Польща адаптується до життя з мільйонами українців. За кілька тижнів сюди прибули приблизно 2,4 мільйона переселенців з України, що відразу відбилося на торгівлі, наприклад, основними продуктами харчування.
За даними аналітиків, у довгостроковій перспективі такий великий наплив людей вплине на весь роздрібний сектор, який вже готується до такого сценарію, пише RMF24 з посиланням на Rzeczpospolita.
За словами проф. Роберта Козельського з факультету менеджменту Лодзинського університету, Польща очікує збільшення надходжень приблизно на 2-3 мільярди злотих на місяць (430-646 млн євро).
“Ймовірно, вдвічі більше буде для різних інших товарів: одягу, взуття, косметики, в тому числі, хоча, значно меншою мірою, товари тривалого користування”, – каже проф. Роберт Козельський з факультету менеджменту Лодзинського університету. – “Умовою перетворення цього явища в тенденцію до зростання роздрібної торгівлі є наявність відповідних фінансових ресурсів. Вони будуть надходити з кількох джерел: кошти, передані з бюджету, недержавні організації, власні кошти та, нарешті, заробітна плата”.
Польський Lidl спілкується українською
Польські магазини вже готуються до напливу нових клієнтів, більшість з яких навіть не володіють мовою.
“Після першого шоку мігранти починають намагатися жити звичайним життям – заробляти та витрачати гроші – спочатку це основні продукти, але з освоєнням також зросте попит на товари тривалого користування”, – каже Йоланта Ткачик із Кафедра маркетингу Університету Козьмінського. – “Природно, що якщо продукція буде спрямована на громадян України, то мова спілкування буде українською”.
Мережа магазинів Lidl публікує частину оголошень про роботу українською мовою. Всі каси також працюють цією мовою, компанія перекладає деякі телевізійні ролики.
“Деякі ролики будуть мати підписи українською мовою. Перші матеріали охоплюють пасхальну тему. Через тиждень свята відзначають православні та греко-католики, серед яких багато громадян України. Це особливо важливий час”, – каже Олександра Робашкевич, прес-секретар Lidl Polska.
Інші мережі впроваджують подібні рішення для задоволення потреб нових клієнтів.
“Ми підготували набір двомовних маркувань – польською та українською – які передають найважливішу інформацію”, – пояснює прес-служба Carrefour Polska. – “Окремі повідомлення також вказують, що хтось із співробітників магазину розмовляє українською, що додатково полегшує допомогу покупцям з України. Ми постійно стежимо за ситуацією в магазинах і працюємо над новими механізмами”.
Розширили спілкування українською і в мережі Aldi.
“Наразі повідомлення двома мовами з’явилися в магазинах прикордонних міст. Це інформація про знижки і відкриття магазинів щонеділі”, – каже Домініка Ющик, менеджер із комунікацій та PR Aldi у Польщі. – “Ми також розширили розповсюдження українською мовою оголошень щодо збору товарів на допомогу Україні в усіх магазинах. Ми стежимо за розвитком ситуації”.
Українська кухня у Польщі
Гастрономія також відкривається для нових клієнтів, багато ресторанів вводять в меню українські страви. Це водночас і жест солідарності з країною, що піддалася нападу, і крок назустріч потенційним клієнтам.
“Ми помітили підвищений інтерес клієнтів як до пропозицій закладів, якими керують люди з України, так і до українських страв. Ресторани також додають нові українські страви до свого меню”, – каже Аркадіуш Крупіч, керуючий директор Pyszne.pl. – “Також бачимо тенденцію перекладу меню українською мовою”.
До змін готуються і магазини інших секторів.
“Ми доставили словники з основними фразами українською мовою в наші магазини у Польщі, щоб полегшити обслуговування біженців. Ми прислухаємося до потреб людей, які постраждали від війни, і регулярно впроваджуємо необхідні рішення”, – повідомляє прес-служба магазину одягу Pepco.
Нагадаємо, раніше комісар ЄС із внутрішніх справ Ілва Йоханссон заявила, що Європейський Союз повинен “мотивувати” українців, які втекли від війни у своїй країні до Польщі, переїхати до інших країн союзу.
Йоханссон додала, що Брюссель “не працює над жодними квотами чи розподілом мігрантів” між країнами ЄС. Вона додала, що в той час як на Союз чинили “великий тиск” – особливо на Польщу та Чехію – темпи припливу біженців поступово сповільнюються.
Фото з відкритих джерел
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.