30 Листопада, 2022

Острівець демократії: як Молдова випередила Угорщину, Польщу та Україну у рейтингу демократичних країн Європи

Острівець демократії: як Молдова випередила Угорщину, Польщу та Україну у рейтингу демократичних країн Європи

Рівень демократії у частині країн Центральної Європи знизився, зокрема в Угорщині та Польщі. Натомість Молдова, попри перспективу економічної та політичної кризи стала «острівцем демократії» у Європі. Про це йдеться у звіті Global State of Democracy за 2021 рік, опублікованому Міжнародним інститутом демократії та допомоги у виборах (IDEA).

Загалом 13 країн Східної Європи покращили свої показники в Індексу демократії у 2021 році, причому одне з найбільше покращень зафіксували у Молдові. Одинадцять країн зазнали погіршення своїх показників. Трійка лідерів демократичних режимів складається з Естонії, Чеської республіки та Словенії, однак і вони увійшли до категорії країн із «порушеною демократією».

55838294 1006

Акція у Молдові на підтримку дострокових парламентських виборів у 2020 році / Фото: dw.com

За даними дослідників, у регіоні досі немає «повноцінних демократій»: з 28 країн є 16 «демократичних держав» (включаючи східні країни-члени ЄС та більшість західних Балкан), чотири «гібридні режими» (Вірменія, Боснія і Герцеговина, Грузія та Україна), а також вісім «авторитарних режимів» – Азербайджан, Білорусь, Росія та всі держави Центральної Азії.

Молдова під російським тиском, але з демократією

Протягом минулого року три країни (Молдова, Чорногорія та Північна Македонія) зареєстрували значне покращення та були переведені з «гібридних режимів» на «демократії з недоліками».

За словами генерального секретаря IDEA Кевіна Касас-Замори, у світлі нападу Росії західні держави безпрецедентно об’єдналися навколо демократичних цінностей. Особливо він підкреслив ріст рейтингу Молдови, зайваживши, однак, що перспективи на майбутнє менш позитивні.

«Моє враження таке, що наступні кілька років будуть дуже важкими для демократій через політичні наслідки економічної кризи», — сказав він.

Молдова піднялася на 69 місце в глобальному рейтингу з 80 місця у 2020 році. Це відбулося завдяки покращенню функціонування уряду та участі в політичному житті. У липні 2021 року в Молдові відбулися позачергові парламентські вибори, результатом яких стала переважна перемога реформістської та проєвропейської Партії дії та солідарності (PAS), що свідчило про покращення перспектив проведення реформ та політичної стабільності. Вибори відзначилися високою явкою виборців, що свідчить про підвищення довіри до політичної системи.

Молдова

Попри існування ключових проблем, які загрожують успішній євроінтеграції Молдови, як, наприклад корупція, країна зараз входить до списку з 25 країн світу в таких сферах як соціальні права та рівність або доброчесність ЗМІ.

Це попри невизначений статус Придністров’я, постійний тиск Росії на енергетичну систему Молдови та активні рухи проросійських політичних сил, налаштованих проти влади, зокрема партії олігарха Ілана Шора.

Зіпсовані стосунки Польщі та Угорщини Віктора Орбана

Дещо знизилися показники Угорщини та Польщі. Угорщина, рейтинг демократії якої постійно знижувався після першого Індексу демократії у 2006 році, ухвалила нові конституційні поправки в грудні 2020 року, як стосуються різних питань, таких як сексуальна освіта дітей. Поправки були прийняті без публічних консультацій в умовах надзвичайного стану в країні.

Польща ж у вересні 2021 року вперше з комуністичних часів оголосила надзвичайний стан, щоб стримати незаконний перетин кордону з Білорусі, встановивши зону відчуження для утримання мігрантів, одночасно обмеживши доступ журналістів та гуманітарних неурядових організацій.

Fifty Thousand Protest In Warsaw Against New Government And President

Марш «Громадяни за демократію» у Варшаві 2015 року / Фото: democratic-erosion.com

Однак, попри спільні амбіції протистояти правовій політиці Євросоюзу, Угорщина та Польща зараз опинилися у «все більш токсичних відносинах». До прикладу, Польща виказала невдоволення кроками Орбана стосовно вето на пакет допомоги ЄС для України в розмірі 18 мільярдів євро та глобальної угоди щодо мінімального податку на корпорації. Такими рішеннями Угорщина намагається чинити тиск на Європейську комісію для зняття обмежень через те саме зниження рівня демократії.

Це вказує на зміну альянсів усередині ЄС, спровоковану початком війни, яка точиться біля кордонів блоку вже понад дев’ять місяців. Якщо, наприклад, новий уряд Італії може виказувати симпатії в сторону уряду Віктора Орбана, то Польща може піти в протилежному напрямку. У довгостроковій перспективі це може зробити Орбана більш ізольованим, коли він намагатиметься протистояти Брюсселю.

16913471589 1347b8fa6d K

Протест уряду Орбана, жовтень 2014 р. / Фото: globalchallenges.ch

Рішення Польщі щодо вектора руху може бути прийняте невдовзі — після голосування в Європарламенті за заморожування додаткових коштів ЄС для Угорщини.

Україна у рейтингу демократії

Оцінка України зазнала найрізкішого зниження серед аналізованих країн Європи у цій категорії. Тепер Україна ділить 86 місце з Мексикою у глобальному рейтингу, впавши з 79 місця в 2020 році.

Оцінка України знизилася частково через посилення напруженості з Росією минулого року. Функціонування уряду в умовах прямої військової загрози зазвичай обмежує демократичні процеси на користь централізацї влади в руках виконавчої влади та апарату безпеки або військового апарату з метою гарантування громадської безпеки.

Крім того в Україні у 2021 році військові відгравали більш помітну роль і мали більший вплив на прийняття політичних рішень, а політика уряду також стала менш прозорою.

***

Загальним висновном звіту Global State of Democracy є те, що загалом демократії в усьому світі відступають, а авторитарні режими стають більш репресивними з початком глобальної економічної кризи. Якість демократії стагнує, а такі члени ЄС як Угорщина та Польща є одними з тих, хто страждає від «гострої та навмисної ерозії демократії».

За останні шість років кількість країн, які рухаються до авторитаризму, більш ніж удвічі перевищує кількість країн, які рухаються до демократії.

Висновки міжурядової організації IDEA базуються на аналізі 173 країн і їхніх демократичних тенденцій.

 

InfoPost.Media за матеріалами Politico


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі