Чергові гучні заяви Віктора Орбана, тиск на ЗМІ та неурядові організації з боку словацького уряду, російські безпілотники у румунських лісах та інформаційна «бульбашка» Південної Бесарабії. Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень.
Зміна формату ЄС та майбутнє України у свідомості Орбана
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 27 липня заявив, що керівництво Росії було «гіперраціональним» і що Україна ніколи не зможе здійснити свої надії стати членом Європейського Союзу чи НАТО.
За словами Орбана, «жителі Заходу також підштовхнули росіян до цього кроку». Такі заяви угорський прем’єр зробив у телевізійній промові перед етнічними угорцями на фестивалі в місті Беїле Тушнад у Румунії.
Читай також 👇
Що насправді криється за «мирною місією» Віктора Орбана?
Він додав, що Україна ніколи не стане членом ЄС чи НАТО, тому що «у нас, європейців, не вистачає на це грошей». Крім того ЄС має відмовитись від своєї ідентичності як політичного проекту і стати економічним і оборонним проектом.
Також, за словами Орбана, «у наступні довгі десятиліття, а можливо й століття, Азія буде домінуючим центром світу». На його думку, Китай, Індія, Пакистан та Індонезія будуть майбутніми великими державами світу.
Словацький уряд бореться проти ЗМІ та громадських організацій
Роберт Фіцо та очолюваний ним уряд вже взяли під свій контроль суспільне телебачення Словаччини. Тепер вони націлились на приватні ЗМІ та неурядові організації. Саме незалежні ЗМІ та НУО роками повідомляли поліцію про корупційні скандали, пов’язані з висуванцями SMER. Лише за урядів Ігоря Матовича та Едуарда Геґера владі вдалося їх розслідувати та засудити.
Коли прем’єр-міністр Словаччини говорить про журналістів, він майже завжди вживає термін «ворожі ЗМІ». Таким чином йому вдалося створити враження некомпетентних і продажних журналістів, які обслуговують опозицію і намагаються нашкодити його владі. Наприклад, Фіцо навіть не вагаючись пов’язав замах на Дональда Трампа зі словацькими ЗМІ. За його словами, якби стрілець знав словацьку мову, йому достатньо було б почитати словацькі ЗМІ, щоб отримати бажання застрелити колишнього президента США.
В інтерв’ю для дезінформаційного веб-сайту Infovojna лідер ультраправої Словацької народної партії (SNS) Андрей Данко відкрито пояснив, чому уряд вважає, що він повинен діяти швидко, щоб змінити законодавче середовище для ЗМІ та НУО:
«У нас немає на це багато часу. Тому що, якщо ми не приймемо дуже жорсткі закони, як зараз у Польщі та Угорщині, то ліберали нас з’їдять, і тоді нам навіть плач не допоможе».
Важливо, що незалежні ЗМІ є не єдиною ціллю правлячої коаліції.
«Наш політичний ворог – не опозиція. Вони готові. Нашим ворогом є насамперед ворожі медіа та неурядові організації, фінансовані Джорджем Соросом, які прагнуть впливати на життя в Словаччині», — заявив Роберт Фіцо в ефірі RTVS минулого року.
У результаті правляча коаліція вже провела в парламенті перше читання суперечливого закону про неурядові організації, який є майже ідентичною копією аналогічного угорського законодавства. Її мета полягає в тому, щоб позначити будь-яку НУО, яка отримала понад 5000 євро з-за кордону, як «організацію з іноземною підтримкою».
Єврокомісія дорікнула Словаччині та Угорщині за провал реформ у сфері верховенства права та тиск на ЗМІ
Європейська комісія у своїй п’ятій щорічній доповіді наголосила на регресі Угорщини та Словаччини у сфері верховенства права.
Угорщина, яку протягом тривалого часу критикували за проблеми, пов’язані з відхиленням від демократії, зараз головує в Раді ЄС. За даними Єврокомісії вона не досягла прогресу у виконанні жодної з семи рекомендацій, викладених ЄК минулого року.
Це стосується притягнення до відповідальності осіб, причетних до корупції на високому рівні, та зміцнення незалежності ЗМІ та громадянського суспільства. У звіті за 2024 рік Комісія не знайшла прогресу в порівнянні з попереднім роком.
Тим часом Словаччина, очолювана прем’єром-євроскептиком Робертом Фіцо, також зазнала серйозної критики. Від неї єврокомісія все ще очікує остаточної версії словацького закону про неурядові організації, який перебуває в стадії обговорення.
За словацьким законопроєктом НУО, які мають іноземне фінансування, будуть змушені вказувати це, як це робиться, наприклад у Росії з «іноагентами». Відповідні норми критикували як НУО, так і Рада Європи.
Румунія вчергове стурбувалась падінням уламків російського безпілотника
Уламки російського безпілотника «Герань-2» (типу «Шахед»), який Росія використовувала під час атаки з 23 на 24 липня на портове місто Ізмаїл, виявили в районі міста Плауру, повіт Тулча. Про це в четвер, 25 липня, повідомило Міністерство національної оборони Румунії. Фахівці напередодні дослідили три зони, куди могли впасти російські безпілотники.
Інформацію про знайдені уламки безпілотників Міноборони оприлюднило після того, як румунські журналісти і активісти опублікували в соцмережах фотографії залишків БПЛА.
Україна та Польща наростять співпрацю в залізничних перевезеннях
Так, планується покращення якості рухомого складу та розширення пропозиції місць на маршруті Львів-Варшава через Раву-Руську, можливість забезпечення зручних стикувань, зокрема з поїздами до Берліна, Відня та Праги.
Також «Укрзалізниця» запропонувала польським колегам повернутися до питання запуску додаткового поїзда за маршрутом Київ-Варшава.
Півострів Бессарабія – як не повторити долю Криму?
На півдні Одещини та в прикордонних із Придністров’ям районах можна спостерігати певні успіхи російської пропаганди. Складається враження, що офіційному Києву (та власне й обласному центру) ці регіони не болять, а те, що там відбувається з інформаційною безпекою, не дуже й цікаво. А регіон специфічний і потребує таки особливої уваги.
Варто пам’ятати, що Одеська область – найбільша в Україні, Ізмаїльщина офіційно була приєднана ще в радянські часи, проте південна частина області – Бессарабія – завжди мала своє окреме інакше життя.