Заклади громадського харчування «Каша маслом» працюють у Харкові ще з 2000 року. Спершу це були різні ресторани, розташовані в центрі міста та не об’єднані спільною назвою. П’ять років тому підприємства зазнали ребрендингу: тут зробили ремонти, завезли сучасне обладнання і заклади відкрилися під єдиною назвою «Каша маслом».
Із початком повномасштабного російського вторгнення одному з ресторанів мережі довелося змінити локацію та переїхати до Чернівців.
Поспілкувалися з керівником «Каші маслом» Денисом Гавриличенком про особливості релокації бізнесу з Харкова на Захід України, труднощі з постачанням і логістикою, волонтерську діяльність закладу, а також плани на розширення мережі в столиці Буковини.
«Готували їжу для військових та критичної інфраструктури в Харкові»
Із перших днів нового етапу війни один із ресторанів мережі «Каша маслом» працював у Харкові як волонтерський хаб.
«Ми готували для військових та працівників критичної інфраструктури в Харкові з тих продуктів, – розповідає Денис Гавриличенко, – які нам приносили люди, і з власних. Один із ресторанів мережі досі працює на волонтерських засадах, але наразі це вже комбіновано: є і комерційні замовлення, і залишилося кілька груп людей, яким ми віддаємо їжу, приготовану з тих продуктів, що вони привозять».
Щоправда, зменшилися обсяги.
«На початку війни це було близько 2,5 тисячі обідів на день. Тепер – менше», – додає керівник закладу.
Інші ресторани мережі в Харкові наразі зачинені через незначні руйнування.
«У місті ще не надто безпечно їх відкривати, – зауважує Денис, – Крім того, нема такого попиту серед відвідувачів, щоб це треба було робити».
«Бачимо динаміку розвитку за кількістю відвідувачів. Наразі це близько 500 людей на добу»
Для релокації бізнесу засновники бренду розглядали різні варіанти на Заході Україні – в Хмельницькій, Івано-Франківській та Чернівецькій областях. Останню обрали тому, що безпосередній керівник Дениса опинився тут, коли вивозив свою сім’ю і паралельно займався пошуком місця для перенесення закладу.
«Чернівці обрали через те, – зазначає Денис, – що на сьогодні це, дай Бог, найбезпечніший регіон. Тут нам підійшло саме приміщення в центрі міста. Потрібно було тільки зробити ремонт, а обладнання і меблі ми мали свої».
Тож перед керівником стояло завдання підготувати заклад у максимально швидкі терміни. І Денис із ним справився за трохи більше, ніж місяць. Тож «Каша маслом» повноцінно запрацювала у столиці Буковини наприкінці червня.
Тим, як їх прийняли у Чернівцях, керівник закладу задоволений.
«Ми переїжджали сюди офіційно по релокації, – говорить Денис, – Для цього подавали заявку на департамент розвитку чернівецької ОВА, реєструвалися в «Укрпошті», щоб перевезти обладнання. Все це працює».
Спершу мережі ресторанів запропонували інше приміщення, але їм підійшло те, що в центрі міста, яке «Каша маслом» тепер знімає на комерційній основі.
«Важливе значення тут має географічне розташування та геометрія самого приміщення», – додає Денис.
Наразі це себе цілком виправдовує.
«Ми бачимо динаміку розвитку за кількістю відвідувачів, – зазначає керівник закладу. – Наразі це близько 500 людей на добу».
«До Чернівців привезли свою команду з Харкова, щоб робити той продукт, який вміємо»
Перед релокацією бізнесу Денис Гавриличенко приїхав до Чернівців та привіз колектив із Харкова, щоб почати працювати.
«Ми відразу брали свою команду, – додає керівник, – бо треба було робити той продукт, який вміємо. Розробляти нові рецептури не мали часу. Тож наш головний технолог, керівник мережі, ключові працівники зони видачі, матеріально відповідальні особи теж звідти».
Водночас заклад працює і з чернівецькими спеціалістами та постійно наймає когось на роботу.
«Наразі в нас уже є два кухаря з Чернівців, – говорить Денис, – а також прибиральниці, мийники посуду, технічний персонал».
Загалом у роботі чернівецького закладу задіяно 17 людей.
Домовилась «Каша маслом» і про співпрацю з Чернівецьким фаховим коледжем бізнесу та харчових технологій. Відтепер його студенти мають можливість проходити тут практику.
«За кошти, зароблені в Чернівцях, платимо зарплату своїм працівникам у Харкові»
Денис Гавриличенко зізнається, що спершу в незнайомому місті було складно налагодити постачання і логістику.
«Тут все по-іншому, – говорить керівник закладу, – місто менше. Також через повномасштабну війну з деякими продуктами були проблеми, але ми знайшли необхідне й нічого не довелося замінювати. Більше того, дуже зраділи якістю чернівецької м’ясної сировини. Це одна з причин, чому можемо тримати ціну, більш-менш соціально адаптовану, й працювати для людей».
Наразі «Каша маслом» вже навіть налагодила доставку для офісних компаній.
За ті кошти, які закладу вдається заробити в Чернівцях, вони допомагають відновлювати зруйновані ресторани в Харкові й додають до заробітної плати місцевим членам команди, яким зараз немає змоги платити.
«У Чернівцях, – говорить Денис, – ми маємо мінімальне соціальне навантаження. У закладі в будь-який час на постійній основі діє знижка 15% для власних співробітників, ЗСУ та поліції. А після 18:00 робимо -20% на страви для всіх відвідувачів».
Керівник закладу «Каша маслом» запевняє, що в Чернівцях вони планують залишатися й надалі.
«Гроші вкладено в ремонт, – міркує Денис, – регіон на сьогодні більш-менш безпечний. Всі працівники знаходяться тут добровільно. Вони забезпечені житлом, продуктами харчування та заробітною платою. Команда залишається точно».
Перші серйозні підсумки роботи підбиватимуть вже навесні, а також розглядатимуть рішення про розширення мережі.
Лілія Шутяк,
Чернівці
спеціально для Infopost.Media
* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії
Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.