fbpx
03 Квітня, 2023

Поставки європейської зброї для українського війська: що не так із «мирною» позицією Угорщини?

Поставки європейської зброї для українського війська: що не так із «мирною» позицією Угорщини?

В Угорщині придумали ще одну причину чому вона не бажає поставляти зброю для України.

20 березня 2023 року у Брюсселі країни-члени ЄС погодили надати Україні один мільйон артилерійських снарядів протягом року. Мова йшла в основному про артилерійські снаряди калібру 155 міліметрів. Підпис під документом поставили представники 17 європейських країн (Австрії, Бельгії, Греції, Естонії, Кіпру, Люксембургу, Мальти, Нідерландів, Німеччини, Португалії, Румунії, Словаччини, Фінляндії, Франції, Хорватії, Чехії, Швеції), а також Норвегії.

«Ми повинні забезпечити Україну боєприпасами швидко, у великих кількостях і якомога дешевше», – заявив Жозеп Боррель, представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки.

План загальною вартістю 2 млрд євро вдалося узгодити після тривалих суперечок, а також обійшовши позицію Угорщини. Остання погодилася не блокувати постачання боєприпасів для України, однак публічно заявила, що не надаватиме жодної військової допомоги для України. В тому числі й дозволу на транзит зброї.

 


На противагу Угорщині, дуже показово, що нейтральна держава Австрія, яка раніше відмовлялася постачати зброю, відійшла від принципів щодо нейтралітету та стала однією з держав-учасниць домовленості


 

Натомість міністр МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що Угорщина все ще не планує постачати зброю для України, оскільки «ми хочемо миру, ми не будемо брати участь у цій акції. У той же час ми не заважаємо іншим робити те, що вони хочуть».

За словами Сійярто угорський внесок (це приблизно 10 мільйонів євро) буде використано на інші «мирні» цілі, визначені в Європейській рамковій програмі миру, такі як стабільність Західних Балкан і скорочення міграції до Європейського Союзу.

Угорщина також відмовилася брати участь у спільній закупівлі боєприпасів для України.

«Угорщина також не братиме в цьому участі», – заявив міністр.

За його словами внесок Угорщини до цього фонду «також може бути використаний для загальних мирних цілей».

«Євросоюз планує підтримати поставки зброї для України на загальну суму два мільярди євро, але уряд Угорщини використовує і в цьому питанні інституцію конструктивного утримання», – сказав Сійярто.

Він зазначив, що проконсультувався з Жозепом Боррелем, Верховним представником із закордонних справ і політики безпеки Європейського Союзу.

Міністр закордонних справ Угорщини у своїй офіційній заяві зазначив, що коли Євросоюз офіційно веде перемовини з Україною про інтеграцію та майбутнє членство в ЄС, то «слід дати зрозуміти, що повага до прав громадян є одним із найосновніших європейських правил».

Сійрято назвав «неприйнятним», що в той час як понад 1300 шкіл і дитсадків в Угорщині прийняли українських дітей та учнів з числа біженців, «99 угорських початкових і середніх шкіл на Закарпатті опинилися під загрозою закриття з першого вересня». За словами Сійярто, це принципово вплине на ставлення уряду до євроінтеграції України.

Szijjarto Peter

Міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сіярто. Фото: Zoltán Máthé / MTI

Утім ще далі пішов міністр національної оборони Угорщини Кріштоф Салай-Бобровніцкі. Він також зазначив, що «позиція Угорщини тверда і не змінилася, уряд Угорщини все ще бажає припинення вогню та початку мирних переговорів як єдине рішення, яке веде до миру». Очевидно це така своєрідна мантра, яку мають повторювати всі угорські чиновники.

Міністр також додав, що поставки зброї в Україну нібито «не тільки не припинить, а й продовжить кровопролиття та можливість ескалації, відповідно Угорщина не вважає свою участь в ініціативі обов’язковою».

А найбільш цинічною стала наступна заява:

«Через війну розвиток збройних сил у всій Європі відбувається великими кроками, а також зріс попит на інвестиції в оборонну промисловість. У цьому відношенні позиція Угорщини є вигідною, оскільки одним із стовпів військової програми розвитку Угорщини є оновлення національної оборонної промисловості, у якій багато запланованих і вже розпочатих інвестицій можуть відіграти роль у спільних проектах ЄС».

Тобто твердження міністра оборони Угорщини можна зрозуміти наступним чином: Україна має залишитися без зброї і погодитись на будь-який мир з російським агресором. Натомість Угорщина має скористатися війною у сусідній країні та нарощувати свій військовий потенціал у цих сприятливих для неї умовах.

Ця вкрай цинічна заява не стала сенсаційною лише по одній причині – офіційну Угорщину та її урядовців не сприймають як надійних партнерів ні в Європі, ні, звичайно ж, в Україні.

«Невидимий транзит»: Зброя для України таки прямувала через Угорщину – це факт

Раніше Угорщина неодноразово заявляла, що не надаватиме навіть транзит своєю територією постачання зброї для України, оскільки нібито піклується про безпеку етнічних угорців на Закарпатті. Про це заявляв, зокрема, глава канцелярії прем’єр-міністра Угорщини Гергей Гуйяш. За його словами, якщо у військову допомогу Україні «втрутиться хоч одна держава-член НАТО, це стане початком Третьої світової війни».

Утім у липні минулого року заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Левенте Модьор під час зустрічі з міським головою Львова Андрієм Садовим несподівано заявив, що хоча Угорщина не постачатиме своєї зброї, проте треті країни можуть користуватися її територією для транзиту зброї в Україну.

«Ми вражені подіями, які тут відбуваються, ми дійсно співчуваємо вам. За останні 200 років ми з росією воювали тричі. Ці війни були не на життя, а на смерть. На відміну від багатьох західних партнерів, ми на собі відчули, що це таке протистояння цій величезній східній державі. При цьому сама Угорщина не постачатиме своєї зброї – це наша стратегічна позиція. Однак треті країни можуть користуватися нашою територією», – процитувала слова Модьора пресслужба Львівської міської ради.

Левенте Модьор

Заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Левенте Модьор. Фото: Роман Кайман / Львівська міська рада

Але вже наступного дня Угорщина заперечила зміну позиції щодо транзиту зброї в Україну. Офіційний Будапешт припустив, що слова Левенте Модьора «були неправильно витлумачені або певним чином неправильно зрозумілі». Про це повідомило угорське видання Index, яке надіслало відповідний запит до угорського МЗС.

«Позиція Угорщини щодо поставок зброї була чіткою від початку: ми не будемо надсилати в Україну солдатів чи зброю, і ми не дозволимо поставкам зброї перетинати угорсько-український кордон», – повідомив прес-секретар МЗС Угорщини Мате Пачолай.

Він наголосив, що поставки зброї нібито «становлять загрозу безпеки для території Закарпаття та загрожуватимуть безпеці угорського народу».

«Чому Львівська міськрада написала про зміну позиції Угорщини, поки не зрозуміло. Одне з можливих пояснень полягає в тому, що слова держсекретаря були неправильно витлумачені або певним чином неправильно зрозумілі», – резюмує видання.

Зазначимо, що у світовій практиці нерідко зустрічаються випадки, коли неправильний переклад призводив й до дипломатичних конфліктів. Однак, очевидно, не в цьому випадку.

Попри те, що команда Віктора Орбана та особисто угорський прем’єр продовжують наполягати, що забороняють транзит зброї для України через Угорщину, на практиці все інакше. Про це вже писав Infopost.media.

 

Читай також:

Зброя для України ішла через Угорщину. Це підтвердив екс-прем’єр Болгарії Петков

 

Мова йде про постачання зброї з Болгарії. Річ у тому, що болгарська зброя, яка йшла до України транзитом через Угорщину, не завозились в Україну через українсько-угорський кордон, тобто безпосередньо з Угорщини в Україну. А скоріш за все транспортувалася з Угорщини далі до Словаччини чи Польщі.

А така опція, відповідно, не заборонена угорським законодавством. Згідно з рішенням угорського уряду від 7 березня 2022 року, тобто на другий тиждень після російського вторгнення, офіційний Будапешт дозволяє транзит зброї для України через свою територію. Однак уряд не дозволяє її транзит безпосередньо через українсько-угорський кордон. Водночас безпосередньо через українсько-угорський кордон можуть транспортуватися нелетальні засоби.

 


Саме таке формулювання рішення дозволяє Віктору Орбану та його команді продовжувати наполягати, що вони «забороняють транзит зброї для України територією Угорщини, бо не хочуть наражати на небезпеку 150-тисячну угорську громаду Закарпаття». Це відверто риторика для внутрішньої аудиторії та, звісно ж, Кремля


 

Очевидно, що саме це і мав на увазі заступник міністра МЗС Угорщини Левенте Модьор – що зброя для України може йти транзитом територією Угорщини, хоч і не передаватися українській стороні через безпосередній міждержавний кордон.

А що ще не так із причинами відмови Угорщини у військовій допомозі Україні?

Попри всі намагання команди Віктора Орбана пояснити свої дії захистом угорців Закарпаття буквально з перших днів російського вторгнення це не так. Адже 3 травня 2022 року російська ракета влучила у підстанцію поблизу залізничного вокзалу міста Воловець на Закарпатті.

«Війна, яку розв’язала Росія ще ніколи не підходила так близько до угорського кордону, всього за 116 кілометрів», – так написали журналісти з видання Telex, які вирушили на Закарпаття, аби почути від місцевих мешканців як їхнє життя змінила ракетна атака. Серед їх співрозмовників були і місцеві угорці.

На жаль, навіть після обстрілу росіянами території Закарпаття уряд Угорщини стверджує, що «ухвалив правильне рішення» щодо зброї для України.

«Важливо зазначити, що ця атака свідчить про те, що ми прийняли правильне рішення, коли вирішили не відправляти зброю на війну», – заявив Томаш Менцер, державний секретар МЗС Угорщини.

Меседж цієї заяви також зрозуміти досить складно.

На жаль, спекуляція на темі «захисту закарпатських угорців» в уряді Угорщини триває. Тим паче, що слова Петера Сійярто про ймовірне закриття шкіл, де навчаються угорськомовні діти також не відповідає дійсності.

Кремлівські наративи щодо зброї для України – у боротьбі з угорською опозицією

Нещодавно в Угорщині озвучили нову причину чому вони продовжують відмовляти Україні у військовій допомозі. Озвучили її через видання Magyar Nemzet («Угорська нація») – практично офіційний рупор орбанівської партії Fidesz.

Йожеф Горват, радник з політики безпеки Центру фундаментальних прав, розповів виданню, що лише 40% зброї, яка надсилається в Україну, насправді потрапляє на фронт. Інша нібито «відправляється назад до Європи через різні мережі чорного ринку та потрапляє до рук різних організованих злочинних груп».

Горват посилається на неназвані ним американські джерела. І зазначає, що, наприклад, різні організовані злочинні угруповання Швеції вже мали змогу отримати з України автоматичну зброю та вибухівку.

«Попит на гармати, бойові броньовані машини та важкі кулемети різко зріс у кризових зонах світу, куди зброю не можна ввозити легально, оскільки розвинений світ усе це блокує. Все це намагається задовольнити організована злочинність. І це вже йдеться не про пістолети».

За словами угорського експерта, існує небезпека того, що організована злочинність або радикальні ісламістські організації в Європі можуть отримати доступ до зброї, вибухівки та військового обладнання, які можуть бути використані для організації терактів, що становлять серйозну загрозу для населення. Він додає, що в останні місяці були оприлюднені кадри, на яких видно появу протитанкових ракет з України в південній частині Балкан.

Натомість подібні публікації переслідують ще одну мету, окрім власне блокування поставок європейської зброї до України. Йдеться про те, що представник опозиційних партій, таких як Momentum чи Párbeszéd, навпаки – за поставки зброї для ЗСУ. А відповідно проти «мирного плану» Орбана.

Зокрема цитується Мартон Томпош, політик Momentum, який у своєму дописі у Facebook зазначив, що війна має тривати на лінії фронту, а припинення вогню означає заморожування нинішніх ліній фронту, відповідно п’ята частина території України разом з її жителями залишиться під контролем росіян.

«Ще один важливий момент: українці вже незліченну кількість разів говорили, що припинення вогню – в інтересах Путіна, тому що тоді він мав би час перестроїти ряди, краще навчити мобілізовані сили, а потім продовжити війну. Тобто оголошення про припинення вогню – саме в нинішній ситуації – в інтересах конкретно Путіна», – каже Мартон Томпош.

Давід Бедьо, представник партії Momentum в парламенті Угорщини також задає питання:

«Як можна воювати з росіянами, якщо українці не матимуть потрібної техніки та зброї?».

Раніше за відправку зброї та військових (в Україну) виступали представники Європарламенту від Угорщини Андраш Фекете-Дьйор та Каталін Чех.

Меседжі про «мирний шлях» просуваються і в інших країнах

На жаль, Угорщина не залишилася одинокою у своєму прагненні завершити війну «мирним шляхом» – Болгарія теж відмовляється постачати Україні зброю. Хоча насправді це позиція лише президента країни Румена Радева. Але угорські видання дають заголовки, що Болгарія нібито підтримала у цьому Угорщину.

«Болгарія не підтримує і не є учасником спільних закупівель для постачання боєприпасів в Україну. Проте ми будемо підтримувати європейські дипломатичні зусилля для відновлення миру. Поки при владі тимчасовий уряд, Болгарія не надаватиме Україні свої винищувачі, зенітно-ракетні комплекси, танки та інше», – цитує слова Радева Euronews.

Болгарія заявила, що не братиме участь у спільній програмі ЄС із закупівлі боєприпасів, а також не поставлятиме Україні винищувачі або танки. Президент Болгарії перебуває під величезним тиском з боку опозиційних партій, але політик заявив, що залишається на своїй позиції.

Румен Радев

Президент Болгарії Румен Радев. Фото: Peter Ganev/Reuters

Також повідомляється, що переважна більшість опитаних громадян Румунії також не підтримують допомогу Україні зброєю та боєприпасами у війні проти Росії, згідно з останнім опитуванням центру Avangarde на замовлення порталу G4Media.ro. Йдеться про 64% респондентів, які виступають «проти» надання зброї та 32%, які «за». Водночас 64% згодні з тим, що українським біженцям потрібно й надалі допомагати, а 31% це відкидає.

Що особливо цікавого в опитуванні, так це відповідь на запитання «Чи повинна Румунія надавати збройну допомогу Молдові у разі можливого нападу Росії?». Більшість респондентів – 47% – відповіли «ні», тоді як 39% відповіли «так». 10% респондентів не надали змістовної відповіді.

«Мирні» наративи Угорщини в ООН

В той же час Угорщина продовжує просувати свої наративи і закликати до миру. Вчергове це зробив глава угорського МЗС Петер Сійярто у середу, 29 березня, в Женеві на форумі Європейської економічної комісії ООН.

Він повідомив, що «Європа сьогодні стикається з безпрецедентними викликами, на кону наша безпека та конкурентоспроможність».

«Всі платять ціну війни в Україні, ціни на продовольство та енергоносії різко зросли, інфляція на піку, через що європейська конкурентоспроможність значно послаблена», – зазначив міністр. – «Для нас зараз найголовніше – врятувати людські життя, і відповідь на питання, як це зробити, очевидна: треба будувати мир. Врятувати життя людей можливо в умовах миру, тому ми закликаємо до негайного припинення вогню та мирних переговорів».

B7d14e3bd818453da248df22d4130c7d

Міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петер Сійярто. Фото: Külgazdasági és Külügyminisztérium

Небезпеку ескалації конфлікту «не за тисячі кілометрів або по інший бік океану, а по найближчому сусідству» угорський міністр бачить саме у «безперервних поставках зброї» для України, а також в ядерних погрозах. Не обійшлося і про згадування «багатьох жертв серед угорської громади Закарпаття».

Натомість головний меседж виступу був наступним – Угорщина заявляє, що проти «ядерних санкцій» з боку ЄС. Адже як зазначив Сійярто розвитку економіки «неможливо досягти без ядерної енергії в Європі, будь-яка дискримінація ядерної енергії унеможливлює досягнення зелених цілей».

Згодом стало відомо, що Угорщина планує продовжити співпрацю з росіянами у сфері ядерної енергетики.

 

Infopost.Media
Титульне фото: honvedelem.hu

Коментарі