Українцям, які виїхали до Угорщини через російське вторгнення та отримали там посвідчення тимчасового захисту та статус прихищеного, продовжать термін його дії. При цьому відбуватиметься пролонгація автоматично, додаткових дій для цього не потрібно.
Про це повідомляє Громадська інформаційно-координаційна служба BONA FIDE з посиланням на Міграційне управління Угорщини.
Так, зареєстрованим в Угорщині українцям не потрібно додатково змінювати наявне у них пластикове посвідчення — їм на пошту надійде відповідний документ, який посвідчуватиме пролонгацію статусу.
Легально перебувати в Угорщині українські переселенці зможуть до березня 2024 року.
При цьому власник посвідчення може поїхати в Україну на необмежений час. При цьому після повернення назад до Угорщини посвідчення не втрачатиме свою дію.
Транспорт Будапешта залишиться безкоштовним
Також для жителів України продовжили безкоштовний проїзд у громадському транспорті в Будапешті. Для того, щоб скористатись пільгою, потрібно мати паспорт чи посвідчення особи, посвідку на проживання, студентський квиток іноземних студентів, які навчаються в Україні чи будь-який інший документ з українською адресою проживання для інших іноземних громадян.
Їздити громадським транспортом Будапешта без оплати можна буде до 31 березня.
Документи, що дають право на безкоштовний проїзд, будуть прийматися на рейсах, крім:
- аеропортового експреса 100E,
- фунікулера,
- екскурсійних рейсів,
- катерів.
Також безкоштовним проїзд залишиться у міських електричках HÉV та «синіх» автобусах на околицях міста.
Скільки українців опинились в Угорщині через війну
Загалом війна спричинила виїзд за кордон, за різними оцінками від 7 до 8 мільйонів осіб.
Так, зокрема, доктор економічних наук Андрій Длігач заявив про 7 мільйонів тих, хто виїхав.
«Основну втрату ми вже маємо – це 7 млн українців, які виїхали за кордон. Відповідно, за різними оцінками, зараз на контрольованій Україною території перебуває близько 28-29 млн людей», – сказав експерт.
За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ), кількість українців, які виїхали до країн Європи після початку повномасштабного вторгнення росії, сягає 7 915 287 осіб. Загалом же від 24 лютого з України до європейських країн виїхали понад 17 мільйонів осіб, повернулося в Україну наразі понад 9,1 мільйона людей.
До Угорщини виїхало 2 мільйони українців, однак точна кількість тих, хто повернувся, невідома.
До Словаччини виїхало понад 1 мільйон українців, з них 807,2 тис. вже повернулися, до Румунії – 1,7 млн (1,4 млн повернулися).
Раніше ми вже шукали відповідь на питання чому українці не залишаються в Угорщині, а їдуть далі у країни Західної Європи. За даними Угорського Гельсінського комітету, на це є кілька причин. Деякі біженці не знають, що мають право на будь-яку допомогу, оскільки угорська влада не надає їм належної інформації про це. До цього додається той факт, що попередні зміни у регулюванні ще більше ускладнили для них фактичне отримання фінансової допомоги.
Читай також:
До травня минулого року більшість біженців використовували цю країну більше у якості транзитної — їхали далі, в основному до Західної Європи. Здебільшого українці проводили в Угорщині 1-2 дні, щоб трохи відпочити і зрозуміти, куди їхати далі. Однак угорський уряд постійно наполягав на значній кількості українців, яких прихистила Угорщина.
Однак наразі ситуація з інформаційним забезпеченням переселенців з України суттєво покращилась, розповідає голова Української асоціації «Єдність» Вікторія Петровська.
«Зараз все легше, всі реєструються на спеціальному порталі EnterHungary, заповнюють анкету. Можна зайти і особисто до міграційної служби, це займає кілька хвилин і черг як таких вже немає».
З 1 січня для українських біженців в Угорщині внесли зміни до процедури подання на гуманітарну візу (для тих, хто приїхав до 24.02.2022) та тимчасового захисту (для тих, хто приїхав після 24.02.2022). Наразі є можливість подання відповідної заявки через сайт, а також спеціально розроблений суто для цих двох процесів додаток.
Фото: @katrinart.photo
* Матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії
Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.