Підтримка президента Росії Владіміра Путіна у Словаччині впала з 55% до 28% з березня 2021 року.
Про це йдеться в опитуванні Focus для Globsec, яке опублікувало словацьке видання Pravda.sk.
При цьому майже 65% респондентів погодилися з тим, що президент Путін хоче відновити Російську імперію, а тому становить загрозу не лише для України, а й для інших країн.
66% респондентів вважають конфлікт в Україні невиправданою військовою агресією в Росії, а опір українців виправданим.
“Зниження позитивного сприйняття Путіна є значним для Словаччини, бо раніше симпатії до Путіна сягали від 40 до 55 відсотків дорослого населення. Російська агресія в Україні стала червоною лінією для багатьох, оскільки вони почали розглядати Росію та Путіна як загрозу і нашій безпеці. Це прекрасна можливість нарешті переглянути наративи про Росію, які панували в Словаччині до війни”, – сказала Домініка Гайду, голова Центру демократії та стійкості в компанії Globsec.
Як сприймають словаки НАТО?
У той же час більшість респондентів сприймають Північноатлантичний альянс (НАТО) як гаранта незалежності та територіальної цілісності Словаччини (62 відсотки). Також вони підтримують розміщення військ НАТО на східному кордоні (61 відсоток). 68 відсотків респондентів вважають, що Словацька Республіка має твердо стояти на боці Європейського Союзу (ЄС) і НАТО, особливо коли Росія оголосила країни ЄС ворожими. За повідомленням Globsec, це також є зрушенням і свідчить про зростання підтримки членства Словаччини в НАТО.
У 2019 році лише 54 відсотки людей сприймали НАТО як гаранта безпеки.
“Незважаючи на дезінформацію та “теорії змови” щодо НАТО, які поширювалися, наприклад, на початку року щодо Угоди про оборонну співпрацю зі Сполученими Штатами, сьогодні люди в Словаччині знають, хто є нашими справжніми союзниками і яку цінність має членство в НАТО для Словаччини” – додала аналітик Globsec Катаріна Клінгова.
Словаки і підтримка України
Опитування також показало, що словаків бентежить багато аспектів війни в Україні. Наприклад, президента України Володимира Зеленського позитивно сприймають 54 відсотки респондентів, а негативно – 44 відсотки.
Опір України російському вторгненню на чолі з президентом Зеленським є виправданим, і Росія не має права вимагати ні Криму, ні інших територій, ні нейтралітету. Так вважають 67 відсотків респондентів. Водночас 47% респондентів заявили, що президент Зеленський має погодитися на всі російські умови, щоб запобігти кровопролиттю.
Опитування проводилося шляхом телефонних інтерв’ю з 18 по 23 березня 2022 року.
Нагадаємо, що словаки менше, ніж чехи ідентифікують себе з тим, що вони є частиною інформаційної війни, яку веде Російська Федерація.
Фото: TASR
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.