той час входили українські та словацькі праліси, розширили за рахунок німецьких кластерів давніх букових лісів та присвоїли йому нову назву – «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». А у 2017-му, на 41 засіданні Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що проходив у Кракові, на його базі сформували трансєвропейський об’єкт Всесвітньої спадщини «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». Чергове розширення території об’єкта пройшло у 2021 році.

Нагадаємо, що список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2020-2021 роках поповнився новими об’єктами. Сюди увійшли твори Йоже Плечника у словенській Любляні, гірничий ландшафт Рошія-Монтане (Rosia Montana) в Румунії, Колхідські тропічні ліси та водно-болотні угіддя у Грузії та нові об’єкти букових пралісів Карпат.

 

InfoPost.Media за матеріалами MŽP SR, Голос України

Титульне фото: location4film.com.ua


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі