fbpx
25 Травня, 2025

Половина угорців втомилась від Орбана, польські праві грають на руку Кремлю, а молдовська політикиня зазіхнула на Буджак — важливе у сусідів за тиждень

Половина угорців втомилась від Орбана, польські праві грають на руку Кремлю, а молдовська політикиня зазіхнула на Буджак — важливе у сусідів за тиждень

ЄС розколюється щодо трибуналу для Росії, а підтримка Орбана в Угорщині — вже не така монолітна. На заході Кремль шукає нових союзників серед ультраправих: у Польщі кандидат від PiS домовляється з антиукраїнською Конфедерацією, а в Румунії — Сіміон звинувачує Францію й Молдову у змові проти нього. Тим часом молдовська політикиня з проросійськими зв’язками знову заговорила про… Буджак.

Що це: маргінальні вихлопи чи скоординована стратегія по обидва боки кордону? Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 19 по 25 травня 2025 року.

Trump And Putin Game Of Telephones
Карикатура: Nikola Listes, Croatia, politicalcartoons.com

 

1747891992 Temp Kgabfm Cover@4x
Фото: Huszti István / Telex

Угорці розділились у ставленні до партії Орбана після 15 років правління (соцопитування)

Дослідники Будапештського інституту політичного аналізу та консалтингу Policy Solutions та Інституту маркетингових та соціальних досліджень Závecz Research провели опитування громадян Угорщини щодо сприйняття влади протягом останніх 15 років. Дослідження мало на меті виявити не лише як угорське суспільство оцінює 15-річну діяльність урядів Віктора Орбана, але й від кого угорці очікують кращої роботи уряду в майбутньому – від провладної партії Fidesz чи від опозиційної Tisza.

Коли респондентів попросили вибрати три найбільші досягнення влади за останні 15 років, 13-та пенсія посіла перше місце в суспільстві в цілому, причому кожен третій респондент назвав її одним із найважливіших заходів. Політика уряду щодо підтримки сімей посіла друге місце, а скорочення рахунків за комунальні послуги, запроваджене перед виборами 2014 року, – третє (за нього проголосував кожен п’ятий опитаний угорець).


Загалом, як ви вважаєте, правління Віктора Орбана з 2010 року мало позитивний чи негативний вплив на розвиток Угорщини?

На запитання, чи мали останні півтора десятиліття більш позитивний чи негативний вплив на розвиток Угорщини, рівно половина респондентів відповіли, що правління Віктора Орбана мало однозначно негативний чи негативний вплив на розвиток країни. Тільки 39% оцінили його вплив як позитивний. Однак за відповідями прихильників Fidesz складається враження, ніби вони живуть в іншій країні, адже 88% вважають правління Віктора Орбана позитивним.

 

Photo 2025 05 09 12 11 01
Зустріч делегацій з 35 країн щодо створення спецтрибуналу. Фото: Андрій Садовий / Facebook

Словаччина не підтримала створення спецтрибуналу проти Росії

Словаччина поряд із Угорщиною стала одним із двох членів ЄС, які не підтримали створення трибунал для переслідування Росії щодо злочину агресії, вчиненого проти України. Це викликало критику з боку експертів-юристів та опозиції.

Раніше цього місяця 42 країни підписали у Львові декларацію на підтримку створення спеціального трибуналу. Позиція Братислави є ще більш показовою, оскільки словацький прем'єр Роберт Фіцо та члени його партії Smer-SD засудили російську агресію як «кричуще порушення міжнародного права» та наполягали на тому, що міжнародне право має дотримуватися в кожному випадку.

Цього тижня група з понад 30 словацьких експертів з права закликала уряд переглянути свою незгоду зі створенням трибуналу. У відкритому листі вони попередили, що відповідальність згідно з міжнародним правом «має вирішальне значення для запобігання злочинам» та служить довгостроковим інтересам Словаччини.

Але уряд не відреагував на звернення та не пояснив свою позицію.

 

Gettyimages 2215130139 E1747977126770
Кароль Навроцький. Фото: Andrzej Iwanczuk / NurPhoto via Getty Images

Кандидат у президенти Польщі заручився підтримкою ультраправих заперечивши підтримку України

Кандидат у президенти Польщі Кароль Навроцький, якого підтримує партія «Право і Справедливість» (PiS), підписав декларацію, запропоновану ультраправим кандидатом Славоміром Менценом задля його підтримки у другому турі.

У першому турі президентських виборів у Польщі, отримавши 31,4% голосів, переміг кандидат від Громадянської платформи (PO/ENP) і чинний мер Варшави Рафал Тшасковський. Тепер йому доведеться у другому турі протистояти консервативному кандидату Каролю Навроцькому, який отримав 29,5%. Кандидат від ультраправої Конфедерації (PfE/ESN) Славомір Менцен посів третє місце з 14,8%.

Прихильники Менцена – здебільшого молодь та противники польського істеблішменту – тепер є ключовою аудиторією для обидвох кандидатів, що залишилися. Менцен скористався моментом та під час трансляції на своєму YouTube-каналі запросив фіналістів підтримати його декларацію з 8 пунктів в обмін на його підтримку. Вимоги включають протидію підвищенню податків, заборону розгортання польських військ в Україні та відмову від підтримки членства України в НАТО.

 

Reactions To First Exit Polls In Romania's Presidential Runoff
Джордже Сіміон. Фото: Robert Ghement / EPA-EFE

Ультраправий кандидат у президенти Румунії заявив про втручання Франції та Молдови у хід виборів

Лідер румунських ультраправих Джордже Сіміон оголосив, що оскаржуватиме свою поразку на президентських виборах, посилаючись на іноземний вплив.

Мер Бухареста, центрист Нікушор Дан переміг у другому турі виборів, які відбулись після анулювання результатів першого туру минулого листопада через втручання Росії.

«Ми оскаржуватимемо вибори в Конституційному суді з тих самих причин, з яких вони анулювали вибори у грудні», – сказав Сіміон, посилаючись на «зовнішній вплив та інституційний компроміс».

За словами Сіміона, він має незаперечні докази причетності Франції, Молдови та інших країн до скоординованих зусиль із «маніпулювання інституціями, керування наративами в ЗМІ та, зрештою, нав’язування результату, який не відображає суверенної волі румунського народу». Джордже Сіміон заявив, що влада Молдови витратила 100 млн євро на купівлю голосів, а уряд Франції звертався до засновників месенджера Telegram із проханням «заглушити» консервативні голоси напередодні президентських виборів.

 

21268e8 Fortuna1300
Вікторія Фуртуне. Фото: Moldova Mare / Facebook

Молдовська політикиня відновила наратив про претензії на українську територію

Лідерка партії «Moldova Mare» («Велика Молдова») та екс-кандидатка в президенти Вікторія Фуртуне (Victoria Furtună) закликала до перегляду кордонів з Україною та повернення під контроль Кишинева Буджаку — історичного регіону на півдні Одеської області України. У своєму зверненні вона стверджує, що Молдова була «позбавлена виходу до моря» через втрату цього регіону та що «немає жодного міжнародного договору, який би визнавав втрату Буджаку. За словами Фуртуне, вона «знає, як повернути Буджак вже сьогодні» та назвала це питання «актуальним як ніколи».

Виступ молдовської політикині, близької до олігаха-втікача Ілана Шора, відразу поширили російські медіа, відновивши активність наративу про те, що нібито Республіка Молдова має претензії на деякі території України, як і інші західні сусіди.

Партія «Moldova Mare» відома просуванням ідеї об'єднання Молдови з історично молдовськими територіями, зокрема з Придністров'ям та Румунією.

 

Infopost.Media

Коментарі