fbpx
01 Березня, 2023

Румунія закриє російський культурний центр. Де ще поряд з Україною працюють осередки країни-агресора?

Румунія закриє російський культурний центр. Де ще поряд з Україною працюють осередки країни-агресора?

Румунія вирішила припинити діяльність російського центру культури і науки у Бухаресті. У румунському МЗС зазначили, що цей осередок перетворився на інструмент пропаганди, дезінформації та виправдання воєнних злочинів РФ в Україні.

Натомість подібні організації продовжують офіційно існувати в інших столицях колишнього так званого Варшавського договору — у Будапешті, Братиславі та Варшаві. Діяльність деяких з них обмежена, але мова поки що не йде про повну ліквідацію або закриття. Однак очевидно, що для цього необхідний був прецедент, який і стався у столиці Румунії.

Csm Haus Aussen 08d1c6b142

Фото: dpa | Jörg Carstensen

21 лютого 2023 року МЗС Румунії викликало російського посла, якому повідомили, що країна вирішила припинити діяльність російського Центру культури і науки в Бухаресті.

За що і коли закриють російський центр

У румунському міністерстві зазначили, що російський центр «свідомо брав участь у діях з метою спотворення реальності та історичної правди на рівні румунської громадської думки» і відповідних діях, які «посилилися» після початку російського вторгнення в Україну.

Російському послу нагадали про неодноразові ситуації, коли Центр навмисно брав участь у акціях, де маніпулював та негативно впливав на громадську думку.

«Останнім часом, а саме після розв’язання Російською Федерацією загарбницької війни проти України, ці зриви посилилися та набули нових акцентів, особливо гостроти. Своїми діями Центр безповоротно відійшов від своїх природних цілей зміцнення культурних зв’язків і, на жаль, перетворився на інструмент пропаганди, дезінформації та виправдання військових злочинів Російської Федерації в Україні. Держсекретар із стратегічних питань передав рішуче несхвалення румунською стороною постійних спроб російської сторони здійснювати гібридні атаки та дезінформацію, навмисне маніпулювання реальністю та закликав відмовитися від подібних практик», – йдеться у повідомленні Міністерства закордонних справ Румунії.

Щоправда, планують закрити російський центр в Бухаресті ще не скоро.

Діяльність організації планують призупинити «найпізніше до 20 серпня 2023 року, до якого мають бути завершені адміністративні процедури, пов’язані з цим заходом».

Російський центр культури і науки в Бухаресті був створений на основі угоди між урядами Румунії та Російської Федерації, що була підписана у Москві 9 липня 2013 року. Відкрили його 15 травня 2015 року на бульварі Ласкара Катарджіу.

Чим займаються російські культурні центри по всьому світу

Так званими Російськими культурними центрами займається орган виконавчої влади РФ — Федеральне агентство «Росспівробітництво» («Россотрудничество»).

Росспівробітництво – це скорочене найменування «Федерального агентства у справах СНД, співвітчизників, які проживають за кордоном, та міжнародного гуманітарного співробітництва». Його представництва мають єдину назву «Російський дім» або «Російський центр науки і культури» (РЦНК). Діяльність «Росспівробітництва» та його закордонних установ спрямована на реалізацію державної політики міжнародного гуманітарного співробітництва, сприяння поширенню за кордоном об’єктивного уявлення про сучасну Росію (принаймні так зазначено на ресурсах установи).

«Росспівробітництво» презентоване у 81 країні світу 96 представництвами: 72 російських центру науки та культури в 62 країнах, 24 представники агентства у складі посольств в 22 країнах.

Утім відомо, що підрозділи Росспівробітництва використовуються Службою зовнішньої розвідки РФ та ФСБ як резидентури, хоча існування та діяльність їх офіційно заперечується та приховується.

Csm Rhaus 3555

Фото: dpa | Christophe Gateau

Утім мережа цих «центрів російської культури» досі, навіть після річниці вторгнення РФ в Україну, діє в багатьох країнах Європи. Наприклад, сайт «Русский дом в Праге» повідомляє, що тут регулярно відбуваються якісь події.

Так 21 лютого за підтримки Російського дому у Празі відбулася зустріч, присвячена Міжнародному дню рідної мови та фестиваль «Лукомор’я». Також всіх охочих запрошують на спектакль «Лихо від розуму», показ фільму «Берестяні листи у майбутнє», лекцію-концерт до 150-річчя Федора Шаляпіна чи майстер-клас із виготовлення іграшки-оберега – птаха з джуту у рамках «Днів російської культури».

Однак насправді вся ця культурна діяльність успішно сусідить з відвертою пропагандою. Так ще у березні минулого року празький РЦНК опублікував на своїх сторінках у соцмережах кілька пропагандистських роликів. У тому числі випуск передачі «Бесогон-ТВ» Микити Міхалкова, в якому під соусом «українські нацисти, Зеленський – клоун, США у всьому винні, Україна хотіла напасти першою, нам не залишили вибору» виправдовується російське вторгнення в Україну.

Крім того, празький РЦНК рекомендував підписатися на Телеграм-канал «Війна з фейками», де під виглядом боротьби з дезінформацією поширюється потрібна Кремлю повістка, і публікував ролик про «Крим, що похорошів за 8 років».

Восени 2022 року «Росспівробітництво» оголосило про відкриття у своїх представництвах у Європі пунктів обігріву для європейців, які нібито замерзають. Акція з явним знущальним підтекстом отримала назву «З Росії із теплом».

«Нагадуємо, що «Російські будинки» поза політикою», – йдеться у повідомленні організації. Насправді це твердження виглядає як глум.

Утім існує думка, що культурна та наукова діяльність Росспівробітництва є лише прикриттям для досягнення цілей гібридної війни, яку Росія веде проти Європи з 2014 року.

«Руський мір» в Угорщині, Польщі та Словаччині

Подібний «Русский дом» діє і у Будапешті. Зокрема тут у лютому 2023 року показують в одному з кінотеатрів (за сприяння «Російського культурного центру») фільм «Чебурашка», влаштовують імпрези та вистави.

Тим часом на сторінці у соцмережі «Русский дом в Братиславе» регулярно розміщають «важливі новини». Наприклад, про виступ Володимира Путіна із посланням Федеральним зборам Російської Федерації 21 лютого.

«Окрема увага була приділена розвитку культурної сфери, у тому числі у рамках відродження мирного життя на Донбасі», – йдеться у повідомленні. І додають, що також Володимир Путін підкреслив, що «Росія вміє дружити та тримати своє слово, вона нікого не підведе та завжди підтримає у скрутній ситуації, як допомагала і західним країнам під час пандемії».

Також зазначається, що «у 2023 році влада Луганської Народної Республіки планує відновити понад 1,7 тис. соцоб’єктів» тощо.

«Русский центр Европейского фонда славянской письменности и культуры» було відкрито у Братиславі 30 березня 2016 року. А у січні 2021 року у столиці Словаччини відкрився ще й «Российский центр науки и культуры» (РЦНК).

«Клуб любителів російської мови «Weekendy z Rosyjskim» завершив свій черговий сезон. У грудні минулого року ми провели Різдвяну зустріч, підбили підсумки важкого бурхливого 2022 року, від щирого серця подякували один одному за розуміння та любов до російської мови та російської культури «всім чортам на зло».

У цьому році ми вирішили зробити перерву в наших зустрічах, поки міжнародна обстановка нормалізується і нам не доведеться боятися «важких» тем», – зазначає на своїх сторінках STOWARZYSZENIE RUSSKIJ DOM, що діє у Варшаві.

«Російський центр науки і культури у Варшаві» діє з листопада 1962 року, а з жовтня 2005 року займає частину будівлі Торгового представництва Російської Федерації в Польщі на вул. Belwederska 25, в центральному районі Варшави.

Натомість польська влада теж намагається розірвати всі можливі зв’язки з Росією.

Так у Гданську російський культурний центр закрився, бо поляки не продовжили оренду. У польській столиці робота «Росспівробітництва» також утруднена. Діяльність відділення фактично звелася до проведення курсів російської мови та лише деяких періодичних заходів.

Розрив культурних зв’язків між росією та Польщею відбувається за ініціативою польської сторони. Росія виступає проти цього, оскільки культурні зв’язки «не повинні мати відношення до політики».

Як Росія експортує свою культуру до Німеччини

А один з найбільших представництв «Росспівробітництва» в Європі наразі знаходиться у Берліні. Це так званий «Российский дом науки и культуры» (Russisches Haus in Berlin) на Фрідріхштрассе.

Слід зазначити, що з 21 липня 2022 року агентство «Россотрудничество» знаходиться в списку санкцій ЄС. Юридичний журнал Legal Tribune Online робить висновок, що продовження роботи «Русского дома» в Берліні порушує санкції ЄС.

«Російський дім» у Берліні фактично потрапив під санкції, але безперешкодно здійснює прокремлівську культурно-пропагандистську програму. Берлінська влада не робить нічого, що суперечить правовій ситуації», – зазначає аналітик Патрік Хайнеманн.

Німецькі критики Кремля вважають експорт російської культури однією з найважливіших пропагандистських знарядь Москви. І загарбницька війна проти України також не відображена в календарі подій закладу.

«Навпаки, дослідження берлінського журналіста Пітера Альтхауса показало, що тамтешній кінотеатр також показує пропагандистські постановки мовника RT (Russia Today), який було закрито в Європейському Союзі, в якому українців очорнюють як нацистів – це слугує легітимізації незаконних дій Росії та її нападу, що порушує міжнародне право».

Аналітик зазначає, що німецька влада поки що не може закрити центр російської пропаганди через юридичні колізії. Утім вважає таку ситуацію ненормальною.

«Разом із європейськими партнерами Німеччина прийняла рішення про широкі санкції для протидії (російської) агресії. Але на очах непрацездатної берлінської адміністрації навіть така санкційна установа, як Російський дім, може запросто продовжувати працювати, як і раніше. Кремлівська пропаганда в центрі столиці – поки російські війська бомбардують українських мирних жителів», – зазначає Патрік Хайнеманн.

Утім лише у січні 2023 року прокуратура Берліна таки розпочала розслідування щодо «Русского дома» – представництва російської державної організації «Россотрудничество» в столиці Німеччини на предмет того, чи порушила її діяльність законодавство про зовнішню торгівлю.

Про це, як повідомляє «Європейська правда», агенції DPA в п’ятницю повідомив речник берлінських правоохоронних органів Себастьян Блюхер.

Csm Proteste2 97003506bf

Фото: ZUMAPRESS.com | Michael Kuenne

Скаргу на російську організацію подав колишній політик партії «Зелені» Фолькер Бек. Він розповів DPA, що «Русский дом» здійснює в Німеччині кремлівську пропаганду, в той час, як люди щодня гинуть на війні в Україні. Також він закликав розслідувати дії влади Берліна щодо дотримання санкцій, адже «Россотрудничество» підпадає під обмежувальні заходи ЄС.

Українська громада в Берліні вже давно протестує проти того, що «Русский дом» залишається відкритим, попри агресивну війну Росії.

 

InfoPost.Media

 

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі