fbpx
13 Квітня, 2022

Президентка Словаччини погодила кардинальну реформу вищої освіти: що варто знати українцям

Президентка Словаччини погодила кардинальну реформу вищої освіти: що варто знати українцям

Президентка Словаччини Зузана Чапутова підписала зміни до Закону про вищу освіту. Метою поправки є системна зміна в управлінні державними університетами з метою їх модернізації, щоб зробити процеси прийняття рішень більш гнучкими на рівні університетів і факультетів.

Про це TASR повідомив її речник Мартін Стрижинєц.

Зузана Чапутова

Зокрема, буде посилено спосіб призначення ректора, склад Опікунської ради університетів, формування професорсько-викладацького складу, повноважень Вченого Сенату Університету та Опікунської ради державних університетів шляхом посилення позицій ВНЗ.

Що зміниться?

Кандидатуру ректора обиратимуть виборчі збори, що складаються з членів Ради директорів, абсолютною більшістю голосів. Нововведенням є громадські слухання кандидатів на засіданні виборчих зборів. Член вченої ради або адміністративної ради університету не зможе балотуватися на посаду ректора під час виконання функції члена ради. Член Виконавчої ради Словацького агентства з акредитації вищої освіти зможе працювати не раніше ніж через три роки після закінчення членства агентства.

Декан факультету зможе обіймати посаду не більше двох термінів поспіль. Університет зможе в статуті визначити, що декан повинен обиратися, а не призначатися ректором. Університети також врегулюють умови звільнення декана, щоб не було “самовільного здійснення повноважень ректора щодо декана”.

Вчена рада затверджує бюджет державного університету з подальшим затвердженням його Опікунською радою. Також встановлено 45-денний термін, протягом яких Рада повинна обговорювати важливі стратегічні документи. Вважається, що це захисний механізм. Представництво студентів у вченій раді державного університету має становити одну третину.

Також буде відкориговано методику заміщення посад викладачів ВНЗ та посад професорів і доцентів. З метою підвищення якості освіти будуть підписуватися контракти між міністерством та відповідним університетом.

Як зміни в законі вплинуть на українців

Зміни також враховують ситуацію в Україні та значну кількість біженців у Словаччині. У випадку осіб, яким надано притулок, доказами досягнення необхідного рівня освіти стануть спеціальні тести або свідчення під присягою.

Також зміни до Закону про вищу освіту передбачають заснування спеціальних стипендій, які надаватиме міністерство у першочерговому порядку. Це стипендії для “кращих докторантів, кращих випускників, студентів топових університетів”. Також передбачено надання “спортивної” стипендії як особливої ​​форми заохочувальної стипендії.

Зміни набудуть чинності 25 квітня.

Як ми повідомляли, реформа вищої освіти викликала протест серед керівного складу кількох університетів та студентів. По всій Братиславі відбувалися масові акції протесту студентів, які виступали проти змін до Закону про вищу освіту.

 

 

InfoPost.Media

Фото: TASR


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі