24 Жовтня, 2022

Підвищення зарплати і припинення залякувань: У Будапешті пройшла багатотисячна демонстрація солідарності з вчителями

Підвищення зарплати і припинення залякувань: У Будапешті пройшла багатотисячна демонстрація солідарності з вчителями

У неділю, 23 жовтня у Будапешті пройшла масштабна демонстрація солідарності з вчителями і за майбутнє освіти, участь у якому взяли студенти, викладачі та представники профспілок. Організаторами виступили студентський рух ADOM і Демократична спілка вчителів.

За повідомленням президентки ADOM Фрузіни Шерманн (Schermann Fruzsina), участь у акції взяли близько 50 тисяч людей. До акції на заклик опозиційних партій приєднались їх прихильники, окремий захід провела тільки партія Mi Hazánk (заснована вихідцями з Jobbik). Це попри те, що між опозиційними партіями наразі немає єдиного рішення щодо участі в організації вчительських і студентських демонстраціях.

035

Подібні акції, присвячені вирішенню ситуації в освіті, відбулись і у кількох інших містах, зокрема в Кішкйорйоші (Kiskőrös), Шальготар’яні (Salgótarján), Бекешчабі (Békéscsaba) та Егері (Eger). Загалом, за словами членкині Демократичної спілки вчителів (PDSZ) Ержебет Надь (Nagy Erzsébet), у таких демонстраціях за останні місяці взяли участь 61 місто та 41 шкільний округ.

Чого вимагають вчителі та опозиція

Основні вимоги, які протестувальники висунули до уряду стосувались поновлення безпідставно звільнених вчителів, які брали участь у попередніх демонстраціях, підвищення заробітної плати вчителям та припинення кампанії “залякування і наклепу”.

Каталізатором протестного руху стала постанова уряду, опублікована в лютому, яка, на думку профспілок, обмежує чи навіть унеможливлює право вчителів на страйк. Тому частина вчителів замість припинення роботи обрала інструмент громадянської непокори. Через це кільком вчителям винесли попередження, а деяких звільнили.

На демонстрації солідарності виступив мер Будапешт Ґергей Карачонь, який заявив, що занепад угорської освіти почався з відібрання шкіл у громад, а потім продовжився відібранням вільного вибору підручників.

За словами президентки Профспілки вчителів Жужі Сабо, «угорський уряд не розуміє, що нові вчителі не можуть жити на свою зарплату», а у школах та дитячих садочках дитячих садках і школах не вистачає 16 тисяч вчителів та вихователів.

«Загалом їхня зарплата – банкнота номіналом 500 євро, на яку фінустанови навіть кредиту не дадуть».

Політичний бадмінтон між урядом та Будапештом

Цього ж дня, 23 жовтня, у Залаегерсегу (Zalaegerszeg) на церемонії відкриття нового центру, присвяченого покійному кардиналу Йожефу Міндсенті (Jozsef Mindszenty), угорський прем’єр Віктор Орбан висловив кілька думок, протиставивши владу Угорщини та Будапешта і Євросоюзу.

«1956 рік був революцією не міста, а цілої країни, цілої нації», – сказав Орбан. – «На думку лівих, які дивляться зверхньо на нас, людей, які живуть у сільській місцевості, некоректно святкувати в Залаегерсегу… вони не розуміють, що Будапешт не дорівнює цілій країні».

Так він відреагував на невдоволення опозиції перенесенням урядових заходів, присвячених революції 1956 року зі столиці до Залаегерсегу.

На цю заяву під час демонстрації солідарності відповів мер Будапешта Ґергей Карачонь, зазначивши, що «влада – не дорівнює країні, а школа – це і є країна».

Попередження до уряду

Президія Національного інституту педагогічної освіти ще до початку акцій солідарності з вчителями попередила уряд про його обов’язки, невиконані обіцянки та дефіцит вчителів.

Згідно з опублікованим документом, для вирішення ситуації необхідно врегулювати заробітну плату, максимально збільшити обов’язкові години та оплату понаднормових.

Серед запропонованих рішень:

  • підвищення рівня зарплат вчителів до 85% поточної середньої зарплати у ЄС;
  • унормування оплати праці працівників, які забезпечують виховну роботу, збільшення їх кількості;
  • обов’язкова тижнева кількість навчальних годин має становити 22 години, у спеціальних навчальних закладах – 20 годин, у професійних закладах – 21 година;
  • унормування оплати додаткової понаднормової роботи;
  • зменшення кількості обов’язкових годин на тиждень для вихователів дитячих садків до 30 годин;
  • реформа системи кваліфікації та педагогічного контролю;
  • довгострокова можливість працевлаштування пенсіонерів для вирішення нестачі вчителів.

Раніше ми зазначали, що за даними порталу HVG, потреба у державних освітніх закладах складає 12000 спеціалістів. Основною причиною браку освітянських кадрів називають низьку зарплату. 

Ще одним негативним фактом є те, що з існуючих 146 тисяч працівників освіти протягом наступних п’яти років 22 тисячі вийдуть на пенсію чи планують звільнитися. Однак у міністерстві освіти Угорщини з року в рік називають новини про нестачу педагогів звичайною панікою.

 

 InfoPost.Media

за матеріалами Telex, 24.hu, Index, 444.hu


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі