fbpx
30 Травня, 2022

Угорський Жириновський: чи варто реагувати на заяви ключового пропагандиста Віктор Орбана?

Угорський Жириновський: чи варто реагувати на заяви ключового пропагандиста Віктор Орбана?

Один з найближчих соратників прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та один із засновників проурядової партії Fidesz Жолт Байєр нещодавно порівняв Україну з нацистською Німеччиною. Зокрема він заявив, що в Україні нібито збираються спалювати книжки російських класиків.

“Водночас ми можемо бути впевнені, що якщо вилучити російську культуру з української культури, то те, що залишиться, буде жалюгідно дрібним і дурним. А найгарнішою перлиною з решти буде не хто інший, як Зеленський, який нині є президентом України, і грає пенісом на піаніно. Але що ще може бути у цієї людини на посту президента, крім України, яка збирається палити книги”, – зазначив Байєр.

Незважаючи на брутальність висловів цей пасаж угорського діяча опублікувало навіть “солідне” проурядове видання Magyar Nemzet.

жолт

Такі висловлювання спричинили досить значний резонанс та засудження саме в Україні, але не в самій Угорщині. Адже Жолт Баєр має там статус подібний до російського Жириновського, якому дозволялося говорити публічно будь-що, без будь-яких доказів та фактів. В Росії цю функцію зараз перебрав на себе Кадиров.

 


Тож чи варто реагувати на подібні заяви, які часто-густо “приправлені” навіть брудною лайкою?


 

Слід зазначити, що Жолт Байєр не є професійним журналістом чи навіть аналітиком. Він веде так званий блог, а його дописи іноді складаються всього з одного речення. Часто його запрошують і виступити на угорському телебаченню, очікуючи чергових скандальних висловів.

Особливо багато їх з’явилося після російського вторгнення в Україну.

Так 5 березня, його також запросили на засідання закритої фракції Fidesz, де Байєр запропонував вислати посла України в Угорщині Любов Непоп у відповідь на критику уряду Орбана через протидію антиросійським санкціям. Мова йде про вислів Любов Непоп, яка тоді різко заявила про те, що “ваш стратегічний мир буде лише в могилі”, маючи на увазі позицію офіційної Угорщини щодо російської агресії та власне санкцій.

У відповідь Байєр написав:

“За ці слова угорцям українському послу, як правило, слід заборонити в’їзд в Угорщину протягом 48 годин”.

11 квітня під час теледебатів він разом з головним редактором проурядового видання Demokrata (“Демократ”) Андрашом Бенчіком поставили під сумнів повідомлення про масові вбивства та катування цивільних українців в Київській області, зокрема в Бучі.

“Боюся, але я задаю питання, не виключаючи, але все одно залишаючи за собою право подумати: ви впевнені, що це зробили росіяни?”, – заявив Байєр.

Він також підсумував, що нікому не вірить: найменше незалежним та західним ЗМІ, зовсім ні українському президенту та медіа, а “росіянам теж було важко в деяких питаннях”.

1

У своєму блозі 16 квітня Жолт Байєр знову згадує Україну в негативному плані. Він зазначив, що в той час, як Європейський Союз звинувачує у відсутності верховенства права в Угорщини, він підтримує Україну, де нібито на вулицях відбувається самосуд – “людей, яких вважають злодіями, зв’язують на вулицях, б’ють, а потім там і залишають”.

2

4 травня Байєр пояснив чому Угорщина не поставляє зброю в Україну. Він розмістив посилання на новину про те, що російська ракета прилетіла на Закарпаття, у гірський Воловець.

“Тому ми і не відправляємо зброю в Україну. Це не дуже складно, я думаю, це розуміє навіть вітчизняна опозиція, їм просто байдуже, бо вони зрадники. І вони такими завжди були”.

3

20 травня Жолт Байєр відреагував вже на заяву голови українського РНБО Олексія Данилова про те, що Віктор Орбан заздалегідь знав про російське вторгнення України і очікував, що матиме змогу отримати певні території.

Жолт Байєр прокоментував ці заяви у своєму блозі так:

“Ідеш і ти до бісової матері, український *** нацист!”

Окрім цього Байєр з перших днів війни в Україні регулярно розміщував у своєму блозі приклади відвертої російської пропаганди та дезінформації про “звірства українських нацистів”, які нібито власноруч розстрілюють мирних співгромадян та обстрілюють будинки та об’єкти, порівнював русофобію в Європі з переслідуванням євреїв нацистським режимом тощо.

Згодом Байєр таки визнав, що поширив у своєму блозі кілька фальшивих матеріалів російської військової пропаганди, однак він лише частково визнав, що припустився помилки. Зокрема він написав, що “після революції 2014 року, за фінансування США” українські нацисти жорстоко нападали на росіян на сході України. За його словами, це не позбавляє відповідальності Путіна, але він не вірить у “білосніжних українців”.

“І я все ще переконаний, що українська пропаганда принаймні настільки ж інтенсивна, як і російська”, – зазначив Байєр.

4

Подібних прикладів багато. Слід зазначити, що задовго до російського вторгнення в Україну “головний пропагандист” Орбана у подібній тональності регулярно виступав й проти угорської опозиції, представників ЛГБТ тощо.

Звісно, вислови Байєра можна сприймати лише як його особисті думки. Однак не слід забувати й те, що він один із засновників і почесний член партії Fidesz (має партійний квиток №5), нагороджений найвищою державною нагородою “Лицарський хрест”, а також подібною “лицарською” в якості журналіста. Враховуючи його присутність на закритих зборах партійців Орбана можна зробити висновок, що Байєр все-таки частково висловлює й думки угорського уряду. На жаль, часто дуже руйнівного характеру, що абсолютно не сприяє налагодженню нормальних конструктивних відносин між Угорщиною та Україною.

Нагадаємо, 24 травня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про надзвичайний стан “через війну в Україні”. Таке несподіване рішення голови угорського уряду викликало неоднозначну реакцію суспільства не лише в Угорщині, а насамперед в Україні. Утім, на думку деяких угорських ЗМІ, надзвичайний стан, навіть з приставкою “воєнний” – це спроба Орбана в ручному режимі врятувати економіку країни від інфляції.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі