fbpx
11 Травня, 2025

Угорські шпигуни на Закарпатті, «Проект 2025» для ЄС від Орбана, любов словаків до дезінформації та Молдова в ЄС без Придністров’я – важливе у сусідів минулого тижня

Угорські шпигуни на Закарпатті, «Проект 2025» для ЄС від Орбана, любов словаків до дезінформації та Молдова в ЄС без Придністров’я – важливе у сусідів минулого тижня

Україна та Угорщина обмінялись висланням дипломатів через викриття агентів угорської розвідки на Закарпатті, Орбан прагне перетворити ЄС на зручну для себе Співдружність, словаки досі вірять у путінську пропаганду, польські перевізники та радикали готові знову блокувати кордон з Україною, фаворит президентських виборів у Румунії хоче змінити курс країни, а ЄС готова прийняти Молдову без Придністров’я.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 5 по 11 травня 2025 року.

 

80 Years Of The End Of The War
Карикатура: Marian Kamensky / caglecartoons.com

 

1746777644 Temp Fojmfb Cover@4x
Фото: скріншот відео СБУ

Угорщина призупинила діалог з Україною щодо прав меншин через шпигунський скандал

Угорщина несподівано призупинила консультації з Україною щодо прав національних меншин. За інформацією Міністерства юстиції України, переговори, заплановані на 12 травня, були відкладені угорською стороною. Метою переговорів було ознайомлення з 11 рекомендаціями Угорщини, спрямованими на забезпечення прав угорської меншини на Закарпатті.

Віцепрем’єрка з євроінтеграції-Міністерка юстиції Ольга Стефанішина відреагувала на перенесення Угорщиною консультацій щодо нацменшин.

«Вважаю, що діалог має бути продовжений», – заявила посадовиця.

Напруженість між двома країнами загострилася після того, як Служба безпеки України 9 травня оголосила про викриття мережі агентів угорської військової розвідки, що діяла на Закарпатті. Було затримано двох колишніх українських військовослужбовців, підозрюваних у зборі конфіденційної військової інформації для Угорщини. За даними СБУ, мережа контролювалася офіцером угорської військової розвідки.

У відповідь Угорщина вислала двох українських дипломатів, на що Київ відповів висланням двох угорських. Міністр закордонних справ Пийтер Сіярто назвав українські звинувачення «пропагандою» та заперечив наявність будь-якої офіційної інформації про цю справу.

У п’ятницю угорський Антитерористичний центр TEK провів видовищну операцію в центрі Будапешта, під час якої було заарештовано громадянина України, а Національне управління у справах іноземців заборонило йому в’їзд та перебування в країні нібито за шпигунство. В угорському уряді, який поширив відео затримання, зазначили, що чоловік «працював під дипломатичним прикриттям, але його офіційний статус зараз припинено».

 

Morawiecki Orban Mcc Ordo Iuris
Матеуш Моравецький та Віктор Орбан. Фото: Zoltán Fischer / Hungarian PM’s Office)

Перетворити ЄС на Європейське співтовариство націй: як Орбан хоче «перезавантажити» Європу

Найвпливовіший аналітичний центр адміністрації Трампа, The Heritage Foundation, який розробив ключовий план на його другий термін, у березні 2025 року провів зустріч у Вашингтоні, щоб розглянути пропозиції щодо трансформації Європейського Союзу. The Heritage Foundation зібрав представників жорстких європейських консервативних груп, щоб почути, як вони збираються переглянути нинішні структури ЄС.

«Закритий семінар» включав дебати щодо нового документа, підготовленого лобістськими групами MCC (Угорська колегія Матіаса Корвіна) та Ordo Iuris (польський Інститут правової культури) під назвою: «Велике перезавантаження: відновлення суверенітету держав-членів у 21 столітті». У документі пропонується ліквідувати Європейську комісію та Європейський суд. У ньому стверджується, що «ЄС перетворюється на квазіфедеративну державу, обмежуючи національні повноваження щодо прийняття рішень» та нав’язуючи «ідеологічно мотивовану політику державам-членам без будь-якого мандату». Згідно з планом, ЄС перестане функціонувати у своєму нинішньому вигляді та натомість буде перейменовано на Європейське співтовариство націй (ЄСН).

Mathias Corvinus Collegium (MCC) – елітна освітньо-аналітична інституція, що фінансується урядом Угорщини. Після 2020 року MCC отримала майже половину пакету акцій OTP Bank, 10% в угорській нафтовій компанії MOL, 10% у фармацевтичній фірмі Gedeon Richter, а також $462 млн готівкою та $9 млн нерухомістю. У 2023 році MCC отримала 50 млн євро дивідендів від MOL, що зробило її одним із найзаможніших think tank’ів Європи.

Через публічні форуми й закулісну співпрацю MCC просуває ідеї національного суверенітету, традиційних цінностей і скепсису щодо євроінтеграції — що повністю збігається з політикою уряду Орбана. У Польщі МСС співпрацює в питанні «культурної контрреволюції» з християнсько-консервативною організацією Ordo Iuris, яка має тісні зв’язки з польською правою опозиційною партією «Право і справедливість». А в США — з Heritage Foundation через «Project 2025» (проект з радикального скорочення уряду США).

 

Z31836587ihr,a Demonstrator Holds A Slovak Flag Near A Projecti
Фото: Radovan Stoklasa / REUTERS

Майже половина словаків вірить у російську дезінформацію про Україну

Росія була вимушена вторгнутись в Україну, щоб захистити російськомовне населення від геноциду з боку режиму Зеленського — так стверджує кремлівська пропагандистська машина. І майже половина словаків у це вірить.

Ексклюзивне опитування, проведене агентством Focus та аналітичним центром Globsec для міжнародного проєкту Eastern Frontier Initiative (TEFI), показує, що 44% словаків приймають цей дезінформаційний наратив. Лише 39% вважають протилежне. Також майже половина словаків вважає, що Європейська комісія переслідує певні уряди за їхні політичні погляди. Натомість 41% не поділяє цієї думки. В Угорщині ж лише 30% угорців відповіли «так» — на 14% менше, ніж у Словаччині.

Аналогічне опитування було проведено в Угорщині, Польщі та Румунії. З цих чотирьох країн Словаччина виявилася найбільш схильною до конспірологічних теорій.

 

Image 1746555184
Фото: lukow24.pl

Польські перевізники під проводом націоналістів готові знову блокувати кордон з Україною

Польські перевізники готуються знову блокувати кордон з Україною в пункті пропуску «Дорогуськ-Ягодин». Про це повідомив Комітет захисту транспортних перевізників та роботодавців Польщі.

«Акція протесту проводитиметься на найбільшому пункті пропуску на кордоні з Україною — у Дорогуську. Ми розчаровані відсутністю дій з боку польського уряду, тому протестом ми хочемо відновити баланс на транспортному ринку, який було порушено після скасування дозволів для українських перевізників», – зазначили в організації.

Організатором протесту є власник логістичної компанії Rafał Mekler Transport та голова люблінського осередку антиукраїнської партії «Конфедерація» Рафал Меклер.

«Через наплив перевізників з України, які витісняють польських перевізників із двосторонніх перевезень (Польща-ЄС), а також всередині ЄС, у зв’язку з багатоденним затримуванням польських вантажівок з боку України, я подав заявку на проведення акції протесту на автодорозі, що веде до пункту пропуску в Дорогуську», – написав Меклер.

Початок протесту заплановано на 12 травня, однак дозволу місцева влада не надала. Меклер заявив, що вони готові оскаржувати заборону зібрання у суді.

 

 

Reactions After Re Run Of The First Round Of Presidential Elections In Romania
Джордже Сіміон. Фото: Robert Ghement / EPA-EFE

Фаворит президентських виборів у Румунії заявив, що не надсилатиме військову допомогу Україні

Кандидат у президенти Румунії Джордже Сіміон заявив, що не підтримуватиме відправку більшої кількості військової допомоги до України, але дотримуватиметься будь-яких рішень, прийнятих президентом США Дональдом Трампом.

Лідер ультраправого «Альянсу єдності Румунії» (AUR) має всі шанси перемогти на президентських виборах у Румунії, отримавши 40% голосів у першому турі минулої неділі. Перемога Сіміона в завершальному турі за прогнозами аналітиків може різко змінити курс Румунії та віддалити її від проєвропейського напрямку.

Хоча Сіміон і засуджує агресію Росії, він дуже критично ставиться до України.

«У нас є свої проблеми з українцями, бо вони багато в чому поводяться як росіяни»,сказав Сіміон, стверджуючи, що Україна не поважає права румунської меншини країни на доступ до шкіл чи церков. –«Тож перше, що я маю зробити, це вирішити ці проблеми з українською стороною, бо ми, як румуни, зробили великий внесок у воєнні зусилля».

 

Screenshot 2025 04 24 At 18.41.59 2048x1141
Кая Каллас. Фото: NewsMaker.md

Молдова може вступити до ЄС без Придністров’я

Глава дипломатії ЄС Кая Каллас заявила, що придністровське питання не може перешкодити Молдові вступити до ЄС. При цьому Каллас наголосила на спробах Росії використати ситуацію з невизнаним Придністров’ям на свою користь, закликала цьому протистояти і «бути готовими захищатися».

За словами Каллас, для Євросоюзу подібні територіальні проблеми не новина. Тому Молдова може приєднатися до ЄС без непідконтрольної Кишиневу території, а потім розв’язувати питання реінтеграції.

«У ЄС вже є країни з подібними проблемами, і це не стало на заваді вступу. І не може стати, бо інакше наші супротивники отримають сигнал: можна створити конфлікт і заблокувати небажані для себе альянси. Це неправильний сигнал», – запевнила вона.

 

Infopost.Media

Коментарі