fbpx
19 Грудня, 2024

Український транзит російського газу до Європи: чи вдасться сусідам України дотиснути Євросоюз?

Український транзит російського газу до Європи: чи вдасться сусідам України дотиснути Євросоюз?

Чотири країни Європи, зокрема сусідні Словаччина та Угорщина намагаються уникнути колапсу, пов’язаного із закінченням контракту на транзит російського газу через Україну до ЄС. Термін дії п’ятирічного російсько-українського договору про транзит спливає 31 грудня 2024 року.

Енергетичні компанії Словаччини (SPP), Угорщини (MVM і MOL) й галузеві асоціації Австрії та Італії у вівторок, 17 грудня, попередили Європейську комісію про ризики припинення транзиту природного газу через Україну. Водночас на відміну від Федерації австрійських промисловців, звернення не підписав австрійський напівдержавний нафтогазовий концерн OMV, який 11 грудня розірвав довгостроковий контракт із Росією через системні порушення умов постачання газу.

Судячи з того, що цьому зверненню передував візит глави словацької компанії SPP Войтеха Ференца та міністерки економіки Словаччини Деніси Сакової до російського «Газпрому» та переговори прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо з українським прем’єром Денисом Шмигалем, це звернення виглядає як один з етапів потенційних домовленостей.

Реакція Єврокомісії

У Єврокомісії підтвердили отримала заяви від енергетичних груп, проте відмовились від переговорів щодо продовження транзитного контракту. При цьому у заяві речника Єврокомісії йдеться, що ЄК не зацікавлена ​​в збереженні транзиту російського газу через Україну.

«Комісія не підтримує жодних дискусій щодо продовження контракту чи інших рішень для підтримки транзитних потоків і не брала участі в будь-яких переговорах з цього приводу», — йдеться у відповіді Єврокомісії.

 

Читай також 👇
6 речей, які потрібно знати про заборону ЄС на російську нафту

 

Що хоче і робить Словаччина

Представники словацької компанії SPP аргументували необхідність збереження транзиту вигодою як для Європи, так і для самої України, адже йдеться про збереження її газотранспортної інфраструктури. Роберт Фіцо в розмові з Денисом Шмигалем взагалі акцентував на тому, що питання збереження транзиту газу є питанням усього Євросоюзу.

Водночас втрата поставок через українську газотранспортну систему стане ударом в першу чергу для самої Словаччини, адже коштуватиме країні додаткових 150 мільйонів євро ($157 млн) через вищі тарифи на транзит. При цьому Словаччина у ході перемовин із «Газпромом» сподівається досягти укладання угод на постачання газу протягом двох-трьох наступних років. Тут варто нагадати, що у 2022 році ЄС якраз і поставив за мету повністю припинити використання російського викопного палива до 2027 року.

Позиція України

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль після розмови зі словацьким колегою 16 грудня заявив, що Україна готова погодитися на угоду про транзит газу через свою територію, якщо він не російського походження.

«Якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України щодо транзиту будь-якого газу, крім російського, ми, звичайно, будемо це обговорювати і готові досягти відповідної домовленості», – зазначив Шмигаль. – «Я підкреслив, що угода України з Росією про транзит газу закінчується 1 січня 2025 року і не буде продовжена».

Також прем’єр зазначив, що за останні роки країнами ЄС вже багато зроблено, щоб «забезпечити надійне постачання газу та не допустити використання будь-яких видів енергії як зброї».

«Крайньою» в газовій кризі може стати Молдова

Віце-прем’єр-міністр Молдови Олег Серебрян заявив, що обговорював з українською стороною можливість продовження транзиту через Україну російського газу після закінчення чинної угоди, але вважає, що питання закрите.

Наразі Молдова веде переговори з «Газпромом», зокрема щодо забезпечення газом Придністров’я через Туреччину, Болгарію та Румунію. Це критично важливо для постачання газу для теплової електростанції, яка забезпечує більшу частину електроенергії для контрольованих урядом районів Молдови. Однак у Москві заявили, що продовжать постачання газу до Придністров’я тільки після виплати Молдовою історичного боргу «Газпрому».

 

Infopost.media
Титульне фото: Petras Malukas / AFP via Getty Images

Коментарі