fbpx
22 Січня, 2023

Знімають прапори: чому в Угорщині знову заявили про «утиски» нацменшини на Закарпатті

Знімають прапори: чому в Угорщині знову заявили про «утиски» нацменшини на Закарпатті

Новий 2023-й рік тільки розпочався — і знову виникла чергова підстава для звинувачень України в «антиугорських заходах» угорськими діячами. Цього разу про них заявив державний секретар МЗС Угорщини Томаш Менцер (Menczer Tamás) і закликав керівництво сусідньої держави їх негайно скасувати.

Про це держсекретар досить емоційно відреагував на своїй сторінці у Facebook.

Знімок екрана 2023 01 22 о 13.28.59

Він, зокрема, зазначив, що на Закарпатті нині відбуваються «звірства над угорцями» і закликав їх припинити. До того ж звернувся до керівництва України «попри війну зберегти стабільність на Закарпатті».

«Якщо Україна хоче бути членом Європейського Союзу, то безперервне і систематичне утиск і позбавлення прав національної спільноти неприпустимі», – написав Томаш Менцер.

Що ж сталося на Закарпатті?

Угорський держсекретар МЗС навіть не повідомив своїх підписників та читачів про те, що ж сталося на Закарпатті. Однак дав у коментарях посилання на матеріал видання Index.hu.

«На Закарпатті зняли з закладів угорські прапори та звільнили кількох вчителів», – це оригінальний заголовок цієї статті.

У ній йдеться про те, що у місті Мукачево та деяких селах Мукачівського району представники влади начебто дали вказівку зняти угорські прапори з кількох державних установ — з будівель сільських рад, шкіл, дитячих садочків.

мункач

Index у свою чергу посилається на основне видання угорців Закарпаття «Kárpátaljá», яке перебуває під патронатом КМКС — Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ-KMKSZ) та регулярно отримує фінансову допомогу від Угорщини.

«Після міста Мукачева угорські національні прапори також були зняті і з державних установ угорських сіл Мукачівського району, причому в с.Форнош для цього довелося задіяти міську поліцію. З будівлі «Мункач футбольна академія» у с. Дерцен зняли угорськомовні таблички. Крім того, кілька поважних керівників установ угорської національності, близьких до ТУКЗ-КМКС, були звільнені в Мукачеві та довколишніх селах», – йдеться у статті за підписом кореспондента Жолта Бадо.

Він зазначає, що «законодавством України наразі не заборонено використання символіки національностей, особливо з огляду на те, що в населених пунктах Закарпаття, де проживають угорці, використовується неофіційний геральдичний прапор Угорської держави…» Тож, за словами журналіста, жодний чинний закон України не порушено, а прапор національної меншини «поряд із державним прапором України символізували мирне співіснування народів у нашому краї».

 


Коротко про Томаша Менцера

Держсекретар Угорщини Томаш Менцер раніше неодноразово відвідував Закарпаття з офіційними візитами. Так, наприклад, у жовтні минулого року він приїжджав на відкриття нового навчального року в Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці II.

У березні він супроводжував на Закарпаття 70 тонн допомоги у вигляді продуктів харчування, засобів гігієни, медикаментів.

Запам’ятався він і заявами щодо війни Росії в Україні. Так, 5 грудня Менцер заявив, що в Угорщині не проходитимуть навчання українських військових, оскільки Будапешт хоче «рухатися до миру, а не до війни».


 

Заяви угорських організацій 

У свою чергу правління Мукачівського осередку ТУКЗ-КМКС 17 січня оприлюднило наступну заяву, яку українською мовою оприлюднили на сайті karpat.in.ua (який теж фінансується товариством угорців Закарпаття):

«Мукачівський осередок Товариства угорської культури Закарпаття спантеличений звільненням Іштвана Шінка, очільника фракції «КМКС» Мукачівської міської ради, з посади директора школи, без будь-якої реальної причини… Вважаємо, що в нинішній складній ситуації звільнення директора не служить безперешкодній роботі угорськомовної школи та мирному співіснуванню між національностями. Вимагаємо негайного перегляду цього необґрунтованого рішення».

«Вже давно немає угорського вароша Мункачі, а є українське місто Мукачево. І навіть натяки на те, що в них на Закарпатті є якісь виняткові права — сприймаються, як територіальні претензії та загроза національній безпеці України», – написав 20 січня у Facebook народний депутат України Віктор Балога, якого угорці Закарпаття також пов’язують з рішеннями Мукачівської міської ради щодо демонтажу Турула з замку «Паланок».

Реакції офіційних державних органів України наразі немає.

Що передувало черговій угорській заяві

Риторика офіційної Угорщини щодо України за останні десять років залишалася незмінною: майже постійно йшлося про нібито утиски угорців з-поміж національної меншини, які переважно проживають на Закарпатті. Йшлося не лише про зміни у Законах України про мову та освіту, які не влаштовують угорців (в тому числі власне владу Угорщини). Мали місце і неодноразові провокації, акції, що однозначно спрямовані на розпалювання ворожнечі між представниками різних національностей. Скандали навколо угорців Закарпаття то вщухали на певний час, то знову розгоралися з новою силою. А спроби досягти компромісу у спірних питаннях з боку української влади наразі, на жаль, не увінчалися успіхом.

Нині в умовах воєнного стану в Україні, коли йдеться про виживання всієї країни та спільну боротьбу з російським агресором, ці протиріччя мали б вщухнути, але так не сталося. Зокрема, значний резонанс викликав демонтаж скульптури птаха турула (одного з неофіційних символів Угорщини та угорської нації) з бастіону замку «Паланок» в Мукачеві. Встановити замість цієї фігури малий герб України виконком міської ради вирішив на підставі звернення директора Мукачівського історичного музею 13 жовтня 2022 року. Того ж дня скульптуру символічного для угорців птаха було демонтовано. Ця подія стала приводом для нових звинувачень з боку урядовців Угорщини української влади в утисках закарпатських угорців.

5b72f15a977f42a58f003d775da44b06

Це загострення міжнаціональної проблеми на Закарпатті, на жаль, є відлунням і власне самої позиції влади Угорщини щодо підтримки України у війні з російським агресором. Раніше Угорщина (власне уряд Віктора Орбана) неодноразово блокувала антиросійські санкції, урядовці продовжували візити до Москви, блокували рішення щодо фінансової допомоги Україні з боку ЄС.

 


19 січня 2023 року Угорщина заблокувала виділення Україні сьомого траншу в розмірі 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру, який спрямовується на військову допомогу.


 

Тож не дивно, що за опитуванням української соціологічної компанії «Рейтинг» (жовтень, 2022 року) близько 40% українців вважали Угорщину «ворожою державою» – вона опинилася на третьому місці після Росії та Білорусі. Українці підозрюють Угорщину в намірах анексувати Закарпаття.

В цих вкрай складних умовах воєнного стану шукати істини та компромісу з деякими сусідами вкрай важко. Але, очевидно, необхідно. Чергове загострення на фоні міжнаціональних відносин на самому заході країни не може бути вигідним варіантом для обох сторін локальних конфліктів — ні для України, ні для Угорщини. Слід шукати інші можливості для конструктивного діалогу. З оглядом на майбутнє.

 

Infopost.Media

Титульне фото: Nemes János / MTI


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі