У неділю, 27 березня, українська асоціація “Єдність” організувала в Будапешті акцію біля меморіалу “Взуття на річці Дунай”. Активісти вшанували пам‘ять загиблих у Маріуполі від рук російських військових.
Відео з акції організатори опублікували на сторінці асоціації у Facebook.
Про акцію на своїй сторінці розповіла також Надзвичайний та Повноважний посол України в Угорщині Любов Непоп.
“В’язні концтабору Бухенвальд використали ці слова, щоб донести повідомлення до майбутніх поколінь: страшні злочини нацистського режиму не повинні повторюватися. Це послання було написано кров’ю мучеників Другої світової війни. Але тепер у Європі знову тече кров”, – зазначила вона. – “Тут, у Будапешті, є меморіал. Називається він Взуття на березі Дунаю. Він вшановує євреїв, які були вбиті фашистською міліцією в 1944–1945 роках. На ньому зображено їхнє взуття, тому що цим людям наказали зняти його перед їхнім вбивством”.
За словами Любові Непоп, зараз у Маріуполі відбувається геноцид українського народу.
“Народ Європи має вжити всіх можливих і неможливих заходів, щоб покласти край цій трагедії. Поки цього не станеться, тут, на березі Дунаю, з’являтимуться нові черевики, як нагадування про те, що щодня Путін вчиняє нові військові злочини, і ми його ще не зупинили”, – написала дипломатка.
Для довідки: “Взуття на річці Дунай” (угор. Cipők a Duna-parton) — меморіал на згадку про жертви Голокосту, встановлений у 2005 на березі Дунаю в Будапешті. Масові розстріли відбувалися в роки війни на березі Дунаю. Нацисти вибудовували засуджених до страти живим ланцюгом, приковуючи людей один до одного, а потім стріляли в першу людину в ланцюзі. Тіло, що падало в воду, тягнуло за собою інших. Перед стратою із засуджених знімали взуття, оскільки під час війни воно було ходовим “товаром”, і пізніше продавали туфлі на чорному ринку.
Нагадаємо, за місяць з початку російської агресії з України виїхало понад 3,5 мільйона людей, багато із них через Закарпаття до Словаччини, Румунії та Угорщини. Частина угорців Закарпаття також покинула країну – одні перебралися до Угорщини, інші в різні країни Західної Європи. У 2022 році чисельність закарпатської угорської меншини може зменшитися до 100 000 і навіть менше, адже через війну, близько 30 000 угорців виїхало за межі країни.
Фото: Nepop Liuba / Facebook
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.