Угорський прем’єр-міністр Пийтер Мадяр оголосив про намір внести зміни до конституції, щоб унеможливити збереження на посаді президента Тамаша Шуйока — ставленика Віктора Орбана, — який відмовився йти у відставку до встановленого урядом дедлайну 31 травня.
«Так само, як Орбан зрадив угорський народ, так і Тамаш Шуйок, якого він призначив, зрадив Угорську республіку», — заявив Мадяр у понеділок вранці перед палацом Шандора, офіційною резиденцією президента.
Прем’єр не уточнив журналістам, які саме готуються конституційні зміни. Однак він підкреслив, що йдеться не про персоналізований закон проти однієї особи, а про загальний механізм, який дасть можливість усувати з посад інших вищих посадовців. Адже дедлайн 31 травня Мадяр встановив не лише для Шуйока, а й для низки інших вищих посадовців, яких нова влада вважає пов’язаними з попереднім режимом. Серед них — президент Конституційного суду, 14 суддів установи, президент Верховного суду, голова Національного бюро з питань судоустрою, президент Національного органу з питань медіа і телекомунікацій та інші.
Мадяр також оголосив про намір надати громадянам більший вплив на обрання президента — зокрема, через запровадження прямих виборів глави держави, хоча й зазначив, що остаточне рішення обговорюватиметься з депутатами фракції.
На думку прем’єр-міністра, Шуйок фактично ігнорував свою конституційну роль гаранта єдності нації та демократичного функціонування держави.
Шуйок у свою чергу заявив, що його відставка «не вирішить конституційний конфлікт між державними інституціями по суті», натомість закликав до співпраці між президентом і урядом — навіть за умови політичних суперечностей. Він офіційно звернувся до Венеційської комісії з проханням надати оцінку ситуації, що склалася, схарактеризувавши її як «глибоко суперечливу конституційну ситуацію».
Шуйоку 70 років. Його офіційний термін повноважень за законом триває до 2029 року, і він наполягає на праві довести його до кінця.
Партія експрем’єра Угорщини Орбана «Фідес» засудила дії Мадяра як «неконституційний напад» на президента. Голова парламентської групи партії написав у Facebook, що примусове усунення президента республіки — це «практика диктатур, а не демократій»
Щодо попередників Шуйока, то всі вони зрештою залишили посаду передчасно: Пал Шміт пішов у відставку через плагіатний скандал, Янош Адер відбув два терміни, Каталін Новак покинула посаду через скандал із помилуванням педофіла — про резонансний прецедент відставки Новак Infopost.media писав детально. Усі вони, за словами Мадяра, обслуговували інтереси «Фідес», а не конституції.
Infopost.Media
Титульне фото: Peter Magyar / Facebook