fbpx
26 Квітня, 2023

На рівні з Китаєм: 31% словаків вважають Україну загрозою і тільки 10% союзником – соцопитування

На рівні з Китаєм: 31% словаків вважають Україну загрозою і тільки 10% союзником – соцопитування

Через рік після вторгнення в Україну половина населення Словаччини вважає Росію загрозою. У порівнянні з минулим роком, словаків, які підтримують таку позицію, стало всього на 1% більше. Натомість серед чехів 68% кількість тих, які вважають РФ загрозою для своєї країни – 68%. Такі відмінності в контексті російської агресії між словаками та чехами спостерігаються і у визначенні своїх союзників, і у готовності далі допомагати Україні.

Такі результати дослідження агентства IPSOS для чеської газети Deník N.

Союзники та потенційні вороги

У квітні близько 10% опитаних словаків вказали Росію як потенційного близького союзника, тоді як у жовтні таких було 9%. У Чехії росіян як союзників сприймають тільки близько 5% опитаних, хоча їх кількість у порівнянні з жовтнем минулого року також зросла на 2%.

При цьому менш ніж 14% респондентів у Словаччині вважають близьким союзником США, у Чехії таких 21%.

Україну як близького союзника сприймає лише кожен десятий житель Словаччини. Найближчими союзниками, на думку словаків, є чехи (69%), далі йдуть поляки (36%), австрійці (25%), угорці (24%), німці, і тільки після них американці.

Чехи ж найближчими союзниками також вважають словаків (67%), поляків (46), німців (34), австрійців (28%) та США (21%).

Союзники Натомість загрозою для своєї країни США вважають 42% словаків, тоді як у Чехії – 22%. Відсоток занепокоєних впливом Сполучених Штатів із жовтня минулого року зріс, за даними дослідження, на 6%. У Чехії ж кількість тих, хто вважає США потенційним ворогом не змінилась. Лідирує ж у списку потенційно небезпечних країн як у Словаччині, так і в Чехії Росія (52% та 68% відповідно).

Що стосується України, то ставлення до неї у словаків та чехів також відрізняється. Так, загрозою Україну вважають до 31% опитаних словаків (у жовтні їх частка сягала 27%), тоді як серед чехів таких 24% (проти 21% у жовтні). Такий рівень недовіри до України серед словаків знаходиться на рівні їх відношення до Китаю. У Чехії ж Росія та Китай знаходяться на позиціях ворожих із великим відривом від України та США, які йдуть наступними у рейтингу.

Загрози

Яскраво політичну ситуацію у Словаччині відображає і розподіл у ставленні до Росії прихильників різних політичних сил. Найбільша різниця з цього питання помітна між виборцями Hlas-SD та Smer-SD – якщо серед прихильників “Гласу” 6 із 10 вважають Росію загрозою для Словаччини, то серед виборців Роберта Фіцо таких всього 25%. При цьому майже 80% виборців Smer-SD бачать загрозу у вигляді США, у “Гласі” таких менше половини. Серед решти партій переважна кількість виборців вбачають загрозу в Росії (крім “Демократів” діючого прем’єра Едуарда Геґера).

Допомога Україні, ЄС та НАТО

Дещо відрізняється ставлення жителів Словаччини та Чехії до допомоги Україні та її інтеграційних процесів. Постачання зброї до України, яке здійснює словацький уряд, підтримує тільки 14% опитаних словаків, ще 16% вважають за потрібне надавати економічну підтримку. Найбільше словаків (54%) вважає за правильне підтримувати Україну гуманітарною допомогою.

Близько чверті опитаних словаків стверджують, що Україну взагалі не варто підтримувати.

Допомога Словаччини

У випадку Чехії підтримка допомоги Україні є дещо вищою – 19% підтримують відправку зброї. Однак і там чверть респондентів вважають, що Чехія жодним чином не повинна підтримувати Україну.

У Словаччині більшість жителів кажуть, що вони скоріше або однозначно проти вступу України до Європейського Союзу (56%) і НАТО (58%). У Чехії 47% респондентів проти приєднання України до ЄС та Альянсу. Попри це у Словаччині жителі бояться поширення бойових дій на територію своєї країни або ядерного удару, при чому сильніше за чехів.

 

Infopost.Media
Титульне фото: Tomáš Benedikovič / Deník N

Коментарі