fbpx
09 Січня, 2023

У Словаччині через соцмережі лякають фейком про мобілізацію. Пояснюємо, хто його вигадав і до чого тут Росія

У Словаччині через соцмережі лякають фейком про мобілізацію. Пояснюємо, хто його вигадав і до чого тут Росія

У Словаччині поширилась паніка в соцмережах серед частини населення через нібито мобілізацію словаків на війну. Таку інформацію оприлюднив відомий сайт з фейковими новинами Bádateľ.

Повідомлення про те, що в Словаччині мають відбутися комплексні мобілізаційні навчання, дезінформаційний ресурс опублікував у своєму Facebook-аккаунті.

«Ми отримали інформацію, що районне управління в Банській Бистриці (і, ймовірно, також інші районні управління) отримало завдання провести «Комплексні навчання з виконання завдань після оголошення воєнного стану та наказів про мобілізацію збройних сил Словацької Республіки», – пишуть автори сайту з посиланням на офіційні документи, оприлюднені на сайті МВС.

5600933

Зокрема про те, що вже нібито сформовано 25 завдань щодо списків осіб, які підлягають проходженню позачергової та альтернативної служби тощо.

Спростування поліції

Однак у словацькій поліції одразу спростували це і стверджують, що такі «мобілізаційні навчання … організовують двічі на рік. Вони не мають стосунку до війни в Україні, вони стосуються перевірки обороноздатності Словацької Республіки, але наші патріоти це точно знають».

«До практичної частини залучені лише професійні військові. Справа завжди стосується лише окремих підрозділів, а не всіх, як стверджує Bádateľ», – додали у поліції.

За даними поліції, фейк про нібито мобілізацію у Словаччині є новою дезінформаційною тезою прокремлівської пропаганди. Він характеризується спробою викликати паніку в країнах, які підтримують Україну, щодо можливого втягнення у військовий конфлікт на основі брехні про масову мобілізацію. Також його розповсюджують з метою загального інформаційного хаосу та недовіри до силових структур серед населення.

«Прокремлівська пропаганда в першу чергу використовує соціальну мережу Telegram і її місцеві проксі-канали для імпорту маніпуляцій, призначених для іноземної аудиторії», – заявили в поліції Словаччини, підкресливши, що в країні не готується мобілізація. – «Завдяки членству в НАТО ми перебуваємо під захистом його держав-членів. Президент США Байден сказав, що будь-яка атака на державу-члена НАТО буде атакою проти всіх і не залишиться без відповіді».

На момент написання публікації пост на сторінці Bádateľ у Facebook набрав понад 1000 поширень, майже 500 вподобань та більше ніж 800 коментарів.

Що таке Bádateľ

Сайт badatel.net входить до списку сумнівних майданчиків поширення анонімного контенту, складеним громадським об’єднанням Konspirátori.sk. Власне сайт поширює публікації псевдомедичного спрямування, наприклад, що рак можна вилікувати замороженими лимонами, овочевими соками, кульбабою, коноплями або позитивними емоціями. Facebook-сторінка ресурсу присвячена маніпуляціям ширшого спектру — зокрема економічним та політичним.

Bádatel  у рейтингу маніпуляційних сайтів посідає 10 місце серед приблизно 200 ресурсів та має чи не максимальну оцінку – 9,6 з 10.

За даними сервісу Similarweb сайт відвідують 195,9 тис. людей на місяць, при чому трафік badatel.net зріс на 3,34% порівняно з минулим місяцем.

Screenshot 15

Аудиторія сайту на майже 86% складається зі словацьких відвідувачів віком 25-44 роки. Решта відвідувачів — з Чехії, Угорщини та Австралії.

У грудні 2021 року автори сайту стверджували, що видання заблоковане «тоталітарним режимом Словаччини». Однак, за даними видання DennikN, у владі Словаччини спростували блокування, провайдери інтернет-з’єднання також це виключили.

Проти вебсайту Bádatel також порушено кримінальне провадження словацькою поліцією за медичну дезінформацію та поширення неправдивих повідомлень. Скаргу на нього також подав міністр охорони здоров’я Марек Крайчі (OĽaNO).

За даними розслідувачів, до володіння та керуванням сайтами Domáca želátě та Bádatel причетний бізнесмен із Пряшева Йозеф Бузго (Jozef Buzgo), який займається продажем харчових добавок через інтернет.

Наративи про Україну, які просуває Bádatel

Приховання воєнних злочинів Росії. Поховання у Ізюмі

Одна з наймасштабніших дезінформаційних кампаній, націлених на поширення російської пропаганди стало поширення інформації про нібито приховування словацькою поліцією правдивих даних щодо розкриття могил жертв війни в Ізюмі у вересні 2022 року. Тоді російські ЗМІ почали поширювати інформацію про те, що жертви, знайдені в тимчасових могилах в місті Ізюм, не були вбиті росіянами, оскільки дата на хрестах була 9.3.2022, коли, за їх повідомленням, російська армія ще не окупувала місто.

Ці повідомлення підхопили словацькі дезінформаційні ресурси та окремі діячі, зокрема й сторінка Bádatel, яка опублікувала кілька своїх, критичних до словацької поліції повідомлень на цю тему, в коментарях до яких поширювався пост акаунта Libor Mačuha (у підсумку набрав 1,3 тисячі поширень) із нібито спростуванням повідомлення поліції.

Screenshot 16

Нагнітання паніки. Ескалація війни і вбивство Зеленського

У червні 2022 року сайт Bádatel опублікував інформацію про транспортування військової техніки з Росії до України залізницею, що нібито свідчить про ескалацію бойових дій та швидку поразку України. На додаток редактори сайту з посиланням на радника США з національної безпеки Джейка Саллівана опублікували інформацію про нібито плани США… фізично усунути Володимира Зеленського.

Screenshot 17

На сторінці порталу у Facebook відповідна публікація зібрала 6,352 реакції через поширення за допомогою проросійських пабліків та сторінок.

Screenshot 18

Неефективність санкцій Заходу проти Росії

Словацькі дезінформаційні ресурси, у тому числі й Bádatel регулярно намагаються поставити під сумнів ефективність санкцій проти Росії для підриву дій Заходу. Подібні меседжі підхоплюють і політики, зокрема депутат Європарламенту Мілан Угрік називає санкції «самогубними» і намагається проштовхнути дезінформаційний наратив про те, що, вводячи їх, західні країни карають не Росію, а лише своїх громадян.

Screenshot 19

Чому Bádatel шкідливий для України

Раніше ми спробували з’ясувати чому з країн «Вишеградської четвірки» найбільш негативно до українських біженців ставляться словаки (згідно з дослідженням Globsec).

«Партійна політика є одним вирішальним фактором, який впливає на сприйняття людей, які тікають від війни. Виборці партій, які пропагують ворожу риторику проти біженців, значно частіше сприймають присутність українців негативно», — зазначає співавторка звіту Яна Казаз (Jana Kazaz), науковий співробітник Центру демократії та стійкості при GLOBSEC.

Такий несприятливий образ українців також більш поширений серед людей, які використовують особисті канали спілкування та соціальні мережі як джерело новин.

Останнє є джерелом для отримання інформації для понад 20% опитаних у всіх країнах Вишеградської четвірки та часто підсилює негативні повідомлення про українських біженців. При цьому, угорці найменше використовують особисте спілкування та соціальні медіа як джерела новин, тоді як словаки – найчастіше.

 

InfoPost.Media

 

* Цей матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі