fbpx
19 Листопада, 2022

Ненсі Пелосі та уроки демократії

Ненсі Пелосі та  уроки демократії

Спікерка Палати представників американського конгресу Ненсі Пелосі повідомила, що не буде претендувати на посаду лідера демократів, хоча й залишиться серед конгресменів. Таким чином, Пелосі виконала свою обіцянку, яку озвучила ще напередодні проміжних виборів до конгресу: дати дорогу новій генерації демократичних лідерів. Й така поведінка є нетиповою навіть для американської політики.

В наш час успіхів у медицині лідери розраховують на «вічні» кар’єри не тільки в авторитарних країнах, але й у класичних демократіях. Й, здається, скоро доведеться запроваджувати обмеження на перебування на посадах не тільки для президентів, але й для прем’єрів чи спікерів.

Тепер, на тлі рішення Пелосі залишити велику політику, її останні поїздки виглядають дійсно прощальними подорожами й кожна є справжнім уроком демократії.

Віталій Портников

Перша з цих поїздок — подорож до Києва, від якого буквально за кілька тижнів до її приїзду відступили російські війська, може викликати питання хіба що у Москві. Підтримка Сполученими Штатами та іншими демократичними країнами держави, народ якої бореться за свій суверенітет й територіальну цілісність — це константа демократії. Демократичному світу потрібно підтримувати Україну та прагнути її перемоги та поразки Росії не стільки навіть для України, скільки заради себе самих. Успіх Росії — це поразка міжнародного права, ймовірність постійних воєнних конфліктів та економічних криз. Тому економічна ціна, яку сплачує Захід за крах Росії — це гарантії порятунку для самого Заходу і, зокрема, для США.

Однак наступна подорож Ненсі Пелосі — на Тайвань — викликала питання вже у самих українців. Для чого «дражнити» Пекін, створювати реальні можливості для конфлікту у Тайванській протоці, збільшувати зацікавленість китайських керівників у союзі з Москвою?

Й тим більше запитань могла викликати подорож Ненсі Пелосі та інших американських конгресменів до Єревана. Хіба Вірменія — не союзниця Росії, тієї самої Росії, яка продовжує війну проти України? Хіба не продовжує своєї участі у створених за ініціативою Москви організаціях?

Однак сама Пелосі чітко пояснила мету своїх поїздок якраз тоді, коли літак з американською урядовою делегацією здійснював посадку у міжнародному аеропорті Тайбею. Ця мета — це підтримка демократії у протистоянні з диктатурою. А підтримка демократії — це завжди підтримка справедливості.

Коли цивілізований світ підтримає Україну у її боротьбі з Росією — це підтримка і демократичної держави, і справедливості як такої. Адже ворог намагається відторгнути й анексувати чужі території всупереч волі людей, які на цих територіях проживають. Ми з вами прекрасно розуміємо, якою є справжня ціна влаштованих Путіним «референдумів» на окупованих територіях України хоча б тому, що до появи на цих територіях окупаційних військ ані у Криму, ані на Донбасі, ані на півдні України ніколи не було й натяку на якийсь сепаратизм, на якесь бажання бути частиною сусідньої держави. Останній вільний референдум був на цих територіях 1 грудня 1991 року, коли ми всі ухвалили рішення щодо створення незалежної держави. Й на цьому історія стосунків всіх українських регіонів з Росією закінчилася назавжди.

Але тоді справедливість має торжествувати й стосовно Тайваню. Практично ніхто у світі немає сумнівів щодо територіальної цілісності Китаю. Проте Тайвань ніколи не був частиною Китаю, а комуністичного режиму у Китаї, Китаю Мао Цзедуна та Сі Цзіньпіна. Бажання населення Тайваню жити у демократичному світі потрібно поважати й охороняти. Й це — також місія Сполучених Штатів, як і інших демократичних країн. Модель єдиного Китаю й подальшого співіснування материкового Китаю і Тайваню може бути знайдена тільки шляхом мирного порозуміння.

Як і модель мирного врегулювання на Кавказі. Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном, ба більше — конфлікт між Вірменією й Азербайджаном та Туреччиною — це складний конфлікт, корені якого сягають минулих сторіч й пов’язані з історією Османської та Російської імперій. Проте модель порозуміння якраз не в історії, навіть не у сучасності, а у майбутньому. А майбутнє — за демократіями в усіх трьох країнах. Бо тільки демократія шанує життя, свої та чужі й не перетворює життя співвітчизників на інструмент, за допомогою якого будуть створюватися монументи вождю-переможцю. У цьому сенсі візит Ненсі Пелосі до Єревана був і даниною історичній справедливості, і жестом поваги до народу, який навіть у таких складних геополітичних умовах та під жахливим тиском Росії забезпечує демократичні процедури зміни й підзвітності влади.

Й ці уроки знаменитої американської спікерки нам варто враховувати хоча б тому, що Україна, український народ мають шанс вижити тільки у світі демократії. У світі, де перемагають диктатури, країна, у якій ми сьогодні живемо й боремося, буде просто низкою маргінальних областей Російської Федерації, а більшість з нас на цій землі просто не житиме.

 

Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media

Фото: Віталій Портников / Facebook

 

Рекомендуємо прочитати авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання

 

* Текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

** Матеріал підготовлений у рамках ініціативи Re:Open Ukraine, яка реалізується Інститутом Центральноєвропейської Стратегії

Re:Open Ukraine – це проєкт Інституту Центральноєвропейської Стратегії, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої, так і для її безпосередніх західних сусідів. Проєкт має 3 фокусні регіони України, а саме Закарпаття, Буковина та Одещина, та 5 фокусних країн ЄС і НАТО, а саме Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі