fbpx
14 Квітня, 2025

Палки в колеса і «національні консультації» від Угорщини, вимоги блокування антиросійських санкцій у Словаччині і плани Молдови на вступ до ЄС – важливе у сусідів минулого тижня

Палки в колеса і «національні консультації» від Угорщини, вимоги блокування антиросійських санкцій у Словаччині і плани Молдови на вступ до ЄС – важливе у сусідів минулого тижня

Угорщина продовжує блокувати вступ України до ЄС і проводить «національні консультації» серед населення, а також побоюється біологічної зброї, словацькі провладні націоналісти вимагають скасувати антиросійські санкції через референдум або право вето, майже 90% румунів прагнуть залишитись у ЄС, а Молдова планує завершити євроінтеграційні переговори до кінця наступного року.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 7 по 13 квітня 2025 року.

 

 

A Mistake In Sumy
A MISTAKE IN SUMY. Карикатура: Marian Kamensky / caglecartoons.com

 

1738668619 Temp Oeclfb Recommender L@4x
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Фото: Telex

Угорщина блокує відкриття переговорів щодо вступу України до ЄС

Угорщина продовжує створювати перешкоди для процесу вступу України до Європейського Союзу, затягуючи відкриття переговорних кластерів, зокрема того, який стосується прав національних меншин. Цього разу уряд Угорщини вирішив провести чергові національні консультації, щоб нібито угорський народ вирішив, чи підтримує таке рішення. Запрошення до участі в консультаціях вже надіслали потенційним учасникам, а завершитись консультації мають до кінця літа. Поміж тим уряд проводить активну дискредитаційну кампанію щодо вступу України до ЄС, поширюючи нібито негативні наслідки цього процесу.

Брюссель і Польща, яка зараз головує в ЄС, сподівалися минулого тижня відкрити перший кластер переговорів про членство України та Молдови в ЄС. Він пов’язаний із так званими «основами» – спільними цінностями, верховенством права, незалежною судовою системою та правами людини.

Міністр у справах ЄС Польщі Адам Шлапка заявив минулого тижня, що Варшава все ще сподівається здійснити цей крок до завершення свого терміну перебування в ЄС наприкінці липня, хоча європейські дипломати залишаються скептичними щодо того, що Будапешт найближчим часом передумає.

Варто нагадати, що 27 країн-членів ЄС, включаючи Угорщину, прийняли політичне рішення почати переговори в червні минулого року. Проте всі члени ЄС мають погодитися відкрити або закрити кожну з 35 глав переговорів, що свідчило б про узгодження національного законодавства із законодавством ЄС.

 

45248418 572f5f85e1c198d04f7211447e243e8e Wm
Керівник апарату прем’єр-міністра Угорщини Гергей Гуляш. Фото: Zsófi Szollár / Index

Угорщина підозрює штучне походження вірусу ящуру на кордоні зі Словаччиною та Австрією

На чесько-словацькому кордоні третій тиждень тривають перевірки вантажівок через побоювання поширення ящуру по країні. Наприкінці березня Словаччина оголосила надзвичайний стан, щоб позбавити країну вірусу ящуру після того, як на окремих фермах було виявлено випадки захворювання.

Минулого понеділка уряд Словаччини заявив, що також відновив тимчасові перевірки на кордоні з Угорщиною та Австрією у відповідь на ескалацію спалаху. За словами міністра внутрішніх справ Матуша Шутая Ештока, протиепідемічні заходи діятимуть до 8 травня.

Спалах вірусу вперше виявили на фермі великої рогатої худоби в березні в північно-західних районах Угорщини, поруч із кордоном з Австрією та Словаччиною. Представник уряду Угорщини Гергей Гуляш заявив, що влада вивчає потенційні причини спалаху вірусу.

«Не можна виключати, що ящур був неприродного походження. Можливо, ми маємо справу зі штучно створеним вірусом», — зазначив чиновник.

 

01000000 0a00 0242 9202 08dbed0b3f7b Cx0 Cy1 Cw0 W1597 N R1 S S
Прем’єр-міністр Віктор Орбан з аркушем питань національної консультації. Фото: Orbán Viktor / Facebook

Угорське суспільство розділилось у підтримці вступу України до ЄС (та є нюанс)

Загалом, близько 47% угорців виступають за вступ України до ЄС на прискореній або звичайній основі, тоді як 46% – проти вступу. Про це свідчать результати опитування, опубліковані минулого понеділка інститутом Republikon.

Опитування показує, що хоча попередні опитування дійсно вказували на небажання угорської громадськості щодо вступу України до Європейського Союзу, ця реакція стосувалася, головним чином, можливості прискореної процедури вступу, а не самого вступу.

Facebook Post 106

Близько 15% респондентів висловилися за прискорений вступ України до ЄС (тобто протягом 3-4 років), тоді як ще близько 33% заявили, що підтримали б вступ України до євроспільноти, якби він відбувався на звичайних засадах і з перспективою 7-10 років. Опитування проводилося у формі телефонного інтерв’ю за репрезентативною вибіркою в 1000 осіб з 26 березня по 1 квітня з похибкою 3,5%.

Інша соціологічна компанія Median також нещодавно проводила опитування щодо ставлення угорців до членства України в ЄС. Однак тоді респонденти могли відповісти лише «за» чи «проти», що призвело до переважання негативних відповідей. За даними ж інституту Nézőpont, на дослідження якого постійно посилається угорський уряд, 67% угорців, тобто понад 2/3 угорців, однозначно проти членства України в ЄС.

Водночас угорський уряд починає розсилати бюлетені так званих «національних консультацій» щодо вступу України до ЄС та нарощує інформаційну кампанію, яка формує негативну думку потенційних респондентів щодо вступу України до ЄС. У одному з дайджестів, до речі, ми розповідали трохи більше про цей інструмент уряду Орбана.

 

006e88a0 0106 487d B602 18b64ea3bf8a
Голова Національної ради Словацької Республіки Андрей Данко. Фото: Martin Baumann / TASR

У Словаччині націоналісти просувають петицію про референдум для скасування антиросійських санкцій

Голова Словацької національної партії (SNS) і віце-спікер парламенту Андрей Данко підтримав петицію про оголошення референдуму щодо скасування антиросійських санкцій. Таку ініціативу запропонував словацький євродепутат Мілан Угрік з праворадикальної партії Республіка (Republika). Нагадаємо, цю партію заснували вихідці з неонацистської «Народної партії «Наша Словаччина» Маріана Котлеби.

За словами Угріка, санкції призводять до зростання цін, дорогої енергії та економічної кризи в Європі та Словаччині.

Словацька національна партія також подала до Національної ради Словацької Республіки резолюцію із закликом до уряду та прем’єр-міністра Роберта Фіцо заблокувати антиросійські санкції.

 

Mwq5ntzindnmnjrjnmrintc5zgmxmdg2ytyymjdkza==.thumb
Громадяни Румунії позують із солдатами НАТО в центрі Бухареста. Фото: Profimedia Images

Абсолютна більшість румунів прагнуть залишатись в ЄС

За даними соціологічного дослідження INSCOP Research, проведеного за дорученням Конфедерації роботодавців Concordia, 89,7% румунів вважають, що в національних інтересах Румунії залишитися в ЄС і НАТО.

Лише 6,4% громадян Румунії вважають, що залишатися в ЄС і НАТО не відповідає національним інтересам, а 3,9% відмовилися відповідати. Також у контексті можливого виведення військ НАТО зі Східної Європи понад три чверті румунів (77,1%) вважають, що виведення цих військ вплине на національну безпеку Румунії, тоді як 20,3% поділяють протилежну думку, а 2,6% не знають або не відповіли.

Також у світлі дискусій про зменшення військової залежності Європи від США та НАТО шляхом збільшення витрат на оборону, 76,2% румунів підтримали збільшення цього роду видатків, проти виступили 21,1%, не знають або не відповіли – 2,7%.

 

France Moldova Diplomacy
Президентка Молдови Мая Санду. Фото: Ludovic Marin / AFP via Getty Images

Молдова прагне завершити переговори про вступ до ЄС до кінця 2027 року

Президентка Молдови Майя Санду висловила сподівання, що її країна зможе завершити переговори про вступ до ЄС до кінця 2027 року. За її словами, майбутні парламентські вибори будуть критично важливими для збереження проєвропейської траєкторії Молдови.

«Ми хочемо завершити переговори до кінця 2027 року. Це дуже серйозний і реалістичний план. Я щиро сподіваюся, що ми не упустимо цей шанс», – сказала Санду.

Молдова офіційно розпочала переговори про вступ з ЄС у червні 2024 року, через два роки після того, як разом із Україною подала заявку на членство.

 

Photo 2025 04 09 21 38 43
Фото: ДЕСС

Україна завершила аналіз відповідності українського законодавства євроінтеграційним вимогам у сфері прав людини

У Чернівцях 8 квітня відбулася конференція про сучасні виклики у сфері медіа та інформаційної безпеки в контексті захисту прав національних спільнот.

Основна увага учасників конференції зосередилась на налагодженні взаємодії між засобами масової інформації, державними структурами та організаціями національних спільнот. Метою цієї співпраці є пошук спільних рішень, спрямованих на протидію зовнішньому інформаційному впливу та збереження культурного розмаїття.

Серед питань, які обговорювали учасники:

  • забезпечення прав національних спільнот у цифровому середовищі відповідно до європейських стандартів;
  • роль цифрових технологій у формуванні толерантного інформаційного простору;
  • цифрова трансформація як чинник збереження культурної самобутності;
  • інтеграція національних спільнот у цифрове життя регіонів;
  • етика журналістики та недопущення дискримінації у медіа.

За словами керівника відділу етнополітики ДЕСС Віктора Коврея, попри воєнний стан, Україна неухильно продовжує імплементацію міжнародних стандартів захисту прав національних меншин, зокрема в межах Рамкової конвенції Ради Європи. ДЕСС фіналізувала аналіз відповідності українського законодавства нормам ЄС у сфері прав людини, підготувала пропозиції до проєкту Дорожньої карти за напрямком «Верховенство права». Це стосується таких чутливих тем, як свобода віросповідання, протидія расизму, боротьба з мовою ворожнечі та захист прав осіб, що належать до національних меншин.

 

Infopost.Media

Коментарі